Polecamy

Festiwal nowych form

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 03.10.2013

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy zostały zaprezentowane nowatorskie formy twórczości literackiej.  Dzięki wykorzystaniu kultury cyfrowej, nowoczesnych technologii i nowych mediów uczestnicy mieli okazję poznać  różnorodne formy tekstu literackiego.

Arkana multipoezji objaśnił na wykładzie Michał Zabłocki, poeta z dużym doświadczeniem literackim,  pomysłodawca rozpowszechniania słowa na chodnikach i murach.  Znakomitym rozwiązaniem dla pomysłu poety okazała się nowa technologia, która umożliwiła globalny zasięg tekstów literackich. Sprzęgnięcie poezji i Internetu na stronie emultipoetry stworzyło mnóstwo możliwości udziału we wspólnej zabawie i edukacji.  Po kilku latach funkcjonowania w Internecie i realu okazało się, że poezja nie jest hermetyczna a wręcz przeciwnie,  komentuje rzeczywistość, jest ważkim nośnikiem treści obyczajowych i politycznych. Po wykładzie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w dwudniowych warsztatach „Poetyckie czatowanie”. Jedną z możliwości twórczego działania jest pisanie wierszy na czacie. Pomysłodawca projektu Michał Zabłocki zadbał o jakość  wizualną i merytoryczną. Jedna z uczestniczek warsztatów tak skomentowała stronę emulipoetry: Od roku piszę wiersze na tej stronie i cenię sobie szczerość i kulturę współpracujących jurorów takich jak Józef Baran, Ewa Chruściel, Aneta Kielan. Kolejnym  elementem warsztatów była praca w grupach. W drugim dniu młodzi adepci poezji czytali własne teksty. Ostatnim zadaniem było wspólne napisanie songu o jasielskiej bibliotece do wybranej melodii. Wbrew pozorom nie było to proste wyzwanie.

Dwudniowy blok poświęcony  multipoezji zakończył  koncert Czesława Mozila. W repertuarze znalazły się utwory z albumu "Debiut" , które powstały na czacie w trakcie spotkań użytkowników portalu Multipoezja. Koncert, a właściwie monodram,  przyniósł albo oczarowanie, albo rozczarowanie, ale nie pozostawił widza obojętnym. To nie koncert, którego zamysłem było zaprezentowanie utworów muzycznych. Tu muzyka łączyła się ze słowem. Z tego więc  powodu spotkanie stało się niepowtarzalne. Czesław Mozil nie tylko wykreował pewną postać sceniczną, ale też dużo powiedział  o sobie jako artyście i człowieku.

 

26 września odbyło się spotkanie z ojcem i teoretykiem poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem. Poeta jest całkowicie oddany cyberopoezji, jednak zapytany o typowe narzędzia pisarskie powiedział: Nie jestem oderwany od świata zeszytu. Przekaz Cyberpoezji jest skierowany do ludzi młodych. To estetyka szumów, bliczy i obrazów. Kwestionujący natchnienie, tekstualny gotowy obiekt,  malarski hand made. Lektura tekstu nie jest linearna, jednak w poezji nowego typu istotna jest forma, gdzie tekst jest pretekstem.

 

Blok poświęcony nowoczesnej poezji zakończył  performance "Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych". Był  to występ grupy Crossover z Krakowa, w skład której wchodzą poeci Krzysztof Szeremeta, Dawid Kasiar, Piotr Jemioło, twórca związany z szeroko pojetymi sztukami wizualnymi oraz Alberta Kociuby,  poety z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych "Wschód". Cała grupa wspólnie zaprezentowała swoje wiersze, które improwizowane były muzyką DJów oraz  zmieniającymi się wizualizacjami, prezentowanymi w holu biblioteki.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy był  Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem spawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.miastojaslo.pl www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.itvPołudnie.pl






Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP