Polecamy

Po wizycie za jeden uśmiech... uśmiechamy się nadal

Autor: Anna Krawczyk Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu Województwo: małopolskie
Data dodania: 15.12.2014

Dlaczego Młoda Książka? Ponieważ tematem przewodnim wizyty była literatura dziecięca i praca z młodym czytelnikiem w bibliotece. Przyczyną doboru takiej tematyki był fakt, że koordynacją wizyty zajmowało się Centrum Literatury Dziecięcej - dział informacyjno-metodyczny, który działając w ramach oświęcimskiej książnicy, współpracuje jednocześnie z naukowcami i bibliotekarzami z całej Polski.

Przed osobami zajmującymi się w bibliotekach (i nie tylko!) czytelnictwem dzieci i młodzieży, stoi szczególnie trudne zadanie. Jak w erze cyfrowych narracji zachęcić do obcowania ze słowem pisanym? Jak łączyć zdobywanie kompetencji językowych z rozrywką i zabawą? Jak dopasowywać ofertę zajęć do oczekiwań najmłodszych użytkowników? Między innymi takie tematy przewijały się w październikowych rozmowach.

Dlaczego Niekonferencja? Ponieważ nie chcemy już siedzieć i słuchać. Chcemy się wymieniać praktykami, chwalić sukcesami, dzielić porażkami i czerpać wzajemnie ze swoich doświadczeń. Chcemy się uczyć - od ekspertów i od siebie samych. Właśnie dla tak myślących bibliotekarzy i w taki sposób zaplanowana została ta wizyta. W pierwszej części spotkania swoje dobre praktyki prezentowały: Joanna Jarnot (GBP w Grzawie), Izabela Hornik (MBP w Gliwicach), Justyna Konieczny (MBP im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, członkini sieci Labib), Agnieszka Kazanecka-Bylica oraz Anna Kania (MBP w Myślenicach), Katarzyna Herich (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach), Magdalena Bijak oraz Dominika Latos (GBP w Mierzęcicach), Kinga Baranowska-Jaworek (MBP im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu) i Monika Bąder (Biblioteka dla dzieci i młodzieży dzielnicy Wola (Warszawa)). W prezentacjach pojawiło się mnóstwo pomysłów na nowe, ciekawe działania – co chwilę z sali można było wyłapać entuzjastyczne szepty.

Po całkiem długiej przerwie kawowej, w czasie której kwitła integracja i nieformalne rozmowy, praca odbywała się przy tak zwanych stolikach eksperckich. Uczestnicy mogli wybrać trzy piętnastominutowe sesje. Wybór mógł być naprawdę trudny, ponieważ każdy ze stoików oferował możliwość zapoznania się, dopytania i porozmawiania na świeży i ważny temat. Wieloletni pracownik MBP w Oświęcimiu i założycielka Centrum Literatury Dziecięcej – Stanisława Niedziela, opowiadała o japońskim teatrze Kamishibai i jego wykorzystaniu w pracy z dziećmi, O grywalizacji i grach w bibliotece mówiła – pracująca w Galerii Książki – Katarzyna Heród. Z oświęcimskiej bibliotecznej „drużyny” wywodzą się również Mariola Drosd i Zuzanna Porzuczek, które przy swoim stoliku wtajemniczały uczestników w cyfrowe narzędzia wspomagające pracę z książką i młodym czytelnikiem. O tym, jak dobierać książkę dla dzieci do biblioteki mówiła dr Grażyna Lewandowicz-Nosal z Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, z kolei dr Małgorzata Chrobak z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tłumaczyła pojęcie „realizmu magicznego” w literaturze dziecięcej. Prezes Polskiej Sekcji IBBY – Maria Kulik, pozwoliła wybrać uczestnikom sesji przy swoim stoliku jeden z dwóch tematów: prezentację książek nagrodzonych w konkursach PS IBBY lub opowiadanie baśni w bibliotekach. Przy bardzo kolorowym stoliku z wieloma materiałami pokazowymi, Oliwia Brzeźniak – doktorantka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – zachęcała do zabaw z książką obrazkową. Jerzy Kumiega z Dolnośląskiej Biblioteki Wojewódzkiej we Wrocławiu, z pomocą Wiesławy Jędrzejczyk – szefowej wydawnictwa Literatura – doradzali jak zorganizować „prawie masową” imprezę czytelniczą, a Iwona Podlasińska, neurologopeda kliniczny, związana m.in. ze stowarzyszeniem KLANZA, pokazywała uczestnikom, że ofertę czytelniczą można kierować już do niemowląt.

Praca przy stolikach była intensywna, dynamiczna i naprawdę owocna – uczestniczące w sesji przy stoliku o grywalizacji i grach pracownice Biblioteki MOKSiRu w Chełmku, już uruchomiły w swojej placówce strefę gier planszowych. Choć część uczestników wolałaby poświęcić więcej czasu na dany temat, wszystkim – zarówno ekspertom, jak i gościom – przypadła  do gustu angażująca, bezpośrednia, a jednocześnie kameralna forma spotkania.

Podczas wizyty, chętne osoby mogły również – po zakończeniu części „stolikowej” i pokrzepieniu ciała ciepłą strawą - zwiedzić Bibliotekę Galerię Książki.

Owocem spotkania, jest nie tylko wspomniana strefa gier planszowych w Chełmku, ale również wymiana maili między uczestnikami, nawiązywanie współpracy (m.in. podczas konferencji „Czarne na białym”, którą organizowała Biblioteka w Gliwicach), kontakty nieformalne oraz seminarium powiatowe zorganizowane w oświęcimskiej bibliotece, które miało formę warsztatową (taki zamysł pojawił się wcześniej, a na Niekonferencji został dodatkowo wzmocniony).

Właściwie, całą wizytę można chyba podsumować słowami jednej z uczestniczek, które znalazły się w ankiecie: „Wyszło świetnie i chcę więcej!”



Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP