15 stycznia 2011 r. w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbyła się Gala z okazji 55-lecia utworzenia Biblioteki.
Organizatorzy imprezy mieli zaszczyt gościć obecnych i byłych pracowników Biblioteki, jak również przedstawicieli agencji rządowych i mediów. Na szczególne podkreślenie zasługiwała obecność ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mariana Zalewskiego wraz z gronem współpracowników. Wśród gości znaleźli się m.in.: wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Bożena Żelazowska oraz Elżbieta Stefańczyk, Wicedyrektor Biblioteki Narodowej, Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Monika Sówka, Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
Uroczystą galę otworzył dyrektor Centralnej Biblioteki Rolniczej, Ryszard Miazek, a następnie głos zabrał Minister Marek Sawicki, który wręczył resortowe odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” kilku pracownikom biblioteki.
W dalszej części uroczystości głos zabrała Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Elżbieta Stefańczyk, która podziękowała Dyrekcji i pracownikom CBR za działalność na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie oraz za zasługi dla SBP. Następnie odznaczyła Centralną Bibliotekę Rolniczą prestiżowym medalem "Bibliotheca Magna - Perennisque" oraz jej pracowników Wicedyrektor Barbarę Barwiołek oraz Kierownik Pracowni Gromadzenia, Ewidencji i Formalnego Opracowania Zbiorów CBR, Mariannę Oklińską medalami „W dowód uznania”.
W trakcie uroczystości wręczono Bibliotece również medal „Pro Masovia”, który w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika przekazała Janina Orzełowska.
Biblioteka została obdarowana także prezentami, były to m.in. dwa portrety osób związanych z budynkiem, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66. Pierwszy to wizerunek Marii Curie-Skłodowskiej, która tu stawiała pierwsze kroki w swojej pracy naukowej, autorstwa Magdaleny Rutkowskiej, zaś drugi patrona Biblioteki, prof. Michała Oczapowskiego prekursora rozwoju nowoczesnego rolnictwa na ziemiach polskich, który namalował Tomasz Milasz.
Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście mieli przyjemność wysłuchać pięknych arii operowych i operetkowych, które w ramach koncertu „Słoneczne przeboje we dwoje”, wykonali Aleksandra Bubicz (sopran) i Robert Mojsa (tenor). Na fortepianie akompaniował im Maciej Baranowski.
Słodkim uwieńczeniem gali był tort urodzinowy podarowany Bibliotece przez Spółdzielnię Piekarsko-Ciastkarską z Warszawy. Pracownicy i zaproszeni goście przy muzyce bawili się do „białego rana”.
oprac. Marianna Oklińska