Sprawozdanie z Tygodnia Bibliotek Koła nr 11 w Policach

Data dodania: 23.06.2014

7 maja 2014 r.(środa) godz. 11.00

XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2014 pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, ogłoszony przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotek Polskich w Warszawie, rozpoczął się w naszym regionie już 7 maja. Tego dnia Książnica Pomorska w Szczecinie wraz z Zarządem Zachodniopomorskiego Okręgu SBP przygotowała inaugurację Tygodnia Bibliotek. Na tą inaugurację została zaproszona bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci, Renata Kasprzak wraz z Wiolettą Kołodziejczyk, Dyrektor Biblioteki. Nasza koleżanka została zgłoszona do konkursu na Bibliotekarza Roku 2013 i otrzymała wyróżnienie. To była już V. edycja Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2013.
Ta nagroda podnosi prestiż zawodowy bibliotekarza i jest oceną kreatywnej i sumiennej pracy z czytelnikiem.

BUDYNEK GŁÓWNY BIBLIOTEKI

WYSTAWY:

  • DZIAŁ REGIONALNY- „Ziołami malowane”- malarstwo Marcina „Yperyta” Przydatka.
  • WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA- Galeria Literacka -„Kwiaty”- malarstwo Sławomira Szylińskiego.

8-15.05.2014 r. w godzinach otwarcia działu „Z książką przy kawie”- Czytelnicy wśród obrazów i książek przy kawie i herbacie.

ODDZIAŁ DLA DZIECI - wystawa, scenografie, gazetki:

  • „650 lat w służbie z książką”- scenografia, „Ulica postaci bajkowych”- scenografia, „Maria Skłodowska-Curie-wielka Polka”- wystawa , „Zamkowe opowieści-księżniczki, smoki i rycerze”- scenografia, „Brzechwa dzieciom-dzieci Brzechwie”- scenografia.

8 maja 2014 r. w godz. 09:30 - 11:00 odbyła się akcja „Książka na wybiegu”, zachęcająca dzieci młodsze do czytania książek przez dzieci starsze, zorganizowana i zrealizowana przez Dział Gromadzenia z innymi działami biblioteki w budynku głównym. Wizerunek medialny (zaproszenia, plakat i program TB, podziękowania za współpracę www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com).

Do biblioteki przybyli uczniowie, którzy zachęcali swoich młodszych kolegów i koleżanki do czytania książek. Dzieci przywitała piosenka Majki Jeżowskiej „Na raz, na dwa…” oraz teledysk z wszystkim znanymi i lubianymi bohaterami bajek. Następnie młodsi uczniowie usłyszeli serię zagadek, w których pojawiły się tak kultowe postaci literatury dla dzieci jak Krecik, Kubuś Puchatek, Pszczółka Maja czy Czerwony Kapturek. Między kolejnymi zagadkami czwartoklasiści przedstawiali na wybiegu wcześniej przygotowane prace plastyczne, wykonane pod kierunkiem Pani Małgorzaty Martin. Każde dzieło zostało zaprezentowane jak na czerwonym dywanie. W tle rozbrzmiewały „Smerfne Hity”. Ponadto dwoje uczniów przeniosło słuchaczy w świat bajkowych krain, przybliżając dzieciom losy wspomnianych wcześniej bohaterów. Wizytę młodych czytelników w bibliotece zakończył wspólny taniec. To spotkanie pokazało dzieciom, że książki wcale nie muszą być nudne, a czytanie może sprawiać radość i być wspaniałą zabawą.

W akcji uczestniczyli uczniowie klasy 0 i 4 ze SP. nr 1 – 64 os.

Miejsce wybiegu: Dział Regionalny. Organizator: Agnieszka Kałuża i Renata Niedźwiecka-DG. Pomoc w organizacji i realizacji: Renata Kasprzak i Elżbieta Kacprzak-OD. we współpracy z nauczycielami i bibliotekarzami w SP. Nr 1, Zofia Januszewska –DR., Elżbieta Lis i Anna Michałowska-WG.

9 maja 2014 r. w godz. 10-11.30, klasa 2b ze SP. nr 1 w Policach – 16 os. w godz. 12-13.30, klasa 3c ze SP. nr 8 w Policach – 18 os.
13 maja 2014 r. w godz. 10-11.30, klasa 3 ze SP. w Niekłończycy – 18 os.
15 maja 2014 r. w godz. 10-11.30, klasa 1b ze SP. nr 1 w Policach – 24 os.

Wizerunek medialny (zaproszenia, plakat i program TB, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com).

W tych dniach Oddział dla Dzieci wraz z innymi działami w budynku biblioteki, zorganizował i zrealizował turniej dla dzieci ”Brzechwa dzieciom-dzieci Brzechwie”.

Celem turnieju była prezentacja autora wielu pokoleń, popularność wierszy, czytelnictwo, wiedza o zawodach związanych z wytwarzaniem i upowszechnianiem książek (od pisarza do bibliotekarza).W tych dniach korytarze biblioteki stały się ulicą postaci bajkowych z „Małym ZOO”- DG. , Biurem podróży „Sójka”- DR., „Entliczkiem-Pentliczkiem”- WG. , „Straganem”- OD., na której można było spotkać i usłyszeć, np. ryczącego lwa, słonia czy sójkę. Uczestnicy poza wysłuchaniem wierszy na poszczególnym stanowisku, które stawały się inspiracją do dalszych zadań-etapem wytwarzania książki, rozwiązywali zagadki, odgadywali smaki, kształty, kolory, odgłosy itp.

Efektem końcowym turnieju była książka, którą uczestnicy sami wytworzyli w podzięce autorowi, Janie Brzechwie. Na zakończenie turnieju były brawa, tańce, zachwyt i duma z wykonania zadania. Taka inna forma poznania autora i zabawy, podobała się uczestnikom w każdej grupie. W turnieju uczestniczyło ogólnie- 76 os.

Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD. we współpracy z nauczycielami szkół podstawowych w Policach.  Pomoc w organizacji i realizacji: Agnieszka Kałuża i Renata Niedźwiecka-DG., Anna Michałowska i Elżbieta Lis-WG., Zofia Januszewska-DR.

9 maja 2014 r. godz. 18.00 -20.00 odbył się wernisaż obrazów „Kwiaty”, Sławomira Szylińskiego.

Wizerunek medialny (plakat z zaproszeniem, zaproszenia indywidualne, plakat i program TB, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com, TV Police). Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć obrazy i podzielić się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. W wernisażu uczestniczyło 35 osób. Miejsce: Wypożyczalnia Gł.- Galeria Literacka. Organizacja i realizacja: Anna Michałowska i Elżbieta Lis -WG. we współpracy z autorem obrazów.

12 maja 2014 r. (poniedziałek) w godz. 12:00 -13.30 odbyło się spotkanie autorskie z Wrzesławem Mechło, autorem książek m.in. dla dzieci o historii, mitologii i legendach regionu Polic i Szczecina. Wizerunek medialny (zaproszenia dla uczniów do szkół, plakat i program TB, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com). Wrzesław Mechło pochodzi ze Szklarskiej Poręby, zamieszkuje obecnie w Świnoujściu. Jest krajoznawcą, fotografikiem, publicystą, znakomitym przewodnikiem, pilotem wycieczek, specjalistą z zakresu przyrody morza i wybrzeża oraz historii Słowiańszczyzny Zachodniej. Z wielu publikacji, które wydał są m.in. książki dla dzieci z cyklu „Wędrówki z Gryfikiem”.

Uczestnicy spotkania mogli przeżyć wspaniałą legendarną wyprawę po rzece Odrze, Zalewie Szczecińskim (zwanym małym morzem) dowiadując się o mitycznych władcach, którzy przyczynili się do powstania tych wód. Wysłuchali opowieści o pierwszych słowiańskich grodach na naszym terenie, pochodzeniu nazwy i pierwszych władcach. W przerwie uczestnicy-majtki pływali po wielkich wodach na statku, wykonując polecenia kapitana, gdyż wiał silny wiatr w żagle. Uczestnicy zadawali wiele pytań autorowi kapitanowi spotkania, na które otrzymywali odpowiedzi zagadkami, a czasami autor odpowiadał wesołym wierszem. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zakupić książki z dedykacją od autora.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy 2b ze SP. nr 1 i z klasy 3a ze SP. nr 3 W Policach – 45 os. Miejsce spotkania: Dział Regionalny. Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyr. i Zofia Januszewska-DR. we współpracy z autorem. Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD. we współpracy z nauczycielami szkół podstawowych w Policach.

13 maja 2014 r. (wtorek) godz. 11:00 -13:30 odbył się wernisaż obrazów „Ziołami malowane” –Marcina „Yperta” Przydatka.
Wizerunek medialny (plakat z zaproszeniem, zaproszenia indywidualne, plakat i program TB, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com- wydarzenie).

Autor znany jest, jako malarz ziołami, ale także grafik, kaligraf. Tworzy w wielu niespotykanych technikach: kaligrafia, odpryskowo-klejowe, malowanie na kamieniach i malowanie herbatą, kawą, ziołami.
Ciekawe prace zgromadziły na wernisażu wielu zwiedzających. Po wernisażu malarz poprowadził
warsztaty plastyczne – malowania kawą, herbatą, miętą, rumiankiem i pokrzywą dla uczniów szkół podstawowych. Opowiedział uczniom o samodzielnym przygotowywaniu farb-wywarów z ziół,

jak to robi. Uczniowie z zapałem malowali kwiaty, ptaki, świetnie się przy tym bawili, zdobywając doświadczenia i umiejętności. Malowanie umilał im pan Mirosław Wacewicz, który opowiadał im legendy związane z naszym regionem.
Miejsce: Dział Regionalny. Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyr. i Zofia Januszewska-DR. we współpracy z autorem obrazów.
Pomoc w organizacji i realizacji: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD. we współpracy z nauczycielami szkół podstawowych w Policach.

14 maja 2014 r. (środa) w godz. 9:00-10:00 odbyła się akcja „Czytanie łączy pokolenia” polegająca na wspólnym czytaniu przez uczniów ze szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjum i seniorów „Kubusia Puchatka”.
Wizerunek medialny (plakat zapraszający-wydarzenie, plakat i program TB, zaproszenia dla uczniów SP. i Gim., seniorów, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com -wydarzenie, TV Police).

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia” – na Placu Chrobrego Wypożyczalnia zorganizowała akcję popularyzującą i promującą czytelnictwo. Plac znajdujący się naprzeciwko budynku biblioteki, stał się kolorową i wesołą czytelnią. Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 1, młodzież z Gimnazjum nr 1 oraz emeryci, czytelnicy i pracownicy biblioteki wspólnie czytali „Kubusia Puchatka” A. A. Milne’a. Każda grupa wiekowa przeczytała po jednym rozdziale książki. Młodzież gimnazjalna, chcąc ubarwić happening, wystąpiła w przebraniach z różnych bajek. Wspólne czytanie połączyło zgromadzone na placu pokolenia czytelników. Akcja, w której wzięło udział 80 osób, pokazała, że przy czytaniu można się również wspaniale bawić. Po happeningu emeryci biblioteki zostali zaproszeni do Galerii Literackiej, znajdującej się w Wypożyczalni Głównej, na spotkanie przy kawie.

Miejsce: pl. Bolesława Chrobrego.
Organizacja i realizacja: Anna Michałowska Elżbieta Lis-WG -WG. we współpracy seniorami i z nauczycielami szkół podstawowych, gimnazjum w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Agnieszka Kałuża i Renata Niedźwiecka-DG., Elżbieta Kacprzak-OD.

14 maja 2014 r. (środa) godz. 10.30-11.00 odbył się Finał Konkursu Literackiego „Kto czyta, żyje wielokrotnie…”, przeznaczonego dla młodzieży gimnazjum gminy Police.
Wizerunek medialny (ogłoszenie wyników, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com).

Tego dnia został rozstrzygnięty konkurs literacki, ogłoszony w styczniu przez Wypożyczalnię Główną. Konkurs, związany z Rokiem Czytelnika, skierowany był do młodzieży gimnazjalnej naszej gminy. Polegał na rozwinięciu myśli Józefa Czechowicza: „Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. Wpłynęło 6 prac, 5 z Gimnazjum nr 1, jedna praca z Zespołu Szkół w Trzebieży. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe
W finale uczestniczyło 30 os.
Miejsce: Oddział dla Dzieci.

Organizacja i realizacja: Anna Michałowska i Elżbieta Lis-WG. we współpracy z nauczycielami gimnazjum.
Pomoc w realizacji: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD.

14 maja 2014 r. w godz. 12-14.00 odbyło się spotkanie autorskie z Mirosławem Wacewiczem, legendziarzem i regionalistą szczecińskim.

Wizerunek medialny (zaproszenia dla uczniów do szkół, plakat i program TB, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com).
Autor prowadził spotkanie w historycznym stroju, wprowadzając tajemniczą i ciekawą atmosferę w stylu „Dawno… dawno… temu…”. Przygotował dla uczniów bardzo ciekawą literacko-edukacyjną prezentację multimedialną „O Legendach z regionu szczecińskiego i polickiego”. Uczniowie byli bardzo ciekawi wielu spraw i zjawisk omawianych a autor na wszystkie pytania odpowiadał. Na zakończenie pan Mirosław zaprosił uczniów do zwiedzenia wystawy „Ziołami malowane”, w Dziale Regionalnym, autorstwa Marcina „Yperyta” Przydatka, na której znajdowały m. in. jego manuskrypty z legendami, które napisał.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4 f ze SP. nr 8 w Policach - 21 os.

Miejsce spotkania: Oddział dla Dzieci.

Organizacja: Wioletta Kołodziejczyk-Dyr. we współpracy z autorem.
Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD. we współpracy z nauczycielami szkół podstawowych w Policach.

19 maja 2014 r. w godz. 8-10.00 odbyło się V. Spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych gminy i powiatu polickiego.
Wizerunek medialny (zaproszenia indywidualne).

Spotkanie-szkolenie odbyło się w ramach współpracy z Kołem nr 2 SBP –Bibliotek Naukowych w Szczecinie.

Spotkanie miało formę szkolenia nt. „Współczesnej książki dla dzieci i młodzieży. O nowoczesnym czytelnictwie”, które poprowadziła bibliotekarka, Marta Kostecka z Mediateki Akademii Sztuki w Szczecinie. Pokaz multimedialny na w/w temat, smartfon, książki i czasopisma z kodami QR , różne gadżety dołączone do tych dokumentów, materiały promocyjne Mediateki oraz torby promujące SBP dla wszystkich uczestników szkolenia- to wszystko było narzędziami do poprowadzenia bardzo ciekawego szkolenia.

Celem szkolenia było podniesienie bibliotekarzom kompetencji medialnych oraz umiejętności korzystania z nowych technologii w swojej pracy zawodowej. A także, aby poznali najnowsze trendy czytelnicze związane z książką nie tylko dla dzieci i młodzieży.

W spotkaniu-szkoleniu uczestniczyło - 19 os.

Miejsce spotkania: Dział Regionalny

Organizacja i realizacja: Elżbieta Kacprzak i Renata Kasprzak-OD. we współpracy z Martą Kostecką, bibliotekarzem i nauczycielami –bibliotekarzami ze szkół w Policach i powiecie polickim.
Pomoc w organizacji: Zofia Januszewska-DR.

FILIE

FILIA NAUKOWA, ul. Barnima 26 tel. 91 175851

07.05.2014 r. o godz.. 09.00 odbyło się spotkanie edukacyjne z Elżbietą Ciukszą – pedagogiem szkolnym nt. „Zagrożenia czyhającego w gimnazjum”.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

 

Tematem przewodnim spotkania były „Zagrożenia czyhające w gimnazjum”. Celem spotkania było uświadomienie uczniom niebezpieczeństw, jakie mogą ich czekać w nowym środowisku szkolnym.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. 6 ze SP. w Niekłończycy – 11 os.
Organizacja i realizacja: Bożena Klimek, Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska- FN. we współpracy z Elżbietą Ciukszą, pedagogiem szkolnym z polickiej Poradni pedagogiczno-psychologicznej, Katarzyną Witman, nauczycielem ze SP. w Niekłończycy.

08.05. 2014 r. godz. 11:00 odbyło się spotkanie „Godzina z Marią” z Maria Chmielewską, bibliotekarką Filii nr 6 w Policach z młodzieżą.
Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Bibliotekarka przygotowała pokaz multimedialny o swojej pracy zawodowej, omawiając najciekawsze aspekty. Mówiła o swoim doświadczeniu i pracy z czytelnikiem, dając dowód na to, że ten zawód jest bardzo ciekawy.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 3 w Policach- 28 os.
Organizacja i realizacja: Bożena Klimek, Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska- FN. we współpracy z Marią Chmielewską, bibliotekarką F-6, Jolantą Wesołowską i Joanną Dobrowolską, nauczycielami ze Gim. nr 3 w Policach.

13.05.2014 r. godz. 10.00 – 16.00
Wizerunek medialny (plakat zapraszający, plakat i program TB, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com -wydarzenie, TV Police, prasa lokalna).

„Weź, przeczytaj i podaj dalej…” – akcja uwalniania książek (kontynuacja akcji).
Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co najmniej 500 osób odwiedziło kiermasz

książek i znalazło dla siebie odpowiednią literaturę. W akcję zaangażowała się również młodzież z

Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach z p. Grażyną Niedziałkowską-Kocięba,

nauczycielem bibliotekarzem od lat współpracująca z Filia Naukową. Bardzo pomocni byli również

wolontariusze m.in. panie Jadwiga Kij i Jadwiga Włodarczyk.

Miejsce – Filia naukowa-Plac obok Klubu Nauczyciela ”Belfer”.

Koordynator: Maria Chmielewska – F-6 we współpracy z Bożeną Klimek- FN.
Pomoc w organizacji i realizacji: Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska – FN, Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert-F-6, Krystyna Figiel, Grażyna Jagiełko-F-8, Janusz Marciniak-konserwator.

14.05.2014 r. o godz. 16.00 odbyło się spotkanie edukacyjne „Stop przemocy!” z Panią Elżbietą Ciukszą, psychologiem i pedagogiem z dziećmi ze świetlicy środowiskowej „Tęczowy Domek” ze Szczecina.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Celem spotkania edukacyjnego „Stop Przemocy”, była terapia w tej świetlicy, którą poprowadziła w formie bajkoterapii, psycholog i pedagog p. Elżbieta Ciuksza. Dzięki tym zajęciom dzieci miały możliwość poznać i zdobyć umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pomocny w spotkaniu z dziećmi był Pluszowy Miś, który w ramach kampanii „Stop Przemocy” gościł w naszej bibliotece.

W spotkaniu wzięło udział - 9 osób.

Organizacja i realizacja: Bożena Klimek, Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska- FN. we współpracy z Elżbietą Ciukszą, pedagogiem szkolnym z polickiej Poradni pedagogiczno-psychologicznej, Eweliną Maciągowską, wychowawcą z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowaczego „Tęczowy Domek” w Szczecinie.

8-15.05.2014 r.
„Czego oczekujesz od Filii Naukowej?” - kontynuacja wpisów przez Czytelników na „Oknie życzeń i opinii o Filii Naukowej”.
Przykładowe wpisy-cytaty: „Najlepsza Biblioteka w całym Powiecie”, „Współpraca, rzetelność, umiejętność nawiązywania kontaktów z czytelnikami”, „Czynna również w sobotę”, „Więcej niż 4 książki” ( … wpisy są dalej kontynuowane).

 

W czasie Tygodnia Bibliotek w Filii Naukowej, czytelnicy i odwiedzający mogli obejrzeć wystawkę nt. „Z książką przez pokolenia…” i gazetkę nt. „Historia prasy”.

FILIA NR 6, ul. Grzybowa 14 tel. 91 3170192

08.05. 2014 r. godz. 11:00 odbyło się spotkanie „Godzina z Marią” z Maria Chmielewską, bibliotekarką Filii nr 6 w Policach z młodzieżą.
Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).


Bibliotekarka przygotowała pokaz multimedialny o swojej pracy zawodowej, omawiając najciekawsze aspekty. Mówiła o swoim doświadczeniu i pracy z czytelnikiem, dając dowód na to, że ten zawód jest bardzo ciekawy. Podczas ćwiczeń młodzież mogła wyrazić swoją wizję biblioteki i bibliotekarza.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z kl. 1 Gimnazjum nr 3 w Policach- 28 os.
Miejsce spotkania: Filia Naukowa.

Organizacja i realizacja: Bożena Klimek, Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska- FN. we współpracy z Marią Chmielewską, bibliotekarką F-6, Jolantą Wesołowską i Joanną Dobrowolską, nauczycielami ze Gim. nr 3 w Policach.

08.05.2014 r. (czwartek) odbyło się spotkanie autorskie z Elizą Gruszczyńską, policką ilustratorką książek dla dzieci.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

8.
Autorka opowiedziała o swoim zawodzie i książkach, do których wykonuje ilustruje.
Podczas multimedialnej prezentacji uczniowie dowiedzieli się, jak powstają ilustracje. Chętni uczniowie brały udział w tworzeniu rysunków z wykorzystaniem technik elektronicznych, wykorzystywanych przez ilustratorów.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. 3e ze SP. nr 8 w Policach – 21 os.

Organizacja i realizacja: Maria Chmielewska we współpracy z ilustratorką, Elizą Gruszczyńską.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert.

09.05.2014 r. (piątek) odbyły się warsztaty plastyczne z okazji Dnia Muzyki i Plastyki - „Malowanie muzyki”.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Dzieci odsłuchały utworów muzycznych wybranego kompozytora i przeniosły swoje odczucia na papier, który stał się wspólnym dziełem- obrazem muzyczno-plastycznym. Słuchając muzyki, panie uczyły dzieci metod relaksu i ćwiczenia wyobraźni. Dzięki tej metodzie powstały piękne pejzaże o tematyce łąk, lasu, gór i jezior.

W warsztatach wzięły udział przedszkolaki z PP. nr 8 w Policach- 23 os.

Organizacja i realizacja: Maria Chmielewska we współpracy z nauczycielami szkoły.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert.

12.05.2014 r. (poniedziałek) odbyło się spotkanie edukacyjne „Most łączy pokolenia” z panem Wiesławem Gawłem o historii Polic i związku mieszkańców żyjących dawniej i dzisiaj.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com , TV Police).

Pan Wiesław Gaweł to pasjonata i znawca historii nie tylko Polic. Jest autorem książek poświęconych
Policom. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu, dowiedziała się o ciekawych faktach, legendach i historii naszego miasta. O pierwszych mieszkańcach Polic i ich życiu codziennym, czym się zajmowali dawniej, a jak to jest obecnie. Spotkaniu towarzyszyła ekspozycja eksponatów, które były wykorzystywane w życiu codziennym policzan w dawnych czasach.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież kl. 6 ze SP. nr 8 w Policach – 20 os.

 

Organizacja i realizacja: Maria Chmielewska we współpracy z Wiesławem Gawłem, prezesem polickiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Łarpia” i PKC „Sama Rama”.

Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert.


13.05.2014 r. (wtorek) godz. 10.00 – 16.00 odbyła się akcja uwalniania książek „Weź, przeczytaj i podaj dalej…” (kontynuacja akcji).
Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com , TV Police).

9.
„Weź, przeczytaj i podaj dalej…” – akcja uwalniania książek (kontynuacja akcji).
Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co najmniej 500 osób odwiedziło kiermasz

książek i znalazło dla siebie odpowiednią literaturę. W akcję zaangażowała się również młodzież z

Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach z p. Grażyną Niedziałkowską-Kocięba,

nauczycielem bibliotekarzem od lat współpracująca z Filia Naukową. Bardzo pomocni byli również

wolontariusze m.in. panie Jadwiga Kij i Jadwiga Włodarczyk.


Miejsce – Filia Naukowa- Plac obok Klubu Nauczyciela ”Belfer”.

Koordynator: Maria Chmielewska – F-6 we współpracy z Bożeną Klimek- FN.
Pomoc w organizacji i realizacji: Dorota Krzyżanowska, Hanna Zielińska – FN, Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert-F-6, Krystyna Figiel, Grażyna Jagiełko-F-8.

14.05.2014 r. (środa) odbyła się prelekcja dla dzieci i rodziców „Dlaczego warto czytać dzieciom?”- pani Marii Chmielewskiej, polickiej bibliotekarki w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, plakat i zakładki książek Fundacji CPcd, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Prelekcja miała ca celu uświadomić dzieciom i rodzicom, dlaczego warto czytać. Przypomnieć 12. wartości moralnych, które ważne są w wychowaniu emocjonalnym i rozwoju mądrego, kulturalnego oraz szczęśliwego dziecka. Aby to przybliżyć, bibliotekarka posłużyła się przykładem głośnego czytania bajki i zachęciła do warsztatów plastycznych, które były wyrazem emocji.
Wspólne prace plastyczne były wykonywane techniką kolażu. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali zakładki do książek. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze.
W prelekcji uczestniczyły przedszkolaki i ich rodzice z PP. nr 6 w Policach - 24 os.

Miejsce prelekcji: „Leśne” Przedszkole Publiczne nr 6 w Policach.

Organizacja i realizacja: Maria Chmielewska we współpracy z nauczycielami „Leśnego” PP. nr 6 w Policach.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert.

15.05.2014 r. (czwartek) odbyło się wspólne czytanie z warsztatami plastycznymi. Czytanie bajki dla najmłodszych dzieci przez zaproszonego gościa.

Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, podziękowania za współpracę, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Wspólne czytanie wierszy Juliana Tuwima przez panią redaktor, Lidię Pawłowską z TV Police dla dzieci, zakończyły obchody Tygodnia Bibliotek w Filii nr 6. Jeden z wierszy pt. „Ptasie radio”, był inspiracją do wykonania prac plastycznych, podczas spotkania. Dzieci w czterech grupach wykonali wiosenne pejzaże.

W spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki z PP. nr 10 w Policach - 24 os.

Organizacja i realizacja: Maria Chmielewska we współpracy z redaktor, Lidią Pawłowską z TV Police.
Pomoc w organizacji i realizacji: Danuta Kozicka, Aleksandra Siebert.

10.

FILIA NR 8, ul. Bankowa 11 f, g, h/5 tel. 91 3337376

08. i 9. 05. 2014 r. (czwartek/piątek) odbyły się spotkania uczniów z seniorkami: Zofią Kabat i Teresą Sempolińską, Czytelniczkami Filii nr 8 w Policach.
Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

W czasie spotkań panie czytały bajki i opowiadały o książkach ze swojego dzieciństwa. Pani Teresa Sompolińska przyniosła pokazać dzieciom zbiór zakładek do książek, które zbiera od wielu lat. Spotkanie połączone było z zajęciami plastycznymi. Dzieci i seniorki z przygotowanych materiałów, wykonały obrazy pt. „Pokolenia”, które zdobią ściany filii.

W dwóch spotkaniach uczestniczyli uczniowie ze SP. nr 8 w Policach – 42 os.

Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko i Krystyna Figiel-F-8. we współpracy z Zofią Kabat i Teresą Sempolińską, czytelniczkami F-8 i nauczycielami ze SP. nr 8 w Policach.

12.05.2014 r. (poniedziałek) dzieci ze SOSW. im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie – 11 os.
16.05.2014 r. (piątek) dzieci ze SP. nr 8 w Policach – 19 os.
W tych dniach odbyły się lekcje zapoznawcze z biblioteką.
Wizerunek medialny (plakat i program TB, zaproszenia, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

W czasie lekcji dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, księgozbiór i mogły posłuchać ciekawych bajek i wierszy, różnych autorów. Do wysłuchanych bajek i wierszy, dzieci wykonały ilustracje.

Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko i Krystyna Figiel-F-8. we współpracy z wychowawcą SOSW
w Tanowie i nauczycielem ze SP. nr 8 w Policach.

12.05.2014 r. (poniedziałek) w godz. 17-18.00 odbyło się cykliczne spotkanie w ramach DKK.
Wizerunek medialny (plakat DKK, plakat i program TB, zaproszenia, www.biblioteka.police.pl, www.facebook.com ).

Po przeczytaniu sagi rodzinnej „Ciemna strona miłości” autorstwa M. Oleksy, klubowiczki podczas spotkania omówiły swoje wrażenia.

W spotkaniu wzięło udział – 7 os.

Organizacja i realizacja: Grażyna Jagiełko i Krystyna Figiel-F-8. we współpracy z klubowiczkami DKK
w Filii nr 8 w Policach.
W czasie Tygodnia Bibliotek w Filii nr 8, czytelnicy i odwiedzający mogli obejrzeć wystawkę i gazetkę:
„Czytali dziadkowie, rodzice, dzieci…”.

 

Od 8 do 15 maja 2014 w polickiej Bibliotece za sprawą prężnego działania członkiń Koła- bibliotekarzy, dało się odczuć to, że „Czytanie łączy pokolenia”. Panie w tygodniu bibliotek, wykazały się pomysłowością i kreatywnością zawodową, promując działania SBP, Biblioteki, książki i czytelnictwa w środowisku polickim.
Na zorganizowanych we współpracy z biblioteką spotkaniach przeplatały się tematy, autorzy, czytelnicy w różnym wieku, czytali, tworzyli tradycyjnymi metodami piękne obrazy i opowiadali o


11.
dawnych czasach historycznych we współczesności dla dzieci, młodzieży, dorosłych obok książek i dokumentów elektronicznych. I to wszystko współgrało.
Z powodu złych warunków pogodowych nie odbył się tylko rajd pieszy bibliotekarzy, zaplanowany na 10 maja 2014 r. na Szczecińską Gubałówkę.

Opracowała na podstawie sprawozdań z poszczególnych agend.

Przewodnicząca Koła nr 11 SBP w Policach
Elżbieta Kacprzak

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP