Aby oswoić ludzi starszych z cyfrowym światem finansów, w ponad 100 bibliotekach w całej Polsce przez ostatnie pół roku odbywały się szkolenia. Ich uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu, jak skutecznie zarządzać domowym budżetem.
W szkoleniach wzięło udział ponad 2200 osób w wieku 50 plus. Każda z nich odkrywała tajniki edukacji ekonomicznej za pomocą kursu e-learningowego. Pod okiem pomocnych bibliotekarzy (którzy wcześniej zostali przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia kursu) można więc było dowiedzieć się, jak założyć elektroniczne konto w banku, jak płacić przez Internet rachunki - a przy okazji - zaprzyjaźnić się z Internetem.
To efekt projektu „O finansach… w bibliotece”, prowadzonego już po raz drugi przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Narodowym Bankiem Polskim. Badania podsumowujące to przedsięwzięcie pokazują, że zdaniem uczestników szkoleń, ich najbardziej przydatnym elementem było zakładanie i obsługiwanie internetowego konta bankowego, a także nauka zarządzania domowym budżetem. Ponad 90% uczestników uznało, że dzięki kursowi lepiej rozumie sprawy finansowe, o których mówi się w telewizji i czyta w gazetach i czuje się pewniej rozmawiając o finansach z rodziną czy znajomymi.
Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa informacyjnego:
Szkolenia dla uczestników projektu nieprzypadkowo odbywały się właśnie w bibliotekach. Są one idealnym miejscem prowadzenia działań edukacyjnych – zwłaszcza na poziomie lokalnym. Są równocześnie miejscami przyjaznymi osobom starszym. Także dzięki temu zajęcia w bibliotekach na temat finansów cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Dzięki projektowi uczestnicy szkoleń nabrali też biegłości w posługiwaniu się Internetem i korzystaniu z narzędzi, które mogą być pomocne w planowaniu domowego budżetu. Oswoili się między innymi z porównywarkami cen i odkryli zalety robienia zakupów przez Internet. Szkolenia zostały zorganizowane w 106 bibliotekach w 7 województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.
Projektowi towarzyszył także konkurs na najlepszą historię uczestnika szkolenia. Nagrodę główną (komputer) zdobyła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie). Drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta
i Gminy Zduny (woj. wielkopolskie; nagroda: projektor multimedialny), natomiast na miejscu trzecim znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie (woj. pomorskie; nagroda: ekspres do kawy, zestaw gier planszowych i elektronicznych, związanych
z finansami). W konkursie przyznano także sześć wyróżnień.
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania. Kluczowym projektem FRSI jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in. „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Więcej informacji: www.frsi.org.pl