W dniu 3 lutego 2012 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego SBP. Obecni byli: M. Burchard, E. Kobierska-Maciuszko, J. Pasztaleniec-Jarzyńska, M. Przybysz, S. Błaszczyk, K. Marcinowski, E. Stefańczyk, honorowy przewodniczący SBP, S. Czajka, dyrektor Biura ZG SBP, A. Grzecznowska, konsultant Dyrektora Biura ds. wydawnictw, J. Nowicki, Ł. Stochniał.
Spotkanie prowadziła przewodnicząca SBP E. Stefańczyk. W programie m.in.:
- Realizacja „Strategii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na lata 2010-2021” – E. Stefańczyk przypomniała, że w dniach 1-2 marca 2012 odbędą się warsztaty ewaluacyjne nt. realizacji I etapu strategii. Wszystkie założone zadania I etapu zostały zrealizowane. Dotyczyły one m.in.
- projektu ustawy o bibliotekach; projekt prezentowany był m.in. na VII Forum SBP oraz na spotkaniach Konferencji Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Dyrektorów Bibliotek Pedagogicznych. Był również konsultowany z członkami stowarzyszenia podczas warsztatów prawnych, rozpoczęto także działania rzecznicze w MKiDN. Do projektu wniesiono zgłaszane uwagi i przekazano do konsultacji prawnych.
- badania efektywności bibliotek publicznych i pedagogicznych
- badania potrzeb pracowników bibliotek publicznych, pedagogicznych i naukowych w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz integracji zawodowej
- budowy atrakcyjnego wizerunku SBP
- zwiększania świadomości prawnej członków SBP
- promocji koncepcji zautomatyzowanego systemu wypożyczeń międzybibliotecznych
- współpracy z uczelniami w zakresie kształcenia bibliotekarzy
- Projekt planu pracy ZG SBP na 2012; projekt omówili M. Przybysz i J. Nowicki Zebrani uznali plan za bardzo ambitny, wymagający określonych środków finansowych i potencjału ludzkiego do jego zrealizowania. Odnosząc się do planowanych konferencji i warsztatów, E. Kobierska-Maciuszko zaproponowała kontynuację warsztatów prawnych oraz warsztaty psychologiczne nt. relacji w zespole, kontaktu z trudnym klientem, itp., na które jest duże zapotrzebowanie w bibliotekach. Dyskutowano również o uruchomieniu serii warsztatów e-learningowych, które są szansą na podniesienie kwalifikacji bibliotekarzy pracujących w małych placówkach, którzy nie mają możliwości wyjazdu na podobne zajęcia w terenie. J. Nowicki zaproponował wydawanie serii poradników, którymi mogą być zainteresowane tego rodzaju placówki.
- Sytuacja finansowa SBP; omówiła ją A. Grzecznowska. Uzyskano dodatni wynik finansowy, wzrosła sprzedaż książek i czasopism, mimo spadających nakładów tych ostatnich. Niewątpliwym sukcesem było uzyskanie kilkunastu grantów, które wzmocniły potencjał stowarzyszenia.
- Opracowanie strategii rozwoju bibliotekarstwa polskiego w społeczeństwie wiedzy; dyskutowano o powołaniu zespołu pod przewodnictwem prof. dr hab. B. Sosińskiej-Kalaty, szczegółowe ustalenia w tym zakresie podjęte będą na marcowym posiedzeniu ZG.
- Wspólne działania w zakresie ustalenia zasad akredytacji różnych form kształcenia bibliotekarzy i pracowników informacji naukowej (omówiła E. Stefańczyk); Prezydium ZG powołało zespół (uchwała nr 1) w następującym składzie: dr hab. M. Próchnicka (przewodnicząca, IINiB UJ Kraków), E. Stefańczyk (SBP), Andrzej Dąbrowski (WBP Kielce), dr Bożena Hojka (IINiB UWroc.), Bożena Jackowska (Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego), dr hab. Anna Kamler (IINiSB UW), Maja Kimnes (WiMBP Zielona Góra), dr hab. Jadwiga Sadowska (UwB) .
- Baza członków SBP; administrator centralny Ł. Stochniał zaprezentował najnowsze dane na temat bazy. W chwili obecnej zarejestrowanych jest 6961 członków. Dostępne są różne formy filtrowania - okręg, koło, rodzaj biblioteki, posiadanie konkretnego odznaczenia SBP, itp. Ustalono, że do końca marca administratorzy okręgowi mogą jeszcze uzupełniać dane podstawowe członków. Do końca czerwca powinny być wprowadzone dane uzupełniające. W dyskusji zastanawiano się nad wykorzystaniem bazy m.in. do opracowania oferty ulg i bonusów dla członków SBP.
- Katalog bibliotek oferujących miejsca praktyk i staży – obecnie jest ponad sto takich placówek. Zastanawiano się nad szerszą promocją katalogu wśród bibliotekarzy oraz w środowisku naukowym.
- Jubileusze w SBP - w 2012 r. obchodzone będzie 95-lecie Stowarzyszenia, 85-lecie „Przeglądu Bibliotecznego” i 50-lecie „Zagadnień Informacji Naukowej”. Rozważano propozycję terminu i miejsca obchodów jubileuszowych (proponowany termin 4-5.X, BUW). Planuje się, że obchodom towarzyszyć będzie konferencja nt. edukacji informacyjnej.
- Sprawozdania 2011; J. Pasztaleniec-Jarzyńska poinformowała o opracowaniu wytycznych do sprawozdania merytorycznego i finansowego. Do 15 lutego sprawozdania z okręgów wpływają do Biura ZG SBP
- Krajowy Zjazd Delegatów SBP 2013; dyskutowano termin, miejsce spotkania oraz harmonogram przygotowań. Szczegóły podane będą na posiedzeniu ZG SBP w marcu.
- Zatwierdzenie Regulaminu Szczegółowego prac Komisji Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego; wprowadzono zapisy regulujące tryb i zasady głosowania.
- Manifest IFLA o statystyce bibliotecznej; Prezydium ZG po zapoznaniu się z dokumentem podjęło uchwałę (nr 2) o przyjęciu Manifestu do stosowania; w dokumencie wskazano rolę statystyki bibliotecznej jako narzędzia ukazującego znaczenie bibliotek zarówno dla użytkowników, jak i całego społeczeństwa.
- Sprawy organizacyjne – zaaprobowano rozwiązanie oddziału SBP w Iławie i założenie oddziału w Bartoszycach (uchwały nr 3 i 4).
- Powołanie nowego redaktora naczelnego „Bibliotekarza”; nowym redaktorem, począwszy od nr 2 czasopisma, została E. Stefańczyk (uchwała nr 5). Planowane jest również powołanie zastępcy redaktora naczelnego. Pełny skład redakcji zostanie podany na marcowym posiedzeniu ZG.
- Sprawy różne; ogłoszono konkurs na Bibliotekarza Roku, jak również konkurs na plakat promujący Tydzień Bibliotek 2012. W kwestii zmian kadrowych w biurze – A. Grzecznowska poinformowała, że nie przedłużono umowy z dotychczasowym zastępcą dyrektora ds. Wydawnictw SBP i poszukiwany jest kandydat na to stanowisko. E. Stefańczyk przekazała informację o opinii SBP w sprawie uchylenia art. 117 w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. SBP jest przeciwne uchyleniu wyżej wymienionego artykułu, którego konsekwencją będzie brak klarowności ścieżki awansu zawodowego bibliotekarzy, co w dalszej perspektywie spowoduje obniżenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Ostatni punkt obrad dotyczył kontrowersji wokół podpisania przez polski rząd dokumentu ACTA nt. praw autorskich. W kwestii ACTA SBP popiera stanowisko Koalicji Otwartej Edukacji.