Rada Ministrów przyjęła 8 stycznia trzy ważne dokumenty, które określają, w jaki sposób wykorzystane zostaną środki unijne, a także środki z innych źródeł do cyfryzacji Polski. Wykorzystanie potencjału nowoczesnych technologii wymaga nie tylko budowy infrastruktury i usług, ale także wspierania kompetencji cyfrowych Polaków.
Właśnie dlatego powstał Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), w którym wskazuje się trzy najważniejsze obszary cyfryzacji na lata 2014-2020 wspierane z pieniędzy unijnych:
Drugi dokument to Narodowy Plan Szerokopasmowy (NPS), który określa bardziej szczegółowo, w jaki sposób kontynuowana będzie budowa sieci szerokopasmowych. Celem jest zapewnienie każdemu Polakowi dostępu do szybkiego internetu. Z kolei Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP) poświęcony jest rozbudowie e-administracji i e-usług przyjaznych dla obywateli. Pokazuje, jak rozbudowując istniejące już e-usługi stworzyć system wygodny i skoncentrowany na potrzebach obywateli.
Razem te dokumenty określają, w jaki sposób wydawane będą środki unijne, a także środki z innych źródeł na cyfryzację do 2020 roku tak, by przyczyniły się one do modernizacji kraju.
Źródło: MAiC