Polecamy

Prezentacja książki "Marek Edelman. Życie. Do końca"

Autor: Martyna Czekała Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu Województwo: opolskie
Data dodania: 11.10.2013

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

zaprasza

na spotkanie

z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką

oraz prezentację książki

Marek Edelman. Życie. Do końca

 

14 października 2013 r., godz. 17.30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

 

Podczas spotkania odbędzie się projekcja fragmentów filmu Komendant Edelman (reż. Artur Więcek „Baron”), a Andrzej Jakubczyk przeczyta List do polskiego towarzysza – poruszający, odnaleziony po 70 latach tekst z prasy podziemnej redagowanej przez Edelmana w getcie.

Marek Edelman. Życie. Po prostu Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki, to autoryzowana biografia Marka Edelmana, która ukazała się w roku 2008 i okazała się wielkim sukcesem, a film, który autorzy zrealizowali na jej podstawie, pokazywano na festiwalach na całym świecie. Książka została wyróżniona Nagrodą Historyczną Klio. Jej tłumaczenia ukazały się w Niemczech i w Izraelu.

W. Bereś i K. Burnetko opowiedzą o Marku Edelmanie – jednym z przywódców tego „najbardziej polskiego z polskich powstań”, a także wybitnym lekarzu, działaczu antykomunistycznej opozycji, obrońcy praw człowieka. Postaci, o której Vaclav Havel powiedział: „Jest dla mnie ucieleśnieniem tego, co w Polsce najlepsze”. Ukażą ponadczasowość poglądów Marka Edelmana.


Witold Bereś i Krzysztof Burnetko współpracują już od lat 80., gdy redagowali podziemne pismo „Promieniści” i byli korespondentami Radia Wolna Europa. Wspólnie napisali między innymi wywiady-rzeki z Markiem Edelmanem, Krzysztofem Kozłowskim, Januszem Onyszkiewiczem i księdzem Stanisławem Musiałem. Są autorami książek Kapuściński: nie ogarniam świata, Nasza historia. 20 lat RP.pl, czy Krąg Turowicza (wspólnie z Joanną Podsadecką).

Nie udaje mi się o tym pisać bez patosu i emocji. Tymczasem Edelman mówi tu innym językiem, patos zastępuje machnięciem ręki. Nie męczcie już więcej – odpowiada autorom. - Dosyć. Tego i tak się nie daje zrozumieć. Więc ja także przestaję męczyć. Trzeba samemu przeczytać tę książkę. Została napisana dla tych, którzy chcą rozumieć i zobaczyć historię XX wieku oczami jednego z naszych bohaterów.

- Irena Grudzińska-Gross




Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP