Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
zaprasza
na spotkanie
z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką
oraz prezentację książki
Marek Edelman. Życie. Do końca
14 października 2013 r., godz. 17.30
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
Podczas spotkania odbędzie się projekcja fragmentów filmu Komendant Edelman (reż. Artur Więcek „Baron”), a Andrzej Jakubczyk przeczyta List do polskiego towarzysza – poruszający, odnaleziony po 70 latach tekst z prasy podziemnej redagowanej przez Edelmana w getcie.
Marek Edelman. Życie. Po prostu Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie, pokazywano na festiwalach na całym świecie. Książka została wyróżniona Nagrodą Historyczną Klio. Jej tłumaczenia ukazały się w Niemczech i w Izraelu.
W. Bereś i K. Burnetko opowiedzą o Marku Edelmanie – jednym z przywódców tego „najbardziej polskiego z polskich powstań”, a także wybitnym lekarzu, działaczu antykomunistycznej opozycji, obrońcy praw człowieka. Postaci, o której Vaclav Havel powiedział: „Jest dla mnie ucieleśnieniem tego, co w Polsce najlepsze”. Ukażą ponadczasowość poglądów Marka Edelmana.
Witold Bereś i Krzysztof Burnetko współpracują już od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali między innymi wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem. Są autorami książek Kapuściński: nie ogarniam świata, Nasza historia. 20 lat RP.pl, czy Krąg Turowicza (wspólnie z Joanną Podsadecką).
Nie udaje mi się o tym pisać bez patosu i emocji. Tymczasem Edelman mówi tu innym językiem, patos zastępuje machnięciem ręki. Nie męczcie już więcej – odpowiada autorom. - Dosyć. Tego i tak się nie daje zrozumieć. Więc ja także przestaję męczyć. Trzeba samemu przeczytać tę książkę. Została napisana dla tych, którzy chcą rozumieć i zobaczyć historię XX wieku oczami jednego z naszych bohaterów.
- Irena Grudzińska-Gross