Co trzeci Polak działa społecznie, ale większość nie nazywa swojego zaangażowania „wolontariatem”. Słowo to kojarzy się Polakom z bezpośrednią pomocą potrzebującym i obcowaniem z cierpieniem. Tymczasem organizacje, które korzystają z pomocy wolontariuszy, najczęściej zajmują się też sportem, kulturą czy edukacją.
Co można zrobić, żeby zwiększyć zaangażowanie społeczne i odczarować słowo „wolontariat”?
W ostatnim roku 18% Polaków poświęcało swój czas lub pracowało nieodpłatnie na rzecz organizacji społecznych – najczęściej tych działających w obszarze pomocy charytatywnej i ochrony zdrowia, organizacji religijnych, a także stowarzyszeń i fundacji zajmujących się oświatą i edukacją oraz opiekujących się zwierzętami.
Kolejne 16%, choć nie uczestniczy w działaniach organizacji, w inny sposób angażuje się w działania społeczne: pomagając bezpośrednio indywidualnym osobom (np. starszym, niepełnosprawnym lub dzieciom nieradzącym sobie w szkole), angażując się na rzecz swojej miejscowości, okolicy czy społeczności lokalnej (np. budując lub remontując, sprzątając okolicę czy organizując festyn) albo pracując nieodpłatnie na rzecz kościoła lub związku wyznaniowego.
W portalu sbp.pl znajduje się „Katalog ofert: wolontariat, praktyki, staże, praca”, który może przydać się Tobie w odnalezieniu odpowiedniej osoby. Gromadzimy informacje przydatne dla poszukujących pracy bibliotekarzy, wolontariuszy, praktykantów i stażystów w bibliotekach wszystkich typów.
Jeśli szukają Państwo współpracowników chcących wesprzeć działalność biblioteki na zasadach wolontariatu, stażu lub praktyk, zachęcamy do wpisania swoich propozycji do bazy. Poprzez katalog można także dodać ofertę pracy. Co zyskuje biblioteka, przesyłając swoją ofertę:
Baza - otwarty katalog - ułatwia wolontariuszom, w tym studentom bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, wybór zawodowej ścieżki, a poszukującym pracy w bibliotekarstwie, związanie się z Państwa placówką.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego katalogu ofert i dodanie ogłoszenia.
Źródło: ngo.pl