Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich uruchamia 21 lipca br. II turę naboru wniosków programu grantowego Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pt. „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”. Termin składania wniosków upływa 20 sierpnia 2014 r. Wnioski składane są wyłącznie online.
Lista bibliotek zakwalifikowanych do programu w II turze naboru zostanie opublikowana 8 września 2014 r.
Dla zainteresowanych bibliotek i bibliotekarzy uruchomiony został serwis informacyjny (sbp.pl/wizyty), w którym znajdują się przydatne informacje o programie grantowym.
Jeśli Twoja Biblioteka uczestniczy w Programie Rozwoju Bibliotek lub brała udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także jeśli pracownik Biblioteki uczestniczy w sieci LABIB i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem masz szanse otrzymać grant w wysokości 5000 zł. na zorganizowanie wizyty studyjnej.
Biblioteki zainteresowane zorganizowaniem wizyt studyjnych, a także bibliotekarzy, którzy chcieliby w nich uczestniczyć prosimy o zapoznanie się z regulaminem programu grantowego oraz pytaniami zamieszczonymi w zakładce FAQ. Zwracamy szczególną uwagę na odpowiedzi na pytania 1,2,3,4,5, i 6 szczegółowo objaśniające zasady i warunki organizowania wizyty studyjnej.
W II turze naboru mogą ponownie złożyć wnioski biblioteki, które w pierwszym naborze nie zostały zakwalifikowane.
Program grantowy „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” jest organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Program jest przeznaczony dla bibliotek, które uczestniczą w Programie Rozwoju Bibliotek lub brały udział w projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką”, a także dla bibliotek, których pracownik uczestniczy w sieci LABIB.
Biblioteka – gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji.
Celem wizyty studyjnej jest:
Zakres tematyczny wizyty studyjnej obejmuje dwa obszary działalności bibliotek:
W każdym obszarze można uwzględnić jeden lub więcej tematów, zależnie od specyfiki wizyty studyjnej.
Biblioteka – gospodarz wizyty studyjnej, która otrzyma dotację, organizuje wizytę, na którą zaprasza bibliotekarzy pracujących w innych bibliotekach grupy docelowej PRB, członków sieci LABIB, przedstawicieli lokalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, władz samorządowych, innych organizacji pozarządowych i instytucji. Biblioteka – gospodarz sama rekrutuje uczestników wizyty studyjnej, zgodnie z Regulaminem programu grantowego.
Podczas wizyty biblioteka prezentuje w formie warsztatowej lub innej formie aktywnego uczestnictwa swoje dokonania, które poprzez sposób realizacji, tematykę lub zasięg czytelniczy i społeczny wykraczają ponad standardowe funkcje i metody pracy bibliotecznej. Biblioteka – gospodarz przygotowuje wizytę w sposób umożliwiający aktywny udział wszystkim jej uczestnikom.
Ważnym elementem programu grantowego jest promocja wizyty studyjnej w środowisku lokalnym oraz na portalach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich www.sbp.pl, Programu Rozwoju Bibliotek FRSI www.biblioteki.org, w serwisie LABiB www.labib.pl, oraz w czasopismach SBP.
Biblioteki, które zorganizowały najlepsze wizyty studyjne, wybrane przez Radę Programową programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” otrzymają nagrody finansowe.
Wizyty studyjne mogą odbywać się od 1 sierpnia do 31 października 2014 r.
Więcej szczegółów o programie grantowym „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” znajduje się w Regulaminie oraz w zakładce FAQ. Informacje o programie można też uzyskać pisząc na adres: wizyty@sbp.pl lub telefonicznie: Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska 601 772 909, Anna Grzecznowska 22 825 83 74, 600 077 567