Polecamy

Kongres IFLA 2015 - relacja I

Data dodania: 17.08.2015

Kongres IFLA 2015 - relacja I

Tegoroczny Kongres IFLA odbywa się w dniach 15-21 sierpnia 2015 r. w RPA w Kapsztadzie pod hasłem „Dynamic Libraries: Access, Development and Transformation”. Kongresowi towarzyszą obrady Zgromadzenia Ogólnego członków IFLA oraz posiedzenia sekcji i komisji.

Kongres odbywa się w pięknym, nowoczesnym Cape Town International Convention Centre. Uczestniczy w nim ponad 3 tys. bibliotekarzy z całego świata, wśród nich duża reprezentacja bibliotekarzy z kontynentu afrykańskiego. Polskę reprezentują bibliotekarze z Biblioteki Narodowej, bibliotek wrocławskich, przedstawiciele Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz pracownicy Senatu RP. Do Kapsztadu przyjechała także delegacja miasta Wrocławia, gospodarza kongresu IFLA w 2017 roku.

Uroczyste otwarcie Kongresu odbyło się 16 sierpnia w niedzielę. W oficjalnych wystąpieniach dowiedzieliśmy się wiele o sytuacji bibliotek południowoafrykańskich, zwłaszcza ich roli w pokonywaniu skutków ekonomicznych i społecznych z czasów apartheidu. O problemach tych mówili Minister Sztuki i Kultury Nathi Mthetwa, przedstawicielka władz regionu mówiła o licznych projektach na rzecz modernizacji sieci bibliotek i innych instytucji kultury. Przewodniczące Narodowego Komitetu Organizacyjnego Segametsi Molawa i Ujala Satgoor opowiedziały o zaangażowaniu środowiska bibliotekarskiego RPA w przygotowanie Kongresu IFLA 2015, organizowanego po raz trzeci w tym kraju. Przewodnicząca IFLA Sinnika Sipila, kończąca w tym roku swoją trzyletnią kadencję, której głównym hasłem było „Strong Libraries, Strong Societies”, podkreśliła entuzjazm i wysoki poziom zawodowy bibliotekarzy południowoafrykańskich, z którymi pracowała nad organizacją Kongresu.

Tematyka wykładu inauguracyjnego mogła być zaskakująca dla bibliotekarzy. Dr Rob Adam przedstawił fascynujący wykład pt. „ The SKA and Big Data” prezentujący projekt „Square Kilometre Array” budowy sieci anten i teleskopów instalowanych w Australii i RPA, których celem będzie przeszukiwanie obszarów wszechświata na niespotykaną do tej pory skalę.

Podczas ceremonii otwarcia wystąpił zespół młodych artystów z RPA w pięknych, kolorowych strojach, który przedstawił koncert łączący elementy kultury afrykańskiej i współczesnej muzyki młodzieżowej.

Pierwszego dnia odbyło się kilka interesujących sesji, m.in. poświęconych wizji nowych aranżacji przestrzeni bibliotecznych kierujących się zasadą „Every Reader a Library, Every Library its Reader”.

W sesji poświęconej bibliotekom dla dzieci i młodzieży szczególnie interesujące były doświadczenia bibliotekarzy afrykańskich z RPA, Zambii, Nigerii i Burkina Faso. Osobna sesja poświęcona była historii bibliotek afrykańskich, mało znana europejskim bibliotekarzom. Pierwsza biblioteka publiczna została utworzona w 1818 roku w Kapsztadzie. Poruszające były historie bibliotek i archiwów w Rwandzie, zniszczonych i z trudem obecnie odbudowywanych po bratobójczej wojnie. W wystąpieniach bibliotekarzy afrykańskich podkreślano rolę bibliotek w pokonywaniu barier cywilizacyjnych i kulturowych, stąd wiele rządów krajów afrykańskich buduje programy rozwoju bibliotek.

Pierwszy dzień zakończyło oficjalne otwarcie przestrzeni wystawienniczej , na której firmy, stowarzyszenia, biblioteki, wydawcy prezentują ofertę dla bibliotek i bibliotekarzy.

nad. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, Elżbieta Stefańczyk


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP