Polecamy

9. Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja, dzień 2

Data dodania: 23.09.2014

9. Forum Młodych Bibliotekarzy - relacja, dzień 2

W Gorzowie 19 września 2014 roku zakończyło się IX Forum Młodych Bibliotekarzy. Podczas ostatniego dnia uczestnicy w okularach 3D oglądali fotografie przedwojennego Landsberga, a także, już bez okularów, podziwiali zdjęcia pięknych bibliotekarek z Morąga z głośnej wystawy „Bibliotekarz - Zawód Glamur”.

Na jednym ze zdjęć jasnowłosa dziewczyna w czerwonych szpilkach stoi na stosie książek i sięga do półki po kolejną lekturę. Kolejna fotografia pokazuje zaczytaną modelkę, która w magiczny sposób unosi się w powietrzu.

Naszą wystawą chciałyśmy przełamać stereotyp bibliotekarki. Udowodnić, że współczesne bibliotekarki to piękne, modne kobiety, a nie starsze panie w kapciach - mówi Paulina Kalinowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.

I że mamy poczucie humoru - dodaje Joanna Farulewska.

Wiosną 2014 roku bibliotekarki z Morąga wzięły udział w dwudniowej sesji zdjęciowej zrealizowanej przez fotografa Huberta Kalinowskiego. Na planie modelkom pomagali fryzjerzy, wizażyści, makijażyści. O zdjęciach i wystawie głośno informowały media. Podczas gorzowskiej prezentacji bibliotekarki z Morąga zdradziły, że zdjęcia trafią do kalendarza.

W drugim dniu konferencji odbyły się też nietypowe warsztaty „Załóż różowe okulary, a świat wyda Ci się bardziej przestrzenny”, połączone z wystawą „Przestrzenie Landsberga - Przedwojenny Gorzów 3D”. Krzysztof Jakubczak pokazał w jaki sposób starym pocztówkom można nadać postać trójwymiarową. Widzowie i uczestnicy warsztatów w różowych okularach podziwiali rezultaty cyfrowej przeróbki.

Na forum oprócz bibliotekarzy były obecne dzieci z lubuskich szkół. Uczestniczyły m.in. w warsztatach literackich i teatralnych, przygotowanych przez Władysława Wróblewskiego i Kamila Bujnickiego z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. – Bawiliśmy się z dziećmi w teatrzyk lalkowy, a przy okazji wyjaśnialiśmy im znacznie takich pojęć jak scena, kurtyna, widownia, dekoracja, sztuka, akt – mówi W. Wróblewski. – Mamy nadzieję, że dzięki naszym zajęciom, zaprzyjaźnią się z teatrem.

Uczestnicy konferencji mieli też okazję zwiedzić miasto, poznać zabytki i najciekawsze miejsca.

Młodym bibliotekarzom bardzo się spodobało miasto oglądane z katedralnej wieży. Duże wrażenie zrobił też na nich występ romskich tancerek z zespołu „Romani Cierheń”. A na dodatek przez całą konferencję mieliśmy przepiękną pogodę, dzięki której będą wspominać Gorzów z uśmiechem - mówi Bogumiła Manulak, przewodnicząca gorzowskiego oddziału SBP.

nad. Hanna Ciepiela

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP