Polecamy

Narodowe Czytanie 2014 w Chrzanowie.

Autor: Biblioteka: Miejska biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 21.10.2014

NARODOWE CZYTANIE – brzmi dumnie, bo taki też ma być wydźwięk  akcji, choć w różnych formach -  poważnie, a czasami całkiem na wesoło przygotowywane. Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W tym roku Prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, dzieła, które zyskało miano Biblii narodowej.  Liczba instytucji, bibliotek, szkół i organizacji które biorą udział w Narodowym Czytaniu, zwiększa się z roku na rok. Dwa lata temu, kiedy czytano "Pana Tadeusza", było ich zaledwie 60, w zeszłym roku "Zemsta" czytana już była w ponad 700 miejscach. Tegoroczna liczba zgłoszeń - 1532, oznacza ponad dwukrotny wzrost uczestników czytania w ciągu jednego roku. Słowem – to doskonała promocja czytelnictwa i literatury polskiej, która wybiega również poza granice naszego kraju. A w różnych miejscach wizje Narodowego Czytania są różne. Jak przedstawiała się tegoroczna edycja?

W Warszawie Prezydent Komorowski otworzył w sobotę w południe (6.09) Narodowe Czytanie głośną lekturą pierwszych stron "Potopu…w Krakowie głównym punktem akcji było "Czytanie w Barbakanie"…we Wrocławiu, w tramwajach i autobusach ubrani w stroje z epoki Sienkiewiczowskich bohaterów wolontariusze czytali fragmenty "Potopu", a w Mińsku Mazowieckim odbyła się próba pobicia rekordu Guinnessa w maratonie czytelniczym dzieł Henryka Sienkiewicza…czytano nawet w Rzymie - w mieście, które Sienkiewicz uznawał za swoją drugą duchową ojczyznę.

A jak było w Chrzanowie? Od trzech lat akcję w mieście koordynuje Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Tym razem postanowiliśmy zabrać mieszkańców Chrzanowa w literacką podróż z Henrykiem Sienkiewiczem, która przybrała formę wielkiego happeningu pod hasłem „SIENKIEWICZOWSZCZYZNA, CZYLI LITERACKA PODRÓŻ
Z HENRYKIEM SIENKIEWICZEM
”.

"Gdziekolwiek się udajemy, warto podróżować z Jego książkami; podróżowanie stało się jego sposobem na życie, przez biografów i historyków nazywany latającym holendrem
i polskim Odyseuszem"
– tak przywitaliśmy wszystkich gości na happeningu bibliotecznym w gmachu biblioteki, a zaraz potem sam Henryk Sienkiewicz (Zbigniew Klatka) zaprosił wszystkich do literackiej zabawy tymi oto słowy (tekst z zaproszenia):

Ja, Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk,
 narodzony w Ziemi Okrzejskiej, matce zawdzięczający pociąg do literatury,
obrawszy sobie pseudo Litwos, ale i pod prawdziwym nazwiskiem piszący,
przyjmując tytuł kawalera Legii Honorowej i członka Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności,
w dniu Jubileuszu swego A.D. 1900r. uhonorowany z wdzięcznością wielką Oblęgorkiem,
jako darem narodowym i Nagrodą Nobla w roku 1905, zyskałem miłość swoich i uznanie obcych. Cierpiąc zawżdy w przeszłości wielce na brak ziemi naszej ukochanej,
pracowałem  dla niej szaleńczo piórem tworząc  „Trylogię” ku pokrzepieniu serc wszystkich, et caetera, et caetera…
Z poważaniem wielkim zapraszam obywateli miasta Chrzanowa,
za namową Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
 do wielkiego NARODOWEGO CZYTANIA dzieł moich.
6 września 2014r. o godz. 10.00
 w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej owe czytanie rozpoczniemy,
by dalej przejść dumnie  z miłośnikami memi na Chrzanowski Rynek ,
gdzie dzieło Narodowego Czytania kontynuować będziem.
Uczyńcie mi więc zaszczyt tłumnie w dzień owy sobotni na Rynku się zjawiając,
by wspólnie z Hajduczkiem, Panem Michałem, Oleńką, Kmicicem, Heleną i Skrzetuskim,
w towarzystwie wiernego Zagłoby czy walecznego Podbipięty w NARODOWE CZYTANIE się włączyć,  zabawom literackim oddać się zapamiętale, staropolskich smakołyków posmakować i nagród w konkursach wielu zdobyć.

…po rozdaniu specjalnego biletu (z oryginalną pieczęcią Narodowego Czytania 2014, prosto z Kancelarii Prezydenta RP), barwnym korowodem przeszliśmy i przejechaliśmy bryczką na Chrzanowski Rynek gdzie Narodowe Czytanie kontynuowaliśmy. Czytali włodarze miasta, przedstawiciele instytucji i organizacji, szkół i stowarzyszeń, czytali czytelnicy i mieszkańcy miasta.

       Całość widowiska happeningowego opierała się na literackiej podróży - w postać pięknej narratorki wcieliła się Olga Piotrowska (nauczyciel I LO ) i to ona była naszą przewodniczką w sienkiewiczowskiej podróży, a towarzyszył jej sam Henryk Sienkiewicz, czyli jak zawsze znakomity aktorsko Zbigniew Klatka. Towarzyszyły nam również postaci sienkiewiczowskie w strojach epokowych, licealiści z I LO w Chrzanowie, jak również jej absolwenci oraz seniorzy. W trakcie happeningu wszyscy bawili się quizami literackimi i konkursami? ale najważniejsze były oczywiście TEKSTY Z "TRYLOGII" I I INNYCH POWIEŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA. Szczegóły chrzanowskiego happeningu na www.mbp.chrzanow.pl i www.kulturalnychrzanow.pl

Na koniec warto może zacytować innego pisarza Witolda Gombrowicza z tekstu z 1953 r.: Czytam Sienkiewicza. Dręcząca lektura. Mówimy: to dosyć kiepskie, i czytamy dalej. Powiadamy: ależ to taniocha - i nie możemy się oderwać. Wykrzykujemy: nieznośna opera! I czytamy w dalszym ciągu urzeczeni. Potężny geniusz! - i nigdy chyba nie było tak pierwszorzędnego pisarza drugorzędnego. To Homer drugiej kategorii, to Dumas ? ojciec pierwszej klasy. Odtąd nic innego Polakowi nie mogło naprawdę się podobać.
Sienkiewicz całą Trylogię zamknął jednym zdaniem: "na tym kończy się ten szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie - dla pokrzepienia serc". I tak jest do dnia dzisiejszego i oby jeszcze dłużej.

W tym roku przy całym przedsięwzięciu współpracowali z biblioteką: I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, Parafia Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie, Piekarnia Roman Szwagrzyk / Byczyna

A w przyszłym roku? Już wiemy – czytamy „lalkę” Bolesława Prusa.

Opracowanie scenariusza akcji : Olga Nowicka, Ewelina Deluga, Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa (moderator akcji)

 

Olga Nowicka
Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP