W Małopolsce zakończył się I etap konkursu na Bibliotekarza Roku 2013, w wyniku którego wybrano Małopolskiego Bibliotekarza Roku. Do wojewódzkiego etapu IV edycji konkursu, odbywającego się pod patronatem Marka Sowy Marszałka Województwa Małopolskiego, zgłoszono sześć kandydatek: Mirosławę Bogacz – nauczyciela bibliotekarza w XI LO w Krakowie, Marię Gałązkę – kierownika Filii w Brzeźnicy GBP w Łapczycy, Małgorzatę Kucek – kierownika Filii Nr 10 ŚBP w Krakowie, Bernadettę Machetę - instruktora w PiMBP w Bochni, Marię Sosin – dyrektora PiMGBP w Starym Sączu, Agnieszkę Winiarską – kierownika Filii Nr 19 ŚBP w Krakowie.
Poniżej prezentujemy, z konieczności w skróconej formie, pracę i osiągnięcia bibliotekarek zgłoszonych do konkursu.
Mirosława Bogacz, od 24 lat nauczyciel bibliotekarz, pracuje w XI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Biblioteka - Centrum Informacji", członkiem jury i współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla bibliotekarzy„Szuflada”. Koordynatorem projektów eTwinning: Euronews i Sharing knowledge - obu przyznano European Quality Label (Europejski Znak Jakości eTwinning). Przyczyniła się do otrzymania przez XI LO - Znaku Jakości Interklasa. Jest autorką aktualizacji monografii szkoły z okazji 60-lecia XI LO, organizatorką konkursu na ekslibris biblioteki oraz cyklicznego konkursu czytelniczego na recenzje publikowane na blogu bibliotecznym „Polecam ciekawą książkę” . Opublikowała artykuły: „Otwarta edukacja szansą dla polskiej szkoły” BCI 3/2014 oraz „W poszukiwaniu alternatywy dla Google. Wyszukiwarki semantyczne” BCI 4/2013. Przyczyniła się do komputeryzacji i nowoczesnego wyposażenia biblioteki, od 2008 koordynuje projekty eTwinning, sprawuje opiekę nad praktykantkami. Wiedzą dzieli się z bibliotekarzami podczas szkoleń. W pracy z uczniami wykorzystuje kompetencje bibliotekarskie, polonistyczne, nowe technologie, promuje otwarte zasoby edukacyjne, dla klas 3 prowadzi zajęcia z bibliografii i konsultacje przygotowujące do egzaminu ustnego z języka polskiego. Jest członkiem TNBSP w Krakowie.
Pani Mirosława Bogacz to osoba energiczna, kreatywna, odpowiedzialna, komunikatywna, zaangażowana, wymagająca od siebie pracy o wysokim standardzie. Otwarta na nowe wyzwania, posiadająca umiejętność pracy w zespole i dzielenia się wiedzą.
Maria Gałązka, od 30 lat bibliotekarz, kierownik Filii w Brzeźnicy GBP w Łapczycy. Jest inicjatorką wielu imprez czytelniczych, konkursów, warsztatów i spotkań autorskich. Organizatorką „Wspólnego śpiewania kolęd”, zajęć „Kwiaty dla babci i dziadka” , ferii i wakacji w Bibliotece, „Pasowania na czytelnika”. Włączyła się w ogólnopolskie akcje: „Tydzień z Internetem” „Na Mikołajki Włącz książkę Włącz czytanie”, „Cała polska czyta dzieciom” i „Narodowe Czytanie”. Realizowała projekt „Klub Skrzata” dofinansowany przez Fundację im. J. K. Steczkowskiego, (spotkania z psychologiem, logopedą, pisarką, ilustratorem, wyjazd do ośrodka terapeutycznego, przedstawienie teatralne). Przygotowuje czytelników do konkursów, organizuje zajęcia komputerowe. Biblioteka otrzymała tytuł „Miejsce przyjazne książce” rekomendowany przez portal „MiMamo.pl”, aktywnie działają w niej: Koło Przyjaciół Biblioteki, Klub Małego Czytelnika, Koło Plastyczne i Klub Skrzata. Współpracuje ze szkołą, przedszkolem i świetlicą. Jest aktywnym członkiem SBP. Brała udział w realizacji wielu projektów np. „Oczami dziecka-oczami wyobraźni”, „ Biblioteka- miejsce promocji kultury” i „Biblioteka- miejsce dla młodych” .
Pani Maria Gałązka jest osobą kompetentną, odpowiedzialną, bardzo mocno identyfikuje się z biblioteką, dba o dobro czytelników. Ciepła i serdeczna z wyjątkowym podejściem do dzieci, komunikatywna i otwarta chętnie podejmuje nowe wyzwania.
Małgorzata Kucek, od 8 lat bibliotekarz, kierownik Filii Nr 10 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Praca w Bibliotece to dla niej nie tylko obowiązek, ale powołanie i pasja. Jest współtwórcą Klubu Miłośników Kulturoterapii „Flaming”. Organizatorka spotkań z ludźmi kultury m.in. Urszulą Grabowską , Danielem Korczykowskim. Współautorką projektu „Cztery Żywioły i Kosmos – czytać dzieciom można wszędzie”. Trzykrotnie uczestniczyła w Kryminalnej Konferencji Bibliotekarzy, wykazując się kreatywnością i pomysłowością, aby zostać do niej zakwalifikowaną. Jest webmasterem serwisu internetowego ŚBP w Krakowie. Koordynowała zajęcia literackie prowadzone przez studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prowadziła cykliczne warsztaty ekologiczne dla dzieci, współorganizowała w ramach akcji „Google Serve” spotkanie z okazji Roku Tuwimowskiego. Opracowała konkurs literacko-przyrodniczy „W krainie pingwinów, niedźwiedzi polarnych, morsów i fok – czyli odkrywamy tajemnice Antarktydy i Arktyki”. Brała udział w Święcie Dzielnicy III. Przejawia zdolności literackie, uświetnia spotkania tekstami własnego autorstwa. Zaprojektowała i zrealizowała projekt nowej strony internetowej Biblioteki.
Panią Małgorzatę Kucek cechuje życzliwość, systematyczność i dokładność w wykonywaniu swoich obowiązków. Profesjonalnie i z ogromną odpowiedzialnością dostosowuje się do wymogów współczesności. Jest otwarta na nowe rozwiązania, ma zdolności organizacyjne.
Bernadetta Macheta, od 22 lat bibliotekarz, pracownik Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni. Od 10 lat jest instruktorem, organizuje szkolenia dla bibliotekarzy, spotkania autorskie, pomaga w organizacji konkursów i imprez kulturalnych. Jest pomysłodawcą akcji „Majowego kiermaszu książek” i „Książka za złotówkę” oraz corocznego powiatowego wakacyjnego konkursu literacko – plastycznego dla dzieci. Sama przygotowuje prelekcje. Aktywna w pracach Koła SBP w Bochni, gdzie pełni funkcję skarbnika. W 2013 roku odpowiedzialna za realizację trzech projektów: „Młode talenty bocheńszczyzny”, tu m.in. warsztaty z Ł. Zabdyrem, I. Klebańską, B. Gawryluk ; "Bocheńskie impresje" oraz "Bochnia – nasze miasto". W poprzednich latach realizowała projekty: "W krainie uśmiechniętej książki", "Spełniamy marzenia - niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci" dofinansowanego przez MKiDN. Obok pracy w Bibliotece dużą pasją Pani Bernadetty jest działalność społeczna. Z dumą promuje rodzinną wieś – Chronów. Należy do Stowarzyszenia Miłośników Chronowa „Gryfici”, włącza się w organizację i prowadzenie spotkań z ludźmi ze świata kultury (m. in. M. Lipińską, W. Wysockim, Ks. T. Isakowiczem– Zaleskim).
Pani Bernadetta Macheta to osoba o wyraźnie określonych zasadach i wartościach, kreatywna, otwarta na poszukiwanie i realizację nowych działań. Z dużą wiedzą na temat historii, tradycji i potrzeb kulturowych bocheńszczyzny. Jest człowiekiem o dużej wrażliwości społecznej.
Maria Sosin – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, od 46 lat pracuje w zawodzie bibliotekarza. Od 2001 roku pełni funkcję Dyrektora, dba o 62 biblioteki w powiecie. Od 1966 roku działa w SBP. Kładzie duży nacisk na zmianę wizerunku podległych placówek i szkolenie bibliotekarzy. Wszystkie biblioteki wzięły udział w I i II edycji PRB, dba o poprawę warunków pracy bibliotekarzy. Efektem jej starań było oddanie nowego budynku filii w Barcicach, pozyskała środki na budowę filii w Gołkowicach Górnych. Inspirowała dyrektorów Bibliotek w powiecie nowosądeckim do sięgania po środki zewnętrzne na modernizację, remonty i budowę swoich placówek (Kamionka Wielka, Podegrodzie). Duży nacisk kładzie na działalność kulturalno – edukacyjną: organizuje spotkania, konkursy i sesje popularno-naukowe. Bierze udział w ogólnopolskich akcjach np. „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Tydzień Bibliotek” i „Narodowe Czytanie”. Prowadzi cykl spotkań „Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej”, „Z książką na walizkach” oraz „Dni Tischnerowskie”. Organizuje ferie i wakacje w Bibliotece, kładzie nacisk na pracę z najmłodszym czytelnikiem uważając go za „kuźnię późniejszych czytelników”, dla osób 50+ organizuje szkolenia i kursy komputerowe. Wdrożyła w bibliotekach powiatu program „Sowa” oraz wymieniła i dokupiła sprzęt komputerowy.
Maria Sosin to perfekcjonistka i pasjonatka. Umiejętnie kieruje kadrą bibliotekarską i zarządza powierzonym majątkiem. Mocno identyfikuje się z biblioteką, jest osobą otwartą na nowoczesne rozwiązania, kreatywną, łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi i instytucjami.
Agnieszka Winiarska, kierownik Filii nr 19 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, od 9 lat pracuje w bibliotece. Pracę swoją koncentruje na młodym czytelniku, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, przygotowuje materiały dydaktyczne, organizuje spotkania autorskie m.in. z I. Klebańską i warsztaty origami, wystawia teatrzyki kukiełkowe własnoręcznie wykonane. Kierowała zespołem piszącym projekt „Cztery Żywioły i Kosmos – czytać dzieciom można wszędzie”, stworzyła „Bibliotekę pod chmurką”, współorganizowała konkurs literacko-plastyczny dla dzieci i młodzieży „Znani i nieznani patroni ulic Dzielnicy III Prądnik Czerwony”, organizowała „Noc w bibliotece” oraz liczne happeningi na uliczkach osiedla. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. Kierowana przez nią Filia w 2013 r. zdobyła już po raz kolejny wyróżnienie: „Miejsce Przyjazne Maluchom”. Wspólnie ze Stowarzyszeniem „Koncentrat” zorganizowała dla seniorów warsztaty pisarskie oraz przeprowadziła cykl warsztatów „Co i jak w krainie informacji” w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Podczas szkoleń dla bibliotekarzy dzieliła się z nimi swoją wiedzą i umiejętnościami.
Agnieszka Winiarska to osoba bardzo kreatywna, cechują ją wysoki poziom kultury czytelniczej, dbałość o stały rozwój zawodowy. Bibliotekę traktuje jak drugi dom, praca sprawia jej radość i satysfakcję a każdy uśmiechnięty i zadowolony czytelnik to dla niej najlepsza nagroda za pracę.
10 marca 2014 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyło się posiedzenie Kapituły Medalu "Bibliotekarz Roku Województwa Małopolskiego", w skład której wchodzą: Leszek Zegzda – Przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego reprezentujący Marszałka Województwa, Jerzy Woźniakiewicz – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Ewa Dobrzyńska-Lankosz – Dyrektor Krakowskiego Zespołu Bibliotecznego, Wanda Dudek – Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Agnieszka Miśkiewicz – Prezes Krakowskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Lucyna Kumala – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie laureatka I edycji konkursu, Maria Marek – Dyrektor Powiatowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku laureatka II edycji konkursu, Anna Kulińska nauczyciel bibliotekarz w I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego w Krakowie laureatka III edycji konkursu oraz Dorota Rzepka – Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie. Kapituła przyznała zaszczytny tytuł Małopolskiego Bibliotekarza Roku 2013 Marii Sosin dyrektorce PiMGBP w Starym Sączu. Kapituła doceniła jej pracę na rzecz poprawy infrastruktury bibliotek i komputeryzacji sieci bibliotecznej w powiecie. Ogromne zaangażowanie w zmianę wizerunku bibliotek, umiejętności kierowania zespołem bibliotekarzy, zachęcania ich do podnoszenia kwalifikacji i integrowania środowiska bibliotekarskiego. Zaangażowanie w promowanie czytelnictwa i różnorodność działań kulturalnych. Tym samym Maria Sosin została małopolską kandydatką do drugiego etapu konkursu - ogólnopolskiego tytułu Bibliotekarz Roku 2013. Gratulujemy laureatce i wszystkim nominowanym.
Zachęcamy do głosowania na kandydatkę z Małopolski od 10 kwietnia do 14 maja 2014 r. na portalu SBP.