Data dodania: 12.06.2015
Aby lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców i w jak największym stopniu zaangażować użytkowników w działania bibliotek, warto zaprzyjaźnić się z pojęciem „design thinking”, tłumaczonym na język polski jako "myślenie projektowe". Pomoże w tym podręcznik pt. „Myślenie projektowe w bibliotekach”, opracowany w ramach projektu Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gatesów przez firmę IDEO, a przetłumaczony na język polski przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Gorąco zachęcamy do lektury i korzystania!
Dlaczego ten podręcznik jest właśnie dla Was?
- Pomoże Wam zrozumieć, na czym polegają kolejne fazy procesu myślenia projektowego: inspiracji, generowania pomysłów i budowania prototypu. Na pierwszy rzut oka metoda myślenia projektowego może onieśmielać, ale tak naprawdę jest to bardzo empatyczny i intuicyjny proces, który korzysta z naszych naturalnych umiejętności.
- Odkryjecie, że szukając rozwiązań codziennych problemów warto spojrzeć na świat oczami dziecka i pozwolić sobie na eksperymentowanie.
- Dowiecie się, w jaki sposób myślenie projektowe przekłada się na korzyści dla biblioteki i jej użytkowników (i nauczycie się działać tak, żeby potrzeby użytkowników stawiać zawsze na pierwszym miejscu).
- Poznacie metody pracy, które zostały opisane w przystępny sposób, krok po kroku. Nie będą Wam obce takie pojęcia, jak „prototypowanie usług” czy „mapa koncepcyjna”.
- Dowiecie się, dlaczego warto opowiadać barwne historie, robić niestandardowe notatki, pracować metodą burzy mózgów i zadbać o minipilotaże. Co więcej, nauczycie się, jak to świetnie zrobić!
- Przekonacie się, że wypracowany przez Wasz zespół efekt końcowy powinien być pierwszym krokiem do ulepszania, rozwijania i ciągłego testowania pomysłów.
- Poznacie przykłady dobrych rozwiązań z innych bibliotek na świecie.
Zachęcamy do lektury.
Źródło: PRB