Szansa na ostatnią kawę i ciastko w olsztyńskiej bibliotece uniwersyteckiej trafiła się ok. 10.30, a zaraz po niej miał miejsce już ostatni blok warsztatowy. Młodzi bibliotekarze mogli posłuchać o gadżetach technologicznych, zakładaniu blogów, majsterkowaniu 2.0, czy o tym, co wg prawa autorkiego można publikować na stronach i profilach facebookowych. Ponadto prelegenci dzielili się własnymi doświadczeniami nt. młodzieżowych inicjatyw w mediatece, organizowaniu pasjonujących Dyskusyjnych Klubów Książki bądź jak zachęcić młodych, dorastających potencjalnych czytelników do częstych wizyt w bibliotece. Najważniejszą kwestią w kreowaniu zajęć dla nastolatków jest stworzenie dla nich atrakcyjnej oferty, która wymagać będzie od nich zaangażowania, stawienia czoła ciekawemu wyzwaniu. Młodzi potrzebują czuć, że są słuchani i mają udział w tworzeniu zasad spotkania, określonego regulaminu, bo jak się okazuje, wcale nie chcą otrzymać totalnej wolności.
O 12.30 swój wykład rozpoczął Paweł Braun, dyrektor WiMBP. Opowiadał o zaletach i wadach e-booków i ich nośników. Pan dyrektor pocieszył miłośników papieru, że tradycyjne książki będą istnieć nadal, bo zawsze znajdą się ich amatorzy. Jednocześnie z dumą podkreślił, że to biblioteki, jako instytucje kultury, w ciągu ostatnich lat, najbardziej się rozwinęły i otworzyły na nowe technologie.
I tak oto nadszedł koniec 8 Forum Młodych Bibliotekarzy. Dyrektor Andrzej Marcinkiewicz podziękował wszystkim serdecznie za obecność, a organizatorom za ogrom włożonej pracy. Za rok spotykamy się w Gorzowie Wielkopolskim!
Nad. Małgorzata Woźniak
Uczestnicy 8 Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie zostawili wiele ciepłych słów dla organizatorów:
Czytaj także pierwszą relację z ostatniego dnia Forum Młodych Bibliotekarzy w Olsztynie
Zobacz też relacje z pierwszego dnia Forum: