Polecamy

"Czekasz na tę jedną chwilę, serce jak szalone bije…" - spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem

Autor: Biblioteka: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej Województwo: świętokrzyskie
Data dodania: 13.05.2015

Spotkanie autorskie – Jan Grzegorczyk

                Czekasz na tę jedną chwilę, serce jak szalone bije… Doczekaliśmy się tej chwili 8 maja 2015 roku. W czytelni Miejsko-Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej o godzinie 16.00 mieliśmy ogromną przyjemność gościć znakomitego pisarza – Jana Grzegorczyka. Czekaliśmy na tę chwilę przez długie trzy lata, od momentu pojawienia się w naszej bibliotece „Przypadków księdza Grosera”. Trylogia
o księdzu Groserze od chwili zakupu nie spoczęła na półce, przechodząc z rąk do rąk czytelników. Do listy bestsellerów dołączały natychmiast po pojawieniu się w bibliotece książki: „Puszczyk”, „Chaszcze”, „Niebo dla akrobaty”, „Pieśń słoneczna Róży bluszcz” oraz „Święty i błazen”. I tak w nas – czytelnikach zaczęło rodzić się pragnienie spotkania
z Janem Grzegorczykiem. Od 2012 roku o możliwość zorganizowania spotkania z pisarzem niezmiennie zabiegała Greta Dzikowska, jedna z bibliotekarek pracujących w naszej bibliotece, która dba o to, aby książki Jana Grzegorczyka wzbogacały nasze zbiory zaraz po ukazaniu się na rynku wydawniczym. W 2014 roku rozpoczęliśmy starania o zorganizowanie takiego spotkania, w staraniach tych wsparła nas Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, która postanowiła wpisać autora w cykl spotkań organizowanych w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

                We wrześniu 2014 roku dyrektor biblioteki Nina Turek-Kwiecień uzgodniła z WBP w Kielcach termin spotkania na 8 maja 2015 roku, podczas Tygodnia Bibliotek 2015, którego tegoroczne hasło brzmi: WYBIERAM BIBLIOTEKĘ. Nasze Marzenie ziścić się miało w bardzo nieprzypadkowym terminie – Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Dlaczego w tym dniu? Odpowiedź jest niezwykle prosta… w kazimierskiej bibliotece książki Jana Grzegorczyka kochają zarówno obecni, jak i byli bibliotekarze.

                Jan Grzegorczyk jest pisarzem, publicystą a także autorem słuchowisk radiowych. „Każda dusza to inny świat” –  jest debiutem literackim Jana Grzegorczyka. W kręgach czytelniczych dał się poznać jako autor książek utrzymanych w duchu katolickim. Jednak niebanalne historie o księżach i ludziach związanych z Kościołem od lat przyciągają nowych czytelników wprowadzając ich w świat często nieznany i nierozumiany. Jan Grzegorczyk związany jest również z miesięcznikiem „W drodze”. Przyjaźń z osobami duchownymi pozwoliła Autorowi doskonale zrozumieć ich środowisko, czemu dał wyraz w trzytomowej powieści zatytułowanej „Przypadki księdza Grosera”.

Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o Romanie Brandstaetterze, autorze powieści „Jezus z Nazaretu”. Jan Grzegorczyk odpowiednio modelując barwę głosu, odegrał dialogi prowadzone niegdyś z Brandstaetterem, wywołując salwy śmiechu wśród widowni. A gdy już poznaliśmy początki drogi pisarskiej naszego Gościa, weszliśmy w świat powieści i opowiadań, jakie wyszły spod pióra Jana Grzegorczyka. Inteligentne, błyskotliwe, a także dowcipne opowiastki i anegdoty związane z powstawaniem poszczególnych dzieł pisarza sprawiły że uczestnicy spotkania spijali każde wypowiedziane słowo z ust Autora. Płynny i niezwykle ciekawy monolog artysta urozmaicił swym śpiewem. Wykonane przez niego utwory rozbrzmiewały po czytelni, pozwalając każdemu z osobna przeżywać to spotkanie. Dwa skrajne momenty wydarzenia: humor wywołujący uśmiech na twarzach oraz nostalgia pieśni przy których łza kręciła się w oku uczyniły spotkanie prawdziwą ucztą intelektualną.

Ej za krótko trwa godzina, niech się chwila ta zatrzyma… Dwie godziny minęły niezwykle szybko. Spotkanie z Janem Grzegorczykiem z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci. Świadczą o tym sprzedane książki oraz chęć posiadania choćby podpisu Jana Grzegorczyka a także liczba wspólnych zdjęć z Autorem. Było to jedno z najlepszych (i niewątpliwie najdłuższych) spotkań autorskich, o ile nie najlepsze – słowa te często powtarzali uczestnicy wydarzenia kulturalnego, jakim była możliwość obcowania z Janem Grzegorczykiem. Za dawkę pozytywnej energii oraz możliwość wzniesienia się na wyżyny intelektualne wręczyliśmy Autorowi bukiet czerwonych róż oraz malutkiego puszczyka.

W spotkaniu wzięło udział około czterdziestu osób, pośród których gościliśmy Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Adama Bodziocha oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej – Marka Szmuca. Swą obecnością zaszczycił nas ks. dr Stefan Radziszewski (prefekt kieleckiego Nazaretu), który był jedynym przedstawicielem kapłanów ziemi kazimierskiej. Obecni byli również członkowie działającego przy naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Po spotkaniu  odebraliśmy niezwykła liczbę podziękowań od osób, które spędziły to popołudnie i wieczór z nami i Janem Grzegorczykiem… Z wielkim żalem  pożegnaliśmy Autora około godziny 20.00… pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że odwiedził nas po raz pierwszy, ale nie ostatni.

Organizatorami spotkania były Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej, Wojewódzka Biblioteka w Kielcach im. Witolda Gombrowicza oraz Instytut Książki. Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

                Greta Dzikowska i Nina Turek-Kwiecień







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP