7 maja o godz. 17.00 w Saloniku Artystycznym KBP odbędzie się otwarcie wystawy prac plastycznych dzieci i dorosłych pt. „Lżejszy od powietrza”, które pokazują sport balonowy w Krośnie i w Krakowie. 8 maja o godz. 9.00 w Oddziale dla Dzieci z czytelnikami spotka się autorka powieści i opowiadań dla dzieci – Melania Kapelusz. Natomiast w Filii nr 4 gimnazjaliści wezmą udział w lekcji multimedialnej ph. „Przez wieki do współczesności z książką”, a w Filii nr 7 uczniowie kl. II szkoły podstawowej w zajęciach poświęconych poezji dla dzieci ph. „W krainie wyobraźni”. Z kolei w Filii nr 6 dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach plastycznych pn. „Dekoracje naszych mam”.
9 maja to dzień, który w KBP skończy się dopiero o godz. 24.00.
Motywem przewodnim większości działań będzie historia i kultura Grecji. Tożsamość kulturowa Greków jest silnie zakorzeniona w historii i języku. Kultywowaniu kultury i zwyczajów sprzyja tradycyjny model wielopokoleniowej rodziny greckiej.
Pod hasłem „Grecja – tu zaczyna się historia…” dla mieszkańców przygotowano wiele propozycji, pokazujących biblioteką jako aktywną instytucję kultury, która oprócz udostępniania i informowania proponuje działania popularyzujące czytanie i bibliotekę w nieco nietypowych formach. O godz. 17.00 Grecję śladami Pauzaniasza zaprezentuje dr Wojciech Machowski – archeolog i podróżnik, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od godz. 18.00 do 24.00 będzie można kupić książkę za złotówkę, a każdy kto chciałby zamienić swoje przeczytane książki na inne, może wziąć udział w nocnej wymianie książek. Wszyscy nowi czytelnicy, którzy chcieliby się zapisać do biblioteki od godz. 19.00 będą mogli to zrobić nie płacąc za kartę, natomiast wszyscy którzy w tym czasie przyjdą do biblioteki wypożyczyć książki, będą mogli otrzymać tzw. konto VIP uprawniające do jednorazowego wypożyczania przez najbliższy rok 10 książek.
O godz. 19.20 i 21.45 w Saloniku Artystycznym odbędą się projekcje filmów z Grecją w tle, natomiast o godz. 21.00 koncert „Library Side Story” Jarosława Seredy /saksofon/ i Anny Materniak /fortepian/. Specjalną ofertę na ten wieczór przygotowała biblioteka dla dzieci – od godz. 19-24.00 dzieci będą się bawić w greckich klimatach, a w programie m. in. nauka zorby, zabawy plastyczne w Kuźni Hefajstosa, czytanie mitów i legend w Czytelni Zeusa, rozwiązywanie łamigłówek w Szkole Ateny, nauka tańców i Olimpiada grecka, występ grupy teatralnej „Na Dobry Początek”.
W tym samym czasie w Filii nr 4 dzieci będą mogły wziąć udział w „kosmicznej nocy” ph. „Nieziemsko i odlotowo” /m.in. konkurs na kosmiczne przebranie, budowa modeli statków kosmicznych, zabawy na książkowej planecie, nauka czytania po marsjańsku, kosmiczna podróż na chuście Klanzy, pokaz sprzętu astronomicznego/.
12 maja w Filii nr 6 będzie można wziąć udział w turnieju ponadpokoleniowych gier planszowych, a Oddziale dla Dzieci w zajęciach ph. „Zostanę ilustratorem”.
13 maja w Czytelni Gł. odbędzie się wykład Wojciecha Kowalewskiego z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie pn. „Jak „złowić” czytelnika w sieci” w trakcie którego zaprezentowane zostaną ogólnodostępne rozwiązania technologiczne, które pozwolą bibliotekarzom pozyskiwać nowych czytelników. Przedstawione zostaną także tzw. dobre praktyki, wypracowane w różnych bibliotekach publicznych w oparciu o konkretne rozwiązania informatyczne, a po wykładzie spotkanie bibliotekarzy z Krosna i powiatu krośnieńskiego.
W tym samym dniu w Filii nr 6 o godz. 15.00 odbędzie się projekcja filmu ”Oszukane”, a o godz. 17.00 warsztaty „Nowe technologie w łączeniu pokoleń”. Natomiast Filia nr 4 zaprasza na warsztaty plastyczne zorganizowane przy współpracy z Fundacją dla Sztuki pn. „Zakładka – niezbędnik czytelnika i inne książkowe gadżety”. W Oddziale dla Dzieci w tym dniu będzie miał miejsce finał konkursu plastycznego „Sceny z życia rodzinnego czyli ilustracje do książek i wierszy o rodzinach wielopokoleniowych”.
14 maja o godz. 17.00 będzie się można spotkać w Dyskusyjnym Klubie Książki i porozmawiać o książkach łączących pokolenia, natomiast w Filia nr 1 zaprasza dzieci na lekcje ph. „Jak powstaje książka”. Natomiast Oddział dla Dzieci do udziału w konkursie recytatorskim „Retro wierszowanie z przebraniem”.
15 maja o godz. 9.00 najmłodsi mieszkańcy Krosna będą mogli obejrzeć spektakl pt. „Cudowna lampa Aladyna” Studia Art-Re z Krakowa, natomiast o 17.00 dla dorosłych w Czytelni Gł. odbędzie się wykład dra Piotra Łopatkiewicza „Kościół pw. Trójcy Świętej w Krośnie w świetle badań architektonicznych i konserwatorskich”.
Na cały tydzień – między 8-15 maja – KBP przygotowała specjalną ofertę rodzinną dla nowych czytelników – w tym czasie co najmniej trzyosobowe rodzinne – będą mogły zapisać się do biblioteki nie płacąc za karty. Tydzień Bibliotek to również okazja dla czytelników którzy nie zwrócili książek w terminie – będzie to można zrobić nie płacąc kary.
Przez cały tydzień we wszystkich filiach i Oddziale Krośnieńskiej Biblioteki odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Szczegóły na stronie: www.kbp.krosno.pl
Monika Machowicz