Polecamy

Biblioteczny kiermasz literacki

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 09.09.2013

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko w tegorocznych dożynkach 1 września w Ołdrzychowicach Kłodzkich zorganizowała Biblioteczny Kiermasz Literacki, który obejmował kilka grup tematycznych.

 

I tak na naszym stoisku prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna nowej gospodarki śmieciowej, którą wsparł rzeczowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Edukowano na podstawie scenariusza przygotowanego przez Program Rozwoju Bibliotek w ramach akcji „Milion przygód z książką” na przykładzie książki  „Mam przyjaciela śmieciarza” Ralfa Butschkow. Pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Aliny Sydorko i przy wsparciu wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko udało się przybliżyć uczestnikom zajęć zawód śmieciarza oraz  poznać zasady segregowania śmieci oraz ponownego ich wykorzystania. Dodatkowymi atrakcjami zajęć była krzyżówka ekologiczna i konkurs rysunkowy na najstraszniejszego potwora dożynkowego.

 

Przeprowadzony został również dziecięcy plener artystyczny pod hasłem „Tradycja i ekologia symbolem Gminy Kłodzko”. Przy sztalugach stanęło 48 dzieci z wyobraźnią, która sięgała nieba, a fachowo wspierała ich lokalna artystka ludowa z Krosnowic pani Roma Szczerbień. Pracowano pod kierunkiem lidera bibliotekarza pani Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny oraz wolontariuszy z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Pierwsze miejsce komisja przyznała Zuzannie Giecewicz z Kłodzka. Drugie miejsce Dominice Puk z Krosnowic. Trzecie miejsce Kornelii Figurskiej z Krosnowic oraz wyróżnienie dla Pauliny Bartków z Kłodzka.

 

Nową atrakcją dożynek było dyktando ekologiczne, w którym udział wzięło 19 osób, młodzież i dorośli. Jak na pierwszy raz – nieźle! Treść dyktanda nawiązywała do problemów śmieciowych, recyklingu oraz kompostowania. Całym tym pisaniem kierowała liderka bibliotekarka Magdalena Berestecka oraz wolontariusze z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Najlepiej dyktando napisała Iwona Sandłak z Krosnowic. Drugie miejsce zajął asystent dożynek Piotr Smółka z Ołdrzychowic Kłodzkich. Trzecie miejsce Roma Szczerbień z Krosnowic. Natomiast wyróżnienie otrzymała Lucyna Garbiak z Kłodzka.

 

Nagrody rzeczowe i drobne upominki do działań bibliotecznych ufundowali: przedsiębiorca z Kłodzka pan Jacek Adamczyk, Radna Gminy Kłodzko pani Mariola Kozak, Spółka „Naprzód” z Rydułtów oraz Przedsiębiorstwo Piekarsko-Cukiernicze MACHELA z Jaszkowej Dolnej. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 

Dwie biblioteki wystartowały w 8 Otwartych Zawodach Latawcowych im. Mateusza Humeńczuka. Biblioteka w Wojborzu zainkasowała 1 i 2 miejsce otrzymując puchary, MP3 i pendrive. Za 3 miejsce biblioteka w Starym Wielisławiu otrzymała puchar i pendrive.  

 

Przepiękna poezję dożynkową pt. „Dożynkowa panna młoda” napisała twórczyni słowa pisanego z Krosnowic pani Lilianna Figurska. Oto jej treść:

 

Rozszumiał się wrzesień dożynkami,

Rozzłocił pszenicznymi wieńcami,

Jadą wozy jak ślubne korowody,

Obok Panny Pszenicznej, Pan Młody...

Już im szczęście rozbłysło gwiazdami.

Złote kłosy – wdzięcznymi druhnami..

Z jarzębiny kolczykiem,

Panna Młoda, walczykiem

Mknie na wozach z wstęgami,

Sypie zboże garściami...

W spichlerz chowa podarki,

I układa swe wianki,

W rannej rosie skąpane,

Letnim słońcem ogrzane...

Lato czule ją żegna,

Jesień witać się godzi;

Tym chlebem, co „z wielu ziaren

Pszenicznych się rodzi”

I winem, co „z soku wielu

Winnych gron pochodzi...”

Wiwat Panno Pszeniczna!

Rozśpiewało się echo polami

Niesiesz Polskę wrześniową,

Jej historię cierniową

I wygrywasz drżące skrzypkami wspomnienia...

Prosząc dziś wszystkich na święto dziękczynienia...







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP