IMPREZY W DOLNOŚLĄSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ – MARZEC 2011
WIELKA WYPRZEDAŻ CZARNYCH KRĄŻKÓW
Miłośników adapterów i muzyki z płyt winylowych czeka w marcu nie lada okazja! Będą mogli bardzo tanio kupić sobie polskie i zagraniczne płyty w naszej Fonotece. Na sprzedaż zostanie wystawiona część jej analogowych zbiorów – kilkaset longplayów. Wśród nich głównie płyty z instrumentalną muzyką klasyczną (także z wokalną i operową), kilkadziesiąt longplayów jazzowych i płyty długogrające z muzyką rozrywkową. Najtańsze będą po 2 zł, a wydawnictwa wielopłytowe (opery) mogą osiągnąć pułap najwyżej 8 zł!
od 1 do 31 marca, Fonoteka, I piętro
PAPUASI Z PLEMION DANI I LANI
Wystawa fotografii Arkadiusza Wyrostka
„Papuasi z Nowej Gwinei - plemiona Dani i Lani z Papui Zachodniej (Irian Jaya)” – tak brzmi pełny tytuł tej wystawy. Zdjęcia przedstawiają wizerunki Papuasów i pięknych miejsc w okolicach Jayapury i Doliny Baliem, znajdującej się w interiorze Nowej Gwinei otoczonej mistycznymi Górami Śnieżnymi (Sudirman, dawna nazwa Maoke), w których zamieszkują ludy Dani i Lani. Te ginące plemiona, żyjące często jak w epoce kamiennej, warto utrwalać na zdjęciach, bo współczesna cywilizacja prędzej czy później wyciśnie trwałe piętno na ich obyczajach i tradycjach, a nawet może doprowadzić do wyginięcia tych tajemniczych - i jakże innych od naszej - zanikających kultur.
od 1 do 31 marca, obok Informatorium, II piętro
INDONEZJA
W krainie wulkanów, tajemniczych rytuałów, ludożerców i rozszalałej przyrody
Prelekcja Arkadiusza Wyrostka
W cyklu spotkań „Dookoła Siedmiu Kontynentów” odbędzie się poświęcona Indonezji prelekcja podróżnika i fotografa Arkadiusza Wyrostka.
2 marca, godz. 17.00, Informatorium, II piętro
Arkadiusz Wyrostek
Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej. Pierwsze podróże odbywał w marzeniach, czytając we wczesnej młodości książki: Szklarskiego, Fiedlera, Centkiewiczów, Kapuścińskiego, Halika, Kiplinga, Verne'a itp. Pierwszym wyzwaniem była podróż autostopem po Polsce, Ukrainie, Rumunii, Węgrzech, Czechosłowacji (ok. 10 000 km). Miał wtedy 18 lat. Następnie intensywnie zwiedzał Polskę, a później brał udział w wyprawach (i trekkingach), m.in. do licznych krajów europejskich oraz Egiptu, Chin, Tybetu, Makao, Hongkongu, Kanady, Stanów Zjednoczonych (Alaska), Etiopii, Tajlandii, Laosu, Kambodży, Wietnamu, Indonezji, Nowej Gwinei.
INSPIRACJA – EKSPERYMENT – ZABAWA
Warsztaty architektoniczne dla gimnazjalistów
Spotkanie inauguracyjne. Warsztaty będą się składały z trzech głównych części: INSPIRACJA – głównie wizualna (zdjęcia, filmy z komentarzem, zagadki, dyskusje); EKSPERYMENT - projektowanie i budowa zadanego obiektu lub jego makiety; PREZENTACJA – efektów pracy warsztatowej. Zapisy od 1 marca.
5 marca, godz. 11.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
MAGDALENA KUCZMA – ODMIERZACZE CZASU
Wystawa prac na papierze
Wystawa zaprezentuje niedawno rozpoczęty przez M. Kuczmę cykl obrazów. – Przy pomocy tych samych znaków, liter, którymi posługuję się od dawna w wyrażaniu siebie – napisała – prowadzę osobiste rozważania na temat upływającego czasu. Zachodzące we mnie zmiany rodzą naturalną potrzebę porządkowania siebie, nowego spojrzenia na stare rzeczy.
Magdalena Kuczma urodziła się w 1967 roku w Sosnowcu. W latach 1987-1993 studiowała na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby wrocławskiej PWSSP, gdzie w 1993 roku otrzymała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Józefa Hałasa, wzbogacając go o aneks z grafiki zrealizowany w pracowni profesora Romana Kowalika. Swoje prace malarskie pokazywała na 6 wystawach indywidualnych w Polsce i w Niemczech, a także na licznych wystawach zbiorowych.
4-20 marca. Finisaż wystawy 18 marca, godz. 17.30, Galeria pod Plafonem, parter
KTO Z TORBĄ PEŁNĄ LISTÓW RUSZA W ŚWIAT?
Stare i Nowe Spotkania Bajkowe
W cyklu „Kim będę, gdy dorosnę” spotkanie z listonoszem. Dzieci (w wieku 4-6 lat – z rodzicami) będą rozmawiać o sposobach komunikowania się, przekazywania wiadomości. Oczywiście będzie też pisanie listów. Jak zwykle, na zajęcia trzeba się obowiązkowo zapisać – zapisy od 7 marca – na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217).
11 marca 2011 (piątek), godz. 17.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
PRZYGODY PIESKA BOMBONITA
Cykl Early English z Helen Doron
Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z rodzicami na przedstawienie i zabawy z językiem angielskim przygotowane przez Centra Helen Doron Early English.
12 marca (sobota), godz.11.00, Biblioteka Siedmiu Kontynentów, parter
KOLAŻE CHOPINIOWSKIE HANNY BAKUŁY
Fryderyk Chopin – genialny dandys
Znana malarka i pisarka zaprezentuje cykl poetycko opowiedzianych historii z życia kompozytora – zabawnych i zaskakujących.
„Zaczęło się zimą na koncercie chopinowskim, w Filharmonii. Pomysł na kolaże pojawił się w trakcie słuchania muzyki. Nagle dotarło do mnie, że od dziecka uwielbiam Fryderyka Chopina, nie tylko jako kompozytora, ale jako wielką osobowość, zabawnego faceta, utalentowanego pisarza i dandysa. Przeczytałam o nim mnóstwo książek, a nawet opasły tom jego bajecznych listów. Zaczęłam zbierać zdjęcia portretów kompozytora, osób z jego otoczenia, ukochanych kobiet, pejzaże polskie i paryskie, reprodukcje obrazów z epoki, a nawet kawałki tapet i detale mogące się z nim kojarzyć. Jako tła użyłam ręcznie robionego papieru z Dusznik. Powstały obrazy w technice collage, czyli kompozycji składających się z wielu, przeróżnych elementów…” - mówi Hanna Bakuła.
Wystawa zostanie otwarta w ramach Dni Frankofonii, które organizuje Alliance Française.
Od 22 marca (wernisaż godz. 17.00) do 10 kwietnia, Galeria pod Plafonem, parter
AKADEMIA ZDROWEGO SENIORA
Spotkanie z okulistą
Gościem Akademii będzie okulistka, dr Małgorzatą Mulak, która wygłosi wykład na temat najczęstszych problemów okulistycznych w wieku starszym. Omówione zostaną m.in. takie choroby jak: jaskra, zespół suchego oka, zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Dowiemy się także, jakie są najnowsze sposoby ich leczenia. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!
Czytelnia, 23 III, godz. 16.00
SKRZYPCOWE OPOWIEŚCI ŻABKI I ŚLIMAKA
Biblioteczna Akademia Malucha
W cyklu „Podróż po Krainie Muzyki i Instrumentów” zajęcia oparte na treści książek dla dzieci. Wiersze, opowiadania i bajki, w których bohaterami są: muzyka i instrumenty, stanowią inspirację i instrukcję do zabaw, a przez to ułatwiają poznanie świata. Prowadzenie: Amelia Jachimowicz.
Obowiązują zapisy – od 21 marca – na miejscu lub telefonicznie (71 33 52 217).
Biblioteka 7 Kontynentów, 24 III, g. 17.00
MIASTA W PIOSENCE FRANCUSKIEJ
Wykład w języku francuskim
Na zaproszenie Alliance Française wykład wygłosi Richard Sorbet, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego, a także prezes lubelskiej sekcji Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, redaktor działu „Chansons” (Piosenki) strony internetowej PROF-EUROPE, autor audycji radiowych w Radiu Lublin i Radiu Koszalin, a także współorganizator i wieloletni juror regionalnych i ogólnokrajowych edycji Festiwalu Piosenki Francuskiej. Przedstawi nam najbardziej znane i najpiękniejsze francuskie utwory poświęcone miastom.
Spotkanie w ramach Dni Frankofonii, które organizuje Alliance Française.
30 marca, godz.16.00, Biblioteka Romańska, III piętro