Na powitanie dzieci wybierających się w ostatnią podróż marzeń – tym razem do Szwecji - bibliotekarze Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Dzielnicy Białołęka przygotowali w bibliotece Nautilus oryginalną scenografię nawiązującą do mitologii szwedzkiej i zwyczajów tego kraju. Była ona utrzymana w kolorach morza, ziemnej zieleni, drewna. Bibliotekarze pozdrawiali wchodzących w progi placówki uczestników projektu z łodzi Wikingów, która zrobiła duże wrażenie na młodych podróżnikach. Zgodnie z programem każdej podróży dzieci obejrzały prezentację multimedialną zawierającą ogólną wiedzę nt. Szwecji, ciekawostki geograficzne, historyczne, kulturowe. Kolejna ekspozycja związana była z wierzeniami religijnymi w Szwecji w czasach dawniejszych i współczesnych. Dzieci zapoznały się ze świętami religijnymi i państwowymi w Szwecji, porównując je, przy pomocy bibliotekarki z polskimi odpowiednikami. Poznawanie kuchni narodowej to najważniejszy element każdej podróży. Tym razem „biblioteczny kucharz” przygotował potrawy z ryb, zwłaszcza oryginalny smakołyk śledzie w słodkim sosie, a także szwedzkie tik-taki. Przy konsumpcji można było dowiedzieć się o gustach kulinarnych Szwedów i poznać bezpośrednio smaki tej kuchni.
Po degustacji przyszedł czas na spotkanie z najbardziej znanymi przedstawicielami szwedzkiej nauki, historii, kultury i sportu. Dzieci poznały historię przyznawania Nagrody Nobla przez Szwedzką Akademie oraz jej najważniejszych laureatów, m.in. Polaków. Przy okazji rozmowy o muzyce popularnej bibliotekarka przeprowadziła konkurs „Jaka to melodia?” Uczniowie odgadywali tytuły usłyszanych utworów: Abby, Roxette, The Cardigans, Ace of Base, Europe. Kolejna zwiedzana przez młodych białołęczan instytucja to biblioteka, doskonale wyposażona, nie tylko w nowości książkowe, ale także w dokumenty audiowizualne i elektroniczne oraz w … bibliobusy. Biblioteka jest doskonałym miejscem do rozmowy o szwedzkiej literaturze zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wszyscy znają Przygody Filona bez ogonka, Dzieci z Bullerbyn i inne dzieła Astrid Lingren. Z tą szwedzką pisarką związane było następne zadanie, polegające na zgadywaniu tytułów jej powieści.
Uczestnicy podróży marzeń po Europie chętnie brali udział w warsztatach plastycznych. W szwedzkich zajęciach młodzież nanosiła na kawałku płótna za pomocą specjalnych farb zaprojektowane wcześniej wzory, w ten sposób powstała kolekcja malowanych serwetek.
Podsumowaniem podróży po Szwecji było spotkanie z teatrem. Dzieci miały możliwość obejrzenia kilku scenek teatralnych, uczestnicząc w perypetiach Pippi Pończoszarki, Emila ze Smalandii oraz Wikingów. W przerwach, między poszczególnymi scenkami bibliotekarze przeprowadzali quiz międzyklasowy; poprawne odpowiedzi nagradzane były cukierkami. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały własne prace plastyczne, specjalnie zaprojektowane zakładki do książek związane tematycznie z projektem oraz foldery i prospekty o Szwecji.
Wiedza o Szwecji – północnym sąsiedzie Polski nie jest zbyt powszechna. Uczestnicy projektu biblioteki białołęckiej byli zaskoczeni różnorodnością obyczajów, tradycji i kultury szwedzkiej. Wychodzili z biblioteki pod dużym urokiem tego skandynawskiego kraju.
Nadesłała: Jadwiga Chruścińska