Polecamy

„Biblioteka pełna ludzi” - czwarty kongres bibliotek publicznych

Data dodania: 18.10.2013

„Biblioteka pełna ludzi” - czwarty kongres bibliotek publicznych

40 warsztatów i spotkań, 8 bloków tematycznych, wręczenie stypendium im. Olgi Rok, wystąpienia bibliotekarzy z zagranicy, interaktywne konkursy i mnóstwo pomysłów i inspiracji - to wszystko czeka niemal 300 bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy wezmą udział w czwartym kongresie bibliotek publicznych. Kongres - w tym roku pod hasłem „Biblioteka pełna ludzi” - rozpoczyna się już 21 października.

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która co roku organizuje kongres:

Kongres bibliotek to dla bibliotekarzy okazja do czerpania inspiracji oraz dzielenia się swoimi sukcesami. Tegoroczna myśl przewodnia kongresu jest nam szczególnie bliska - odzwierciedla to, co dzieje się obecnie w bibliotekach publicznych, szczególnie w małych miejscowościach. Biblioteki dbają o to, aby ich oferta coraz lepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców i była coraz bogatsza. To oczywiście dostęp do kultury, a także do informacji i wiedzy, edukacja czy integracja społeczna. Dzięki temu przyciągają ludzi i stają się miejscami spotkań.

Program tegorocznego kongresu jest efektem otwartego konkursu - warsztaty poprowadzą wyłonieni w nim bibliotekarze, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu czy grup nieformalnych. Spośród zgłoszonych przez nich niemal 100 propozycji warsztatów wybrano 30 najciekawszych, które następnie przypisano do sześciu bloków tematycznych:

  • „Ludzie, pomysły, pieniądze, czyli jak zwiększać zasoby biblioteki?” – o planowaniu i prowadzeniu projektów, wolontariacie, stowarzyszeniach przy bibliotekach, pracy w zespole oraz nowych technologiach.
  • „Książka: (inter)akcje” – o nowoczesnych formach promocji czytelnictwa i nowoczesnym czytelnictwie.
  • „Porozmawiaj, czyli jak słuchać, aby usłyszeć, jak zmieniać, aby zmienić” – o tym, co biblioteki mogą zrobić, żeby ludzie chcieli do nich wracać.
  • „Całe życie z biblioteką” – o wsparciu biblioteki w ważnych momentach naszego życia.
  • „Po godzinach” – edukacja nieformalna w bibliotece.
  • „Wszystko gra!” – o grach i grywalizacji.

Poza warsztatami na bibliotekarzy czekają także spotkania i prezentacje. Uczestnicy bloku „Zapełnij bibliotekę ludźmi. Pomysły–inspiracje–oferty” dowiedzą się, w jaki sposób przyciągnąć do biblioteki jeszcze więcej nowych użytkowników. Z kolei osoby, które wybrały odrębną ścieżkę „Kadr-Klik, czyli jak strzelić fotkę bez pudła i obrobić w mig” – przekonają się, w jaki sposób zrobić dobre zdjęcia ilustrujące działania biblioteki.

Warsztatowy kolaż to jednak nie wszystko. Bibliotekarzy czeka również inspirujące wystąpienie Sarah Houghton, dyrektorki Biblioteki Publicznej w San Rafael w Kalifornii (USA), autorki nagradzanego bloga www.librarianinblack.net. Sarah Houhton mówi o sobie, że jest "nerdem" (zagorzałym pasjonatem technologii) i jednocześnie wierzy w moc bibliotek, dzięki której zmieniają one życie ludzi.

Podczas kongresu – podobnie jak w roku ubiegłym – poznamy także zwyciężczynię konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Zainicjowany w 2012 roku konkurs ma na celu wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek z małych miejscowości. W tym roku o stypendium ubiegało się 80 bibliotekarek. Laureatka, którą poznamy podczas uroczystej inauguracji kongresu, otrzyma 2,5 tysiąca złotych na dowolny cel związany z rozwojem osobistym.

Kongres bibliotek został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP, Pani Anny Komorowskiej i Centrum Nauki Kopernik (to właśnie tu kongres zostanie zorganizowany). Partnerem technologicznym kongresu jest Orange Polska, a partnerem medialnym – Bibliosfera.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP