Polecamy

X Ogólnopolski Konkurs na Esej

Autor: Martyna Czekała Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu Województwo: opolskie
Data dodania: 27.09.2013

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA w Opolu ogłasza

X OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA ESEJ „Niepodlegli nicośći”. Ryszard Krynicki i jego poezja

 

Wiersze Ryszarda Krynickiego – onegdaj czołowego przedstawiciela Nowej Fali – nigdy nie pozostawiały, aby użyć formuły Conrada, świata w spokoju. W latach 70. razem z innymi poetami swojego pokolenia uczył elementarnej niezgody na wszechobecne w życiu społecznym i politycznym fałsz, pozory, wmówienia, mistyfikacje. Nieufny wobec języka, który zbyt łatwo do nas przychodzi i „skleja się z naszą twarzą”, stawiał opór frazom politycznego frazesu, totalitarnej nowomowie, która niepostrzeżenie zakotwiczała się w mówieniu i myśleniu. Pracował nad własną koncepcją „poezji czynnej”, która mogłaby – niczym mowa pierwotna, „przekazywana z ust do ust” – wzniecać płomień buntu, pobudzać do bycia „niepodległym nicości”. Nawet gdy w latach 90. i pierwszych tego stulecia jego poezja stała się dyskretnym podglądaniem rzeczywistości, nie przestała być jednocześnie świadectwem indywidualnego, suwerennego głosu, który – celowo ściszany do szeptu – wzywa i ośmiela słuchacza do podmiotowego, autentycznego doświadczania świata.

Jak dzieje się ta poezja? Czy bunt w niej się ustatecznia, ustępuje miejsca „utulonej zgodzie”, czy też metafizyczna kontemplacja jest raczej odmianą dawnej romantycznej nieufności, wyzwaniem rzuconym rozkrzyczanej, bełkotliwej współczesności? Ciekawi jesteśmy, „który” Ryszard Krynicki nawiązuje dialog z młodymi czytelnikami? Co przemawia dzisiaj bardziej do wyobraźni? Żywe zaangażowanie poezji autora Aktu urodzenia w język i realia polityki? A może właśnie szept mędrca, który dyskretnie wymierza sprawiedliwość ponowoczesnemu światu? W jaki sposób pisać o politycznym i metafizycznym zapleczu jego poezji? Oto niektóre pytania, jakie chcielibyśmy zadać uczestnikom kolejnej edycji w konkursie na najlepszy esej krytycznoliteracki.

Szczegoły znajdą Państwo na stronie: http://mbp-opole.art.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=223:rok-2013&Itemid=110&layout=default




Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP