Polecamy

List otwarty M.Grzeszczuka do Przewodniczącego KRB

Data dodania: 16.09.2013

Publikujemy list otwarty Pana Michała Grzeszczuka, Prezesa Małopolskiego Forum Kultury skierowany do Pana dr. Tomasza Makowskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Bibliotecznej w sprawie łączenia bibliotek z instytucjami kultury.

Szanowny Pan
Dr Tomasz Makowski
Przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej

Szanowny Panie Przewodniczący,

zgodnie z przewidywaniami, niedługo po wejściu w życie regulacji prawnych, umożliwiających łączenie bibliotek publicznych z innymi instytucjami, w całym kraju ruszyła lawina tzw. połączeń, będących w istocie wcale nie łagodną formą likwidacji bibliotek powszechnych. Niestety z niepokojem obserwuję również działania Krajowej Rady Bibliotecznej, wydatnie wspierającej niektóre lokalne samorządy w likwidacji bibliotekarskich miejsc pracy. Świadczą o tym wydawane przez Krajową Radę Biblioteczną uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu zamiarów łączenia, następnie – wbrew wcześniejszym deklaracjom – akceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Takie postawy świadczą same za siebie. A nam, pracownikom niewielkich instytucji kultury, trudno jest pojąć, jaki cel w opowiadaniu się za degradacją roli bibliotek publicznych mają poszczególni Członkowie Rady, której Pan przewodniczy – dyrektorzy dużych bibliotek, pracownicy instytutów kształcących bibliotekoznawców, szefowie bibliotekarskich stowarzyszeń, bibliotekarze…

Równie trudne do pojęcia są niektóre procedury stosowane w Krajowej Radzie Bibliotecznej. Sposoby jej działania określa Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 lutego 2012 roku w sprawie organizacji i trybu działania Krajowej Rady Bibliotecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 198). W interesującej mnie sprawie – łączenia bibliotek z innymi instytucjami – kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada przyjęła co następuje:

Dyskutując nad wnioskami o połączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury Rada zdecydowała, że na pierwszym posiedzeniu po wpłynięciu wniosku o połączenie Rada będzie wskazywała referenta sprawy spośród swojego grona [podkr. - MG], którego zadaniem będzie dokładne zapoznanie się z sytuacją danej biblioteki oraz jej organizatora. Na następnym posiedzeniu referent będzie rekomendował Radzie wydanie opinii pozytywnej lub negatywnej, ewentualnie wskaże potrzebę przeprowadzenia określonych zmian, aby połączenie było wskazane.

(http://www.bn.org.pl/dla-bibliotekarzy/krajowa-rada-biblioteczna/aktualnosci-krb – dostęp 13 września 2013 r.)

Z kolei, jak wynika z informacji zawartych w serwisie Polskiego Związku Bibliotek, wśród referentów odwiedzających biblioteki w celu zapoznania się z ich sytuacją są osoby spoza Rady, mianowicie Panie B. Budyńska i E. Potrzebnicka. Wymienione osoby brały czynny udział w procedowaniu spraw zarezerwowanych dla członków Krajowej Rady Bibliotecznej, także tych zakończonych wydaniem opinii pozytywnych w sprawie połączeń instytucji.

Moim zdaniem taki stan rzeczy jest niezgodny z podstawami prawnymi funkcjonowania Krajowej Rady Bibliotecznej. Tym bardziej, że według danych ze strony KRB nie powołano zespołu problemowego do spraw opiniowania wniosków o łączenie bibliotek z innymi instytucjami, a tylko w ramach takiego zespołu Radę mogą wspierać zewnętrzni eksperci (§ 3 ust. 3 Rozporządzenia) . (Inną kwestią jest – gdyby taki zespół jednak powstał – wydźwięk faktu, że w sprawach stricte bibliotekarskich Wysoka Rada wspiera się autorytetem… szeregowych bibliotekarzy).

W związku z powyższym bardzo uprzejmie proszę Pana Przewodniczącego o informację, na jakiej podstawie Panie B. Budyńska i E. Potrzebnicka wykonują zadania członków Krajowej Rady Bibliotecznej? Proszę też o informację, co zamierza uczynić KRB i Jej Przewodniczący gdyby np. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decyzje wydane na podstawie opinii osób nieupoważnionych do ich wydawania obarczone są wadą prawną lub po prostu są nieważne?

Z wyrazami szacunku i bibliotekarskim pozdrowieniem

Michał Grzeszczuk
Prezes Małopolskiego Forum Kultury


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP