20 lutego 2014 r. na posiedzeniu Rady ds. Konkurencyjności, przyjęta została dyrektywa w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych na potrzeby ich wykorzystania na internetowym polu eksploatacji na rynku wewnętrznym. Wcześniej, 4 lutego 2014 r., dyrektywa została przyjęta przez Parlament Europejski.
Oznacza to formalne zakończenie procesu legislacyjnego. W najbliższych tygodniach dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Jej wejście w życie nastąpi dwudziestego dnia od daty publikacji, co rozpocznie bieg 2-letniego terminu, w którym powinna ona zostać wdrożona przez państwa członkowskie.
Dyrektywa zmierza przede wszystkim do poprawy i ujednolicenia standardów w zakresie funkcjonowania i przejrzystości działania organizacji zbiorowego zarządzania. Określi także szczegółowe wymogi, jakie będą musiały spełniać organizacje udzielające wieloterytorialnych licencji na korzystanie z muzyki w internecie.
Pomimo niewątpliwie pozytywnych aspektów dyrektywy, budzi ona pewne wątpliwości co do jej skutków dla różnorodności kulturowej w Europie. Dlatego podczas głosowania w Radzie, Polska wstrzymała się od głosu i przedstawiła oświadczenie, w którym wskazała na te wątpliwości.
Źródło: prawoautorskie.gov.pl