Biblioteka może stać się ważnym miejscem dla młodych ludzi, gdy znajdą w niej przestrzeń, w której będą się czuć swobodnie, spotkają wspierających i inspirujących dorosłych oraz będą mieli okazję realizować swoje pomysły.
Od 3 lat współpracujemy z bibliotekami, wspierając je w organizowaniu dyskusji i konsultacji na temat ważnych problemów lokalnych oraz tworzeniu oferty odpowiadającej na potrzeby poszczególnych grup użytkowników. Obecnie realizujemy projekt ,,Biblioteka - miejsce dla młodych ludzi'’ którego celem jest przede wszystkim wprowadzenie do bibliotek nowych usług i form działania skierowanych do młodzieży poprzez wzmocnienie kompetencji bibliotekarzy i bibliotekarek w zakresie pracy z młodzieżą.
Od lipca 2012 do grudnia 2013 realizowaliśmy projekt ,,Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych’’ w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, w którym brać udział mogły biblioteki z I i II rundy. Wspieraliśmy bibliotekarzy i bibliotekarki w prowadzeniu dyskusji oraz konsultacji społecznych na wybrane tematy: m.in. na temat oferty biblioteki czy też kwestii ważnych dla społeczności lokalnej.
Od grudnia 2013 roku wspieramy biblioteki biorące udział w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. W ramach projektu ,,Biblioteka – miejsce dla młodych ludzi’’ bibliotekarki i bibliotekarze pełnią rolę inicjatora współpracy, osoby aktywizującej młodzież do działania, gospodarzy spotkań (dbają o dobór tematów, jak również o przebieg spotkań i działań z młodzieżą) oraz osoby odpowiedzialnej za wypracowane efekty współpracy (zarówno poprzez informowanie społeczności lokalnej o działaniach prowadzonych z młodzieżą, jak również wspieranie młodych ludzi w realizacji wspólnych działań).
Do tej pory udało nam się zrealizować wiele istotnych działań – pierwszym z nich było zorganizowanie spotkania z pracownikami bibliotek w formie webinarium (zapis nagrania można odnaleźć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=46O_Nmnw40E). Miało ono na celu wprowadzić potencjalnych uczestników projektu w tematykę współpracy z młodzieżą oraz przedstawić zakładane założenia projektu.
Kolejnym przedsięwzięciem w projekcie było spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych współpracujących z bibliotekami. Wspólnie zastanawialiśmy się nad istotą sukcesu projektów realizowanych z młodymi ludźmi w bibliotekach oraz dzieliliśmy się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w tego typu działaniach. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tego spotkania dostępna jest na naszej stronie internetowej http://civispolonus.org.pl/images/files/seminarium.pdf.
Jednocześnie został przygotowany przegląd zrealizowanych projektów skierowanych dla młodzieży w kilku obszarach tematycznych: dostępu do kultury, poruszania się po rynku pracy, lokalnej historii i tradycji, bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Jest to kilkanaście projektów, które mogą stać się wskazówką bądź inspiracją do tworzenia autorskich działań wspólnie z młodymi ludźmi.
Na bazie naszych doświadczeń współpracy z bibliotekami oraz młodymi ludźmi stworzyliśmy propozycje projektów, które można realizować bez nakładów finansowych. Dotyczą one: stworzenia Młodzieżowej Rady Programowej Biblioteki, która może wspierać działania biblioteki, propozycji przeprowadzenia lekcji bibliotecznej w niekonwencjonalnej formie gry, organizowania w bibliotece debaty na temat ważny dla społeczności lokalnej oraz odkrywania przez młodych ludzi dziedzictwa kulturowego ich najbliższej okolicy. Istotne jest, że są opisane w taki sposób, że każda zainteresowana osoba bez problemu może taki projekt koordynować – zarówno pracownik biblioteki jak i młodzież. Zachęcamy do korzystania z portalu www.labib.pl, gdzie znajdą Państwo nasze propozycje działań jak również sprawdzone pomysły bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski.
Najbardziej złożonym etapem projektu był cykl szkoleń tematycznych, które oparte były na wprowadzeniu pracowników bibliotek do regularnej współpracy z młodymi ludźmi w wieku 13 – 25 lat. Zależało nam na tym, aby uczestnicy zweryfikowali swoje dotychczasowe działania z młodymi ludźmi w bibliotece, poddali analizie ofertę biblioteki skierowaną do młodych ludzi, przyjrzeli się przestrzeni w ich bibliotekach, z której może korzystać młodzież. Ponadto przekazaliśmy im inspirujące przykłady działań, przećwiczyliśmy mechanizm tworzenia oferty biblioteki w taki sposób, aby odpowiadała na oczekiwania i potrzeby młodych.
Dopełnieniem etapu szkoleniowego jest prowadzony system doradztwa w bibliotekach. Osoby z wieloletnim doświadczeniem we współpracy z młodymi ludźmi oraz z bibliotekami odwiedzają biblioteki z III rundy PRB. Dzięki temu bibliotekarki i bibliotekarze mają możliwość skonsultowania swoich pomysłów i działań z osobą wydelegowaną przez Fundację Civis Polonus. Oprócz jednorazowej wizyty mogą uczestnicy mogą liczyć również na kontakt telefoniczny i e-mailowy z doradcą. Po zakończeniu tego etapu projektu, pragniemy opublikować najciekawsze przedsięwzięcia i pomysły z bibliotek biorących udział w doradztwie tematycznym.
Szczerze zachęcamy do korzystania z materiałów dostępnych na naszej stronie internetowej projektu www.mlodziez-w-bibliotece.civispolonus.org.pl Mamy nadzieję, że coraz więcej bibliotek będzie otwartych na tworzenie oferty dla młodych ludzi, która będzie odpowiedzią na ich rzeczywiste potrzeby i oczekiwania. Wierzymy, że uzupełnienie oferty bibliotecznej dla młodych ludzi o regularne działania oraz otwartość na nowe pomysły i wyzwania w pracy z młodymi ludźmi, to ważny krok w kierunku pokazania, że biblioteki to miejsca przyjazne i ciekawe również dla młodzieży.
Zapraszamy do kontaktu: