Polecamy

Ochrona zagrożonych dóbr kultury i prace konserwatorskie w polskich bibliotekach

Data dodania: 22.09.2015

Ochrona zagrożonych dóbr kultury i prace konserwatorskie w polskich bibliotekach

W ramach bloku tematycznego „Ochrona zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych” odbywającego się podczas III Targów Dziedzictwo, zorganizowany zostanie panel związany z zagrożeniami dziedzictwa kultury. W odrębnej konferencji przedstawione zostaną także realizacje prac konserwatorskich w polskich bibliotekach. Wydarzenia te odbędą się 7 i 8 października br. 

Organizatorzy targów zapraszają konserwatorów, profesjonalistów w dziedzinie ochrony zabytków oraz bibliotekarzy do udziału w wykładach, które odbędą się w bloku „Ochrona zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych”. III Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO odbędą się w dniach 7-9 października br. w Warszawie.

Zagrożenie dóbr kultury

We współczesnym świecie pojawia się coraz więcej zagrożeń, na które narażone są zabytki. W odpowiedzi na te zjawiska Polski Komitet Błękitnej Tarczy zorganizuje panel pt. „Dziedzictwo kultury w zagrożeniu - nowe wyzwania”. Eksperci opowiedzą o inicjatywach podejmowanych na forum międzynarodowym oraz o konkretnych działaniach Komitetu. W programie znajdą się także prelekcje, podczas których poruszone zostaną takie zagadnienia jak: restytucja dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej, prace konserwatorskie, jakie były prowadzone w cytadeli w irakijskim Irbilu oraz warunki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla konserwatorów. Zapowiedziany będzie również cykl wykładów pt. „Muzealne koło ratunkowe” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a także promowana będzie książka wydana z okazji jubileuszu 60-lecia Konwencji Haskiej i 15-lecia II Protokołu. Panel odbędzie się 7 października br. w sali konferencyjnej D na terenie hali targowej w godzinach 12.30-15.00. 

Prace konserwatorskie w polskich bibliotekach

Konferencja pt. „Praktyczne realizacje prac konserwatorskich w bibliotekach polskich” organizowana jest przez przedstawicieli Biblioteki Narodowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Komisji Ochrony i Konserwacji Zbiorów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Podczas dwóch sesji zostaną omówione konkretne przykłady przeprowadzonych prac, m.in. konserwacji i restauracji średniowiecznego rękopisu ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, kodeksów rękopiśmiennych z dawnej biblioteki biskupów kamieńskich w Książnicy Pomorskiej czy realizacji konserwatorskich zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Pierwsza sesja odbędzie się 7 października br. w sali konferencyjnej D na terenie hali targowej w godzinach 15.00-17.00, a druga 8 października br. w sali konferencyjnej E na terenie hali targowej w godzinach 10.00-12.00. 

Patroni honorowi 

Patronat honorowy nad Targami Dziedzictwo sprawują: Małgorzata Kidawa-Błońska - marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Janusz Piechociński - wiceprezes Rady Ministrów, minister gospodarki, Beata Oczkowicz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent m.st. Warszawy, ks. Wiesław Alojzy Mering - biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa - prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, dr hab. Władysław Stępniak - naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz - komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, szef Obrony Cywilnej Kraju.

Informacje organizacyjne

III Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO odbędą się w dniach 7-9 października br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c. Organizatorem wydarzenia jest firma MT Targi Polska wraz z partnerami: Polskim Komitetem Błękitnej Tarczy, Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszeniem Starożytników, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz firmą Archaios Sp. z o.o. 

Więcej informacji oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.targidziedzictwo.pl.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP