W Gorzowie 19 września 2014 roku zakończyło się IX Forum Młodych Bibliotekarzy. Podczas ostatniego dnia uczestnicy w okularach 3D oglądali fotografie przedwojennego Landsberga, a także, już bez okularów, podziwiali zdjęcia pięknych bibliotekarek z Morąga z głośnej wystawy „Bibliotekarz - Zawód Glamur”.
Na jednym ze zdjęć jasnowłosa dziewczyna w czerwonych szpilkach stoi na stosie książek i sięga do półki po kolejną lekturę. Kolejna fotografia pokazuje zaczytaną modelkę, która w magiczny sposób unosi się w powietrzu.
Naszą wystawą chciałyśmy przełamać stereotyp bibliotekarki. Udowodnić, że współczesne bibliotekarki to piękne, modne kobiety, a nie starsze panie w kapciach - mówi Paulina Kalinowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.
I że mamy poczucie humoru - dodaje Joanna Farulewska.
Wiosną 2014 roku bibliotekarki z Morąga wzięły udział w dwudniowej sesji zdjęciowej zrealizowanej przez fotografa Huberta Kalinowskiego. Na planie modelkom pomagali fryzjerzy, wizażyści, makijażyści. O zdjęciach i wystawie głośno informowały media. Podczas gorzowskiej prezentacji bibliotekarki z Morąga zdradziły, że zdjęcia trafią do kalendarza.
W drugim dniu konferencji odbyły się też nietypowe warsztaty „Załóż różowe okulary, a świat wyda Ci się bardziej przestrzenny”, połączone z wystawą „Przestrzenie Landsberga - Przedwojenny Gorzów 3D”. Krzysztof Jakubczak pokazał w jaki sposób starym pocztówkom można nadać postać trójwymiarową. Widzowie i uczestnicy warsztatów w różowych okularach podziwiali rezultaty cyfrowej przeróbki.
Na forum oprócz bibliotekarzy były obecne dzieci z lubuskich szkół. Uczestniczyły m.in. w warsztatach literackich i teatralnych, przygotowanych przez Władysława Wróblewskiego i Kamila Bujnickiego z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy. – Bawiliśmy się z dziećmi w teatrzyk lalkowy, a przy okazji wyjaśnialiśmy im znacznie takich pojęć jak scena, kurtyna, widownia, dekoracja, sztuka, akt – mówi W. Wróblewski. – Mamy nadzieję, że dzięki naszym zajęciom, zaprzyjaźnią się z teatrem.
Uczestnicy konferencji mieli też okazję zwiedzić miasto, poznać zabytki i najciekawsze miejsca.
Młodym bibliotekarzom bardzo się spodobało miasto oglądane z katedralnej wieży. Duże wrażenie zrobił też na nich występ romskich tancerek z zespołu „Romani Cierheń”. A na dodatek przez całą konferencję mieliśmy przepiękną pogodę, dzięki której będą wspominać Gorzów z uśmiechem - mówi Bogumiła Manulak, przewodnicząca gorzowskiego oddziału SBP.
nad. Hanna Ciepiela