Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem dotyczącym dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej, które przygotowała Pani Barbara Szczepańska z EBIB. Materiał jest poświęcony kwestii rozszerzenia zakresu dyrektywy o biblioteki.
Dyrektywa o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznej została rozszerzona o biblioteki, muzea i archiwa. Dostęp do informacji publicznej, regulowany w Polsce stosowną ustawą, stanowi jeden z elementów realizacji prawa obywateli do informacji. Ponowne wykorzystanie informacji publicznej idzie o krok dalej, umożliwiając pobranie danych dostępnych w instytucjach publicznych i wykorzystanie ich w celach niekomercyjnych i komercyjnych.
Dyrektywa 2003/98/WE wprowadzona do prawa polskiego w 2011 r. zobowiązała znaczą część instytucji publicznych do umożliwienia i uregulowania kwestii ponownego wykorzystania informacji publicznych znajdujących się w ich zasobach. Takimi instytucjami są np. sądy. Zmiana dyrektywy z 2013 r. włączyła biblioteki, w tym biblioteki uniwersyteckie, archiwa i muzea do grona instytucji zobowiązanych do udostępniania swoich „zasobów o charakterze publicznym” do powtórnego wykorzystania. Chodzi tu w szczególności o zbiory dziedzictwa kulturowego wraz z powiązanymi z nimi metadanymi. Zmiana ma na celu „uruchomienie” potencjału kulturowego, ale i ekonomicznego jakim dysponują instytucje kultury.
Źródło: Nowy EBIB