W dniach 5-7 października br. odbędzie się 4. edycja Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO. Ponownie do Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie przybędą przedstawiciele branży konserwatorskiej, restauratorskiej i archiwistycznej. Gospodarzem tej unikatowej w skali kraju imprezy wystawienniczej jest firma MT Targi Polska wraz z partnerami: Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy, Stowarzyszeniem Starożytników, Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz firmą Archaios Sp. z o.o. Patronat medialny nad targami objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Zeszłoroczny sukces Targów Dziedzictwo, które dynamicznie rozwijają się, potwierdza, że to ważne wydarzenie dla konserwatorów, restauratorów i miłośników zabytków. Są one doceniane przez przedstawicieli instytucji państwowych, którzy podkreślają wagę regularnych spotkań branży oraz wymiany poglądów i doświadczeń. Obecność podczas tego wydarzenia to nie tylko okazja do zapoznania się z szeroką ofertą wystawców, ale także możliwość wysłuchania ekspertów.
Znaczenie dziedzictwa narodowego
Dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń odgrywa w społeczeństwie bardzo ważną rolę. Określa on naszą kulturę, kształtuje tożsamość społeczną i buduje poczucie więzi narodowej. Zabytki przybliżają narodom przeszłość, pomagają docenić jej unikalną wartość i stanowią potencjał dla przyszłego rozwoju. Dlatego też takie wydarzenia jak Targi Dziedzictwo pełnią istotną funkcję nie tylko dla środowiska ekspertów i pasjonatów, ale też obywateli. To właśnie m.in. tu upowszechniane i promowane jest dziedzictwo kulturowe, a także prowadzone są dyskusje służące poprawie stanu zasobów i utrzymaniu obiektów zabytkowych. Niemal 71 tysięcy obiektów nieruchomych jest wpisanych do rejestru zabytków sporządzonego na podstawie danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Ważne spotkanie branży
Na targach spotykają się reprezentanci różnych środowisk i specjalizacji, którzy na co dzień zajmują się ochroną i konserwacją zabytków, a także archiwizacją dzieł sztuki i dóbr kultury oraz udostępnianiem ich szerokiej publiczności. Oferta targów jest skierowana zarówno do przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych, służb ochrony zabytków, specjalistów z zakresu usług konserwatorskich, jak i właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, przedstawicieli archiwów i bibliotek, a także administracji kościelnej.
W trosce o zabytki
Podczas Targów Dziedzictwo zostaną zaprezentowane najnowsze rozwiązania, techniki, technologie i urządzenia stosowane w konserwacji i restauracji zabytków. W ubiegłym roku można było poznać m.in. funkcjonowanie nowoczesnych mikroskopów cyfrowych, zaawansowanych skanerów bezdotykowych, innowacyjnych systemów przeciwpożarowych czy elementów zdobniczych wykorzystywanych przy rekonstrukcjach. Instytucje państwowe i organizacje branżowe przedstawiały dokonania i realizacje w obszarach związanych z ochroną dóbr kultury. Uzupełnieniem były wystawy, na których prezentowano np. zabytki pełniące nowe funkcje czy zbiory, które dzięki zastosowaniu nowych technologii mogły być bezpiecznie udostępniane zwiedzającym.
W programie merytorycznym „Ogólnopolskich Dni Konserwatorskich - teoria a praktyka” odbywających się równolegle z targami organizator co roku poświęca uwagę uregulowaniom prawnym i organizacyjnym oraz osiągnięciom w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury. Nie brakuje także tematyki ochrony, wyposażenia i usług dla archiwów, bibliotek i muzeów, w tym służących przechowywaniu, zabezpieczaniu i digitalizacji zbiorów.
Patroni honorowi Targów Dziedzictwo
Targi zostały objęte patronatem honorowym: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Adama Struzika - marszałka województwa mazowieckiego, Hanny Gronkiewicz-Waltz - prezydent m.st. Warszawy, ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa - biskupa Diecezji Włocławskiej, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy - prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, dr. Wojciecha Woźniaka - naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych, dr. Tomasza Makowskiego - dyrektora Biblioteki Narodowej, nadbryg. mgr. inż. Leszka Suskiego - komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, szefa Obrony Cywilnej Kraju. Patronat nad Ogólnopolskimi Dniami Konserwatorskimi sprawują: dr hab. Magdalena Gawin - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz Barbara Jezierska - Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Informacje praktyczne
Więcej informacji na www.targidziedzictwo.pl.