Polecamy

Kongres IFLA 2015 - relacja III

Data dodania: 19.08.2015

Kongres IFLA 2015 - relacja III

W czwartym dniu kongresu na uwagę zasługują sesje poświęcone prawu autorskiemu, edukacji informacyjnej, dostępowi do źródeł elektronicznych oraz społecznej roli bibliotek, zwłaszcza w kontekście problemów bibliotek na kontynencie afrykańskim. 

Na sesji zorganizowanej przez FAIFE i CLM (agendy IFLA ) pt.: „The Ethics of Access: Exploring Copyright, Licensing and Privacy in the Digital Environment” omawiano dwa tematy: wpływ Traktatu z Marakeszu na prawo autorskie w poszczególnych krajach oraz rolę bibliotek w skutecznym promowaniu postanowień Traktatu. Traktat ten reguluje na poziomie prawa autorskiego powszechny, nieodpłatny dostęp do publikacji osób niewidomych i niedowidzących w formatach dla nich dostępnych, np. w alfabecie Braille’a lub w postaci książki mówionej. Rolą bibliotekarzy i stowarzyszeń bibliotekarskich powinno być spopularyzowanie zapisów Traktatu z Marakeszu i rzecznictwo na rzecz jego podpisania i wprowadzenie do krajowego prawa.

Drugi temat sesji poświęcony był problemom etycznym dostępu do zasobów elektronicznych. Prywatność w sieci wymaga nowej definicji, zaleca się aby problem ten znalazł się w kodeksach etyki zawodowej bibliotekarzy i pracowników informacji we wszystkich krajach. Obecnie w Unii Europejskiej trwają prace nad dokumentem regulującym ochronę danych osobowych w sieci i prawem do prywatności, które mają być zakończone w 2016 roku.

Tradycyjnie, jak co roku, w trakcie trwania Kongresu Przewodnicząca IFLA Sinikka Sipila zaprosiła przedstawicieli narodowych stowarzyszeń bibliotekarskich na spotkanie, na którym zaprezentowała strategiczne kierunki działalności na lata 2016-2021 oraz najważniejsze inicjatywy, które zostaną podjęte w najbliższych dwóch kolejnych latach. Celem spotkania było skonsultowanie opinii stowarzyszeń narodowych na temat przedstawionych kierunków działania IFLA. W ożywionej dyskusji uczestnicy proponowali tematy, które poszczególne stowarzyszenia włączą do swoich programów.

IFLA proponuje 4 strategiczne obszary działania: biblioteki w społeczeństwie, informacja i wiedza, dziedzictwo kulturowe oraz rzecznictwo na rzecz bibliotek i zawodu bibliotekarza. Na spotkaniu swój program zasygnalizowała Donna Scheeder, prezydent-elekt, która w czwartek obejmie przewodniczenie IFLA.

Bibliotekarze z całego świata na ponad 130 sesjach posterowych prezentują projekty, pomysły, sukcesy, które mogą zainspirować uczestników Kongresu do podjęcia nowych twórczych inicjatyw w bibliotekach. Na koniec dnia gospodarze Kongresu zaprosili uczestników na wieczór kulturalny, pełen afrykańskich rytmów i kolorowych strojów.

nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Elżbieta Stefańczyk


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP