Nowy projekt SBP - Bibliotekarzu zaprzyjaźniej się z osobą z autyzmem.
Głównym celem projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Fundacją SYNAPSIS (w ramach grantu Fundacji Batorego), jest podniesienie kompetencji bibliotekarzy w zakresie obsługi czytelników z zaburzeniami komunikacji (osób z autyzmem - OzA) oraz przełamanie bariery w dostępie OzA do działań kulturalnych i usług oferowanych przez biblioteki. Osoby te często są w normie fizycznej, jednak zaburzenia komunikacji i zachowań oraz brak przygotowania kadr bibliotek zamykają im drogę do swobodnego korzystania z zasobów instytucji kultury. Wzrost zawodowych umiejętności bibliotekarzy pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu osób z tego typu zaburzeniami. Osoby te będą włączone aktywnie w tworzenie rozwiązań na każdym z etapów realizacji projektu (tworzenie strony zadania, programu szkoleń, rozwiązań graficznych do oznaczania, propozycje modyfikacji wnętrz bibliotek). Pełnić to będzie zarazem funkcję terapeutyczną w obszarze nauki samodzielności OzA. Rolą Partnera w projekcie będzie m.in. wsparcie merytoryczne działań i przeprowadzenie spotkań OzA z bibliotekarzami w warszawskich bibliotekach.
Planowane działania:
- Spotkania. Wizyty osób z autyzmem w wybranych warszawskich bibliotekach mają kluczowe znaczenie dla realizacji projektu i dostosowania bibliotek do potrzeb osób z autyzmem. Chcemy aby to właśnie osoby z autyzmem były naszymi ekspertami w projekcie. Ich zadaniem będzie wskazanie trudności, sugestii rozwiązań, a także opinii wobec powstających w ramach projektu materiałów zwiększających dostępność bibliotek.
- Szkolenia. Przeprowadzenie dwóch sprofilowanych szkoleń dla dwóch grup bibliotekarzy (łącznie 40 osób) z całego kraju. Zorganizowanie dwóch jednodniowych sprofilowanych szkoleń dla grupy bibliotekarzy, obejmujących 40 osób z całego kraju, które umożliwią podjęcie działań na rzecz osób z autyzmem, skłaniających ich do aktywnego korzystania z dóbr kultury udostępnianych przez biblioteki.
- Strona internetowa. Partnerzy zaplanowali utworzenie na istniejącym już ogólnopolskim portalu bibliotekarskim sbp.pl interaktywnej strony projektu, która będzie wykorzystana w celach dydaktycznych i informacyjnych. Zostaną na niej zamieszczone m.in. propozycje rozwiązań przystosowania przestrzeni bibliotek dla osób z autyzmem, propozycje lektur, filmów o autyzmie, materiały graficzne do oznaczania bibliotek przyjaznych autystom. Materiały zgromadzone na stronie będą stale aktualizowane o informacje dot. poszczególnych etapów realizowanego projektu, nowych publikacji, artykułów przydatnych w pracy bibliotekarzy i aktywizacji OzA.
- Grywalizacja. W ramach proponowanego projektu Organizatorzy opracują koncepcję grywalizacji, jej celem jest zachęcenie bibliotekarzy do dostosowania placówek do potrzeb OzA. Z drugiej strony służyć będzie jako zachęta do odwiedzania ich przez same osoby z autyzmem.
- Pakiety informacyjne. W ramach projektu powstanie system prostych oznaczeń dla bibliotek w Polsce. W pakiecie znajdą się grafiki służące do oznaczenie biblioteki przyjaznej osobom z autyzmem ale także znaki ułatwiające korzystanie osobie z autyzmem z biblioteki (oznaczenia przestrzenne, piktogramy, oznaczenia wskazujące na konieczność określonego zachowania).
- Film. Celem tego działania jest pokazanie w przystępny sposób pokazać, jak przygotować bibliotekę do bycia przyjazną dla OzA. W atrakcyjnej formie wizualnej podane zostaną wskazówki i propozycje rozwiązań, które z powodzeniem będą mogły być zastosowane w dowolnej bibliotece na terenie całego kraju.
- Publikacja. W ramach podsumowania projektu Organizatorzy przygotują publikację dedykowaną bibliotekarzom, zawierającą wskazówki i zalecenia dot. dostosowania biblioteki, sposobu zachowania obsługi, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, do jakich może dojść w kontaktach z osobami z autyzmem.
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.