Miesięczniki Wydawnictwa SBP - numery marcowe

 

Za kilka dni będzie w sprzedaży numer marcowy „Bibliotekarza”. A w nim teksty, które wzbudzą zainteresowanie, każdego kogo ciekawią zagadnienia z dziedziny bibliotekarstwa.

W dziale stałym „Artykułów” opublikowane zostały wyniki z badań. Autorka pierwszego z nich „Kolekcje dokumentów życia społecznego w bibliotekach publicznych podkarpacia w świetle badań”, Ewa Lelek, omówiła kolekcje dokumentów życia społecznego w bibliotekach publicznych Podkarpacia. Dokumenty te, będące świadectwem czasu i niosące unikatową wartość informacyjną w wielu bibliotekach są traktowane „drugoplanowo”. Niemniej, biblioteki, jako instytucje o ogromnym  potencjale informacyjnym, chcąc sprostać współczesnym oczekiwaniom społeczności lokalnych, starają się gromadzić możliwie pełny zbiór materiałów o regionie, a wśród nich właśnie potocznie zwane dżs-y.

W artykule „Oferta e-booków w bibliotekach politechnik” Barbara Barańska-Malinowska prezentuje wyniki przeprowadzonej ankiety. Omawia gromadzone przez badane biblioteki zbiory e-booków i zastanawia się nad ich popularnością wśród użytkowników książnic. Polskie e-booki o charakterze dydaktyczno-naukowym stanowią przeciwwagę wobec oferty elektronicznych książek zagranicznych. Ich zaletą jest konkurencyjność wobec książek zagranicznych, ponieważ zawierają elementarną wiedzę niezbędną w trakcie studiowania.

Zobacz fragment numeru:

 

 

Życzymy udanej lektury,
Redakcja „Bibliotekarza”

 


 

Poradnik Bibliotekarza 3/2013 

Artykuły z rekomendacją redakcji:

Prawo w bibliotece. Nowe wymagania kwalifikacyjne dla pracowników bibliotek

Omówienie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 grudnia 2012 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk bibliotekarskich oraz stanowisk dla specjalistów innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną. (Dz.U. z dnia 12 grudnia 2012 r. poz. 1394).

Edukacja w społeczeństwie informacyjnym

We współczesnym społeczeństwie informacja pełni doniosłą rolę. Dużo mówi się o kompetencjach informacyjnych, czyli umiejętnościach wyszukiwania potrzebnej informacji, sprawnym poruszaniu się po świecie informacji. Przewodnikiem, edukatorem po cyfrowym świecie powinien być bibliotekarz, a biblioteki powinny włączyć się w proces edukacji informacyjnej, realizując działania w oparciu o ustalone standardy: katalog kompetencji kluczowych oraz katalog kompetencji informacyjnych i medialnych.

Strony internetowe mazowieckich bibliotek publicznych

Pomimo zaawansowanego procesu internetyzacji bibliotek wiele placówek nie ma jeszcze własnej strony internetowej. Na Mazowszu własną stronę internetową prowadzi 35,75% placówek. Autorka artykułu – Marzena Świątek analizuje zawartość stron internetowych bibliotek pod kątem zaspokajania potrzeb informacyjnych mieszkańców.

Bibliotekarz – wolontariusz w… bibliotece

Refleksje autorki artykułu Magdaleny Kokosińskiej nt. swojej pracy jako wolontariuszki w Bibliotece Duszpasterstwa Akademickiego „Kamienica” przy Klasztorze oo. Dominikanów w Łodzi. Warto odkrywać biblioteki zakonne, parafialne, fundacyjne, stowarzyszeń ze względu na odmienny księgozbiór, innych czytelników i inny sposób pracy.

Rzecznictwo – klucz do sukcesu?

Rzecznictwo jest kluczem do zmiany sposobu myślenia o bibliotece i bibliotekarzach. Pojęcie rzecznictwa jest stosunkowo młode i rzadko używane. W bibliotekarstwie jest rozumiane jako prowadzenie planowych i szeroko zakrojonych działań rzeczniczych, mających na celu zmianę sposobu postrzegania i mówienia o bibliotece. Efektem finalnym tego procesu powinna być mocna pozycja biblioteki w środowisku lokalnym.

Biblioteka przyjazna rodzicom…

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki w Oświęcimiu organizuje spotkania z rodzicami w ramach tzw. Akademii Rodzica. Proponuje rodzicom spotkania z psychologiem, psychoterapeutą, logopedą. Zaznajamia z różnymi metodami zajęć skierowanych do dzieci: logorytmiką, Ruchem Rozwijającym Weroniki Sherborne, metodą Labana i Deninsona. Dla przyszłych mam biblioteka proponuje spotkanie  z instruktorem masażu Shantala, przeznaczonego dla niemowląt.

Zwiedzamy biblioteki:

  • Biblioteka multimedialna „Biblio” w Lublinie.

Ponadto w numerze: 

  • Recenzje książek zawodowych, materiały środowiskowe i metodyczne. Rozbudowa systemu bibliotecznego ALEPH w DBP we Wrocławiu, scenariusze imprez: Dlaczego oni to zrobili, Historia i rozwój pisma.

Felietony Emeryka i St. Kubowa.

Zachęcam do lektury „Poradnika Bibliotekarza”.
JADWIGA CHRUŚCIŃSKA