Polecamy

Konferencja dla bibliotekarzy i miłośników książek na tegorocznych WTK

Data dodania: 23.05.2016

Konferencja dla bibliotekarzy i miłośników książek na tegorocznych WTK

19 maja podczas Warszawskich Targów Książki odbyła się konferencja pt.: „EduAKCJA – Biblioteka – usłyszeć i zobaczyć literaturę”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, przy wsparciu Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. Uczestników spotkania (ok. 100 osób) powitała Anna Michalak-Pawłowska, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej. Podkreśliła ona, że Warszawski Program Edukacji Kulturalnej integruje środowiska zajmujące się edukacją kulturalną, łączy zasoby teatrów, muzeów, bibliotek, domów kultury, stowarzyszeń i fundacji kulturalnych z oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców Warszawy.

Misją Programu jest rozwijanie potrzeb świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz zwiększanie kompetencji kulturowych mieszkańców stolicy. Na portalu www.edukacjakulturalna.pl dostępna jest baza wiedzy o edukacji kulturalnej i jej realizatorach, a także wydawnictwach, badaniach i dobrych praktykach w tym zakresie. Następnie głos zabrała Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca SBP, która zwróciła uwagę na doniosła rolę bibliotekarzy w upowszechnianiu kultury i przedstawiła najważniejsze inicjatywy Stowarzyszenia w tym obszarze. W kolejnym wystąpieniu Mikołaj Markiewicz z Ośrodka Treningu i Terapii widzenia w bardzo interesującym wystąpieniu „Oczy: szansa czy ograniczenie czytania?” poruszył problem usprawnienia widzenia, jako elementu rozwoju osobowości; przytoczył wyniki badań krajowych i zagranicznych, wskazujących, jak w dzisiejszych czasach (korzystania długotrwałego z komputera) zapewnić oczom odpoczynek i jaki to ma wpływ na postępy w nauce.

W dalszej części spotkania wręczone zostały nagrody laureatom konkursu SBP „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2015”, a następnie w ramach dobrych praktyk bibliotecznych, bibliotekarze z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 65 oraz Gimnazjum nr 3 w Warszawie przedstawili swoje inicjatywy w zakresie upowszechniania czytelnictwa. O innych dobrych praktykach w bibliotekach publicznych mówił: Agnieszka Proszowska, dzielnicowy koordynator ds. edukacji kulturalnej w dzielnicy Wola oraz Wiesława Krynicka z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszaw. Na zakończenie teatrolog Anna Rochowska podzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z warsztatów teatralnych dla nauczycieli, seniorów i osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP