Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz zwrócił się do małopolskich posłów do Parlamentu Europejskiego z apelem o podpisanie oświadczenia w sprawie roli bibliotek publicznych w społecznościach europejskich.
Posłowie Parlamentu Europejskiego, do 7 stycznia 2014 roku mają możliwość złożenia swojego podpisu na Oświadczeniu pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie roli bibliotek publicznych w społecznościach europejskich: http://www.wdpubliclibraries.eu/
Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi unijnych decydentów na biblioteki publiczne i ich rolę, jaką pełnią w obszarach ważnych dla rozwoju Unii Europejskiej. To właśnie biblioteki przyczyniają się do niwelowania różnic w korzystaniu z Internetu, są miejscem edukacji nieformalnej, pomagają w walce z bezrobociem i przyczyniają się do zmniejszania nierówności społecznych.
Małopolskie biblioteki publiczne są ważnym punktem kulturalnym i edukacyjnym na mapie naszego regionu. Rokrocznie odwiedza je prawie milion czytelników, korzystając nie tylko z dostępnych książek, ale również z przygotowanej dla nich oferty, do której można zaliczyć: wystawy, kursy, warsztaty, szkolenia, spotkania oraz debaty, dlatego też zwróciliśmy się do małopolskich przedstawicieli w euro parlamencie, z prośba o podpisanie takiego oświadczenia - mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, dodając iż bardzo cieszy go fakt tak szybkiej i pozytywnej reakcji ze strony małopolskich euro parlamentarzystów.
W odpowiedzi na apel, deklarację podpisania oświadczenia złożyli już posłanki i posłowie: Róża Thun, Joanna Senyszyn, Bogusław Sonik, Czesław Siekierski, Jacek Włosowicz i Paweł Kowal.
Oświadczenie Parlamentu Europejskiego w sprawie bibliotek zostało podpisane już ponad 100 Europarlamentarzystów. Jeżeli podpisze je ponad 384 posłów, zostanie skierowane do Komisji Europejskiej, której zadaniem będzie ustosunkowanie się do treści w nim zawartych.
nad. Agnieszka Będkowska, Rzecznik Prasowy WBP w Krakowie