Polecamy

Jak lokalnie budować partnerstwa?

Data dodania: 09.09.2016

Jak lokalnie budować partnerstwa?

Doskonałe rozeznanie miejscowych warunków oraz podjęcie się zadania, na jakie nikt się nie odważył od ponad 150 lat – oto co charakteryzowało działania lidera Partnerstwa. W efekcie wystrzał z repliki armaty zakończył absurdalną z punktu widzenia współpracy lokalnej waśń między dwoma miastami. Do niedawna chętnie podkreślane różnice między nimi inspirują teraz do działania na rzecz dobra wspólnego.

Drawsko Pomorskie i Złocieniec w województwie zachodniopomorskim dzieli 16 km, które można przejechać w kilkanaście minut. Oba miasta leżą na zachwycającym przyrodniczo Pojezierzu Drawskim, mają zbliżoną historię, podobną wielkość i liczbę mieszkańców. Przez wieki sąsiedztwa wytworzyła się między nimi relacja, która nie należała do przyjaznych. Konflikt był zakorzeniony głęboko w historii (niektórzy lokalni historycy twierdzą, że od końca XVI wieku), a dotyczył m.in. sporu o armatę, którą dwa wieki temu wykradali sobie nawzajem drawszczanie i złocienieczanie. Obustronna rywalizacja we wszystkich dziedzinach życia obejmowała codzienne relacje zarówno mieszkańców, jak i władz obu miast. – Konflikt przeniósł się też do szkół – mówi Krzysztof Zacharzewski, przedstawiciel organizacji będącej liderem Partnerstwa, obecnie burmistrz Złocieńca. – Nie wspominam nawet o tym, że podczas meczów piłkarskich dochodziło do niebezpiecznych sytuacji między kibicami. Jeszcze bardziej niepokojący wydawał mi się brak współpracy samorządowców.

Wprawdzie młodym ludziom, zorientowanym już na inne wartości, nie przeszkadzało status quo, ale przyzwolenie na nie mogło w przyszłości jeszcze bardziej zaszkodzić obu miastom. Rywalizacja jest anachroniczna, wręcz muzealna – dzisiaj liczy się współpraca i łączenie się w celach, których jednostka lub jedna organizacja nigdy by nie osiągnęła samodzielnie. – Chciałem wybrać ludzi z różnych środowisk – przedsiębiorców, działaczy, pasjonatów nie tylko historii i militariów. Zależało mi na ludziach zainteresowanych lokalnym rozwojem – tak o początkach Partnerstwa opowiada Krzysztof Zacharzewski. – Szukałem i poznawałem kolejnych, zebrało się ich aż 38, i z nimi rozpocząłem działania.

Czytaj więcej.

Źródło: ngo.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP