W dniach 24-27 października 2013 roku odbyły się w Krakowie już 17-te Targi Książki. Na to wyjątkowe święto literatury zjechało ponad pięciuset autorów i niemal sześciuset wystawców - to rekordowa liczba wydawnictw i organizacji zainteresowanych udziałem w targach książki organizowanych w Polsce.
Tuż przed Targami Kraków został ogłoszony przez UNESCO Miastem Literatury. Ten tytuł ma jedynie 7 miast na świecie. Jak skomentował prezydent miasta, Jacek Majchrowski „To pokazuje rolę naszego miasta i nasze działania w tej sferze…”.
Tegoroczna impreza była specjalna także pod względem lokalizacji – już po raz ostatni odbywała się w starej hali wystawienniczej. Od przyszłego roku wszystkich wystawców i czytelników gościć będzie nowo wybudowane Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO.
Na Targach pojawili się pisarze z kraju i z zagranicy, m.in. Jonathan Carroll, Åsa Larsson, Maxime Chattam, Ellen Alpsten, Kiran Desai, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Tomasz Jastrun, Elżbieta Cherezińska, Roma Ligocka, Beata Pawlikowska, Andrzej Pilipiuk czy Andrzej Stasiuk. Natomiast gościem Salonu Małe Ojczyzny były Kaszuby i Gdańsk - organizatorami wydarzenia był Urząd Miejski w Gdańsku, Instytut Kaszubski, Instytut Kultury Miejskiej oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
Podczas 4 targowych dni, oprócz zakupów i spotkań, można także było wziąć udział w cennej akcji „Drugie Życie Książki”, która miała na celu bezpłatną wymianę pozycji, które już przeczytaliśmy bądź przekazać książki dla bibliotek w zamian na bony rabatowe do wybranych wydawnictw czy e-booki.
W tym roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wzięło udział w Krakowskich Targach Książki po raz pierwszy. Otrzymało stoisko nr 28 w sektorze D, naprzeciwko stanowiska Biblioteki Narodowej. Oprócz sprzedaży nowości i bestsellerów wydawniczych z branży bibliotekarskiej i edukacyjnej, SBP zorganizowało także, dzięki wspaniałej współpracy z krakowskim oddziałem SBP, seminarium pt. „Kto stoi za nowym Żmigrodzkim?” poświęcone książce „Bibliotekarstwo. Wydanie nowe”, która pojawi się na rynku już w grudniu.
Przygotowywane przez Wydawnictwo SBP wznowienie jest zbiorową monografią współczesnego bibliotekarstwa (liczy ponad 800 stron), napisaną przez szerokie i wysoce wykwalifikowane grono autorów. Seminarium odbyło się 25 października, o godzinie 12.00. Na spotkaniu wybrani redaktorzy rozszerzonego podręcznika, na czele z dr hab. Anną Tokarską, opowiedzieli przede wszystkim o pracy nad książką i o jej zawartości. Spotkanie prowadziła Żaneta Kubic z Biblioteki Jagiellońskiej.
Również 25 października miała miejsce konferencja prasowa poświęcona inicjatywie „650 lat w służbie książki”, przygotowana przez Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców (przy współudziale SBP) dla upamiętnienia wydania w maju 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego aktu założenia Studium Generale (obecny UJ), w którym wśród innych pracowników uczelni został wymieniony stacjonariusz - osoba odpowiedzialna za wytwarzanie, udostępnianie i rozpowszechnianie ksiąg wówczas rękopiśmiennych. Komitet Porozumiewawczy postanowił zorganizować w 2014 roku szereg działań, które przypomną rolę książki w rozwoju kulturalnym i cywilizacyjnym społeczeństwa.
Przez cały czas trwania Targów stoisko SBP odwiedziło wielu bibliotekarzy, gości i czytelników, część z tych ostatnich po raz pierwszy zetknęła się z publikacjami Wydawnictwa, ale wyraziła duże zainteresowanie ofertą. Bezpośredni kontakt z odbiorcami książek jest niepowtarzalną okazją do promocji, ale także do poznania opinii i uwag wszystkich kupujących i czytających wydawane pozycje.
nad. Małgorzata Woźniak