Polecamy

Po internetowe konto w banku - do biblioteki!

Data dodania: 17.10.2013

Po internetowe konto w banku - do biblioteki!

Aby oswoić ludzi starszych z cyfrowym światem finansów, w ponad 100 bibliotekach w całej Polsce przez ostatnie pół roku odbywały się szkolenia. Ich uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu, jak skutecznie zarządzać domowym budżetem.

W szkoleniach wzięło udział ponad 2200 osób w wieku 50 plus. Każda z nich odkrywała tajniki edukacji ekonomicznej za pomocą kursu e-learningowego. Pod okiem pomocnych bibliotekarzy (którzy wcześniej zostali przeszkoleni i przygotowani do prowadzenia kursu) można więc było dowiedzieć się, jak założyć elektroniczne konto w banku, jak płacić przez Internet rachunki - a przy okazji - zaprzyjaźnić się z Internetem.

To efekt projektu „O finansach… w bibliotece”, prowadzonego już po raz drugi przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Narodowym Bankiem Polskim. Badania podsumowujące to przedsięwzięcie pokazują, że zdaniem uczestników szkoleń, ich najbardziej przydatnym elementem było zakładanie i obsługiwanie internetowego konta bankowego, a także nauka zarządzania domowym budżetem. Ponad 90% uczestników uznało, że dzięki kursowi lepiej rozumie sprawy finansowe, o których mówi się w telewizji i czyta w gazetach i czuje się pewniej rozmawiając o finansach z rodziną czy znajomymi.

  • 80% osób, które ukończyły kurs zadeklarowało, że wcześniej nie potrafiły ocenić, która lokata jest korzystniejsza – po jego ukończeniu potrafią już dokonać takiej oceny.
  • 78% uczestników deklaruje także, że dzięki kursowi potrafi porównać oferty kredytów w różnych bankach.
  • 52% uczestników potrafi bezpiecznie posługiwać się kartami bankomatowymi i płatniczymi.

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa informacyjnego:

Szkolenia dla uczestników projektu nieprzypadkowo odbywały się właśnie w bibliotekach. Są one idealnym miejscem prowadzenia działań edukacyjnych – zwłaszcza na poziomie lokalnym. Są równocześnie miejscami przyjaznymi osobom starszym. Także dzięki temu zajęcia w bibliotekach na temat finansów cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Dzięki projektowi uczestnicy szkoleń nabrali też biegłości w posługiwaniu się Internetem i korzystaniu z narzędzi, które mogą być pomocne w planowaniu domowego budżetu. Oswoili się między innymi z porównywarkami cen i odkryli zalety robienia zakupów przez Internet. Szkolenia zostały zorganizowane w 106 bibliotekach w 7 województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, podkarpackim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Projektowi towarzyszył także konkurs na najlepszą historię uczestnika szkolenia. Nagrodę główną (komputer) zdobyła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie). Drugie miejsce zajęła Biblioteka Publiczna Miasta
i Gminy Zduny (woj. wielkopolskie; nagroda: projektor multimedialny), natomiast na miejscu trzecim znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Luzinie (woj. pomorskie; nagroda: ekspres do kawy, zestaw gier planszowych i elektronicznych, związanych
z finansami). W konkursie przyznano także sześć wyróżnień.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) upowszechnia nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), działa na rzecz ułatwiania mieszkańcom małych miejscowości dostępu do informacji, wiedzy, kultury i edukacji oraz inspiruje i zachęca do wspólnego działania. Kluczowym projektem FRSI jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. Jest to przedsięwzięcie, dzięki któremu biblioteki publiczne lepiej służą mieszkańcom małych miejscowości. W swojej najbliższej okolicy potrzebują oni miejsca, gdzie mogą zdobyć potrzebne informacje, wziąć udział w spotkaniu z ciekawą osobą, wspólnie obejrzeć film, nauczyć się czegoś nowego, spędzać wolny czas. Takim miejscem jest biblioteka publiczna. Dzięki PRB biblioteki mogą wzbogacać i poszerzać ofertę dla mieszkańców małych miejscowości. Oprócz Programu Rozwoju Bibliotek, FRSI prowadzi także inne projekty wspierające rozwój z udziałem ICT, m.in. „Nowe Technologie Lokalnie”, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, „O finansach… w bibliotece”, „RozPRACUJ to z biblioteką”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Projekty są skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych, młodzieży, seniorów i osób poszukujących pracy – zainteresowanych możliwościami, jaki stwarzają nowe technologie, chcących zdobywać nowe umiejętności. Więcej informacji: www.frsi.org.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP