Konferencja „Archiwa muzyczna i spuścizny kompozytorskie w zbiorach bibliotek polskich” – relacja

Data dodania: 08.12.2016

 W dniach 1-2 grudnia 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się Konferencja „Archiwa muzyczna i spuścizny kompozytorskie w zbiorach bibliotek polskich”. Konferencja została zorganizowana przez Sekcję Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Polską Grupę Narodową IAML oraz Gabinet Zbiorów Muzycznych BUW, gdzie od blisko 60 lat istnieje i wciąż się rozwija Archiwum Kompozytorów Polskich, gromadzące pełną dokumentację źródeł polskiej współczesnej twórczości muzycznej.

W Konferencji wzięło udział ponad  40 uczestników,przybyłych z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Kalisza, Katowic, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia.Reprezentowali oni 22 różnorodne biblioteki muzyczne – Zakład Zbiorów MuzycznychBiblioteki Narodowej, biblioteki akademii i uniwersytetów muzycznych, działy muzyczne bibliotek uniwersyteckich i publicznych. W Konferencji uczestniczył również gość z zagranicy – Marek Żebrowski, Kierownik Polish Music Centre, Thornton School of Music, University of Southern California z Los Angeles.

Na program Konferencji składały się referaty, komunikaty oraz warsztaty. W referatach przedstawiono dokonania dwóch najważniejszych archiwów muzyki polskiej: Archiwum Kompozytorów Polskich przy BUW i Polish Music Centre z Los Angeles. Omówiono również problemy opracowania spuścizn i kolekcji muzycznych oraz zaprezentowano propozycje formatu katalogowania rękopisów muzycznych. Zwracano uwagę nakonieczność upowszechniania wiedzy na temat metod opracowania archiwaliów muzycznych, co pozwoliłyby na ich właściwy opis oraz wymianę informacji o posiadanych kolekcjach.Ważnym głosem w dyskusji było wskazanie na możliwość zastosowania rekordu opisu kolekcji w katalogu NUKAT. W komunikatach skupiono się na prezentacji wybranych archiwów znajdujących się bibliotekach muzycznych. Warsztaty „Co zrobić z sukienką w archiwum…? i wiele innych pytań muzycznego bibliotekarza”, prowadzone przez Magdalenę Borowiec  i Aleksandrę Górkę z Archiwum Kompozytów Polskich, poświęcone były omówieniu poszczególnych etapów prac z archiwami muzycznymi.

Punktem kulminacyjnym Konferencji był „Salon Muzyczny”, dedykowany Andrzejowi Spózowi z okazji 80. urodzin. Sylwetkę Jubilata przedstawił Stanisław Hrabia Przewodniczący Sekcji Bibliotek Muzycznych. Andrzej Spóz, Kierownik Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, długoletni Przewodniczący Sekcji Bibliotek Muzycznych, a obecnie Honorowy Członek jej Zarządu,obchodzi w tym roku 55-lecie pracy zawodowej oraz 55-lecie członkostwa w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji oraz w uznaniu Jego zasług dla bibliotekarstwa muzycznego Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskichuhonorował Jubilata Honorową Odznaką SBP, którą wręczyła Wiceprzewodnicząca SBP Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

Program „Salonu Muzycznego” wypełniły dzieła kompozytorów polskich –Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki. Wykonawcami byli: Maria Ewa Sołtys (fortepian) i Włodzimierz Pigła (wiolonczela) oraz gościnnie w Polonezie z opery „Hrabina” S. Moniuszki – Krystyna Wiśniewska (wiolonczela solo), Tatiana Przybylska-Karaszewska (wiolonczela), Agnieszka Pudłucka (altówka ) i Anna Wesołowska (kontrabas).

Zob. też: strona Sekcji Bibliotek Muzycznych www.iaml.pl ; fotorelacja na Facebook IAMLPL.

[fot. Liliana Bether.]

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP