Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbywa się co roku w październiku. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciąga ich do Łodzi wiele rzeczy - od możliwości spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych, przez zakupy na stoiskach targowych, udział w warsztatach twórczych i zwiedzanie wystaw, po zabawę na festiwalowych imprezach.
Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Łódzki Dom Kultury.
Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Kanady, Rosji, Belgii, Francji, Szwajcarii, Włoch, Czech, Portugalii, Austrii czy Wielkiej Brytanii. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych „komiks session”, czyli rysowania na żywo.
Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata.
Październik ciągle należy do miesięcy, w których ukazuje się w Polsce najwięcej komiksowych premier, a większość z nich przygotowywana jest specjalnie na festiwal. Na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, także bardzo cenne białe kruki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.
Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem „polskiej stolicy komiksu”. Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.
Tegoroczna edycja MFKiG odbędzie się w dniach 4-6 października. W Atlas Arenie organizatorzy planują przeprowadzić cały program spotkań i warsztatów z twórcami komiksów, ilustracji i gier. W hali pokazanych zostanie część ekspozycji, znajdą się w niej strefy: Manga Corner dla miłośników komiksu japońskiego, Star Wars dla wielbicieli "Gwiezdnych Wojen" i strefa dla dzieci z rysowaniem na żywo i konkursami.
Na koronie obiektu powstanie strefa targowa, a na płycie - strefa turniejów gier planszowych, RPG i komputerowych. Znajdzie się tam też strefa dedykacji, w której będzie można uzyskać autografy twórców. Na samym środku hali powstanie główna scena festiwalu, na której odbędą się spotkania z zaproszonymi gwiazdami, gala wręczenia nagród czy wybory rysunkowej miss festiwalu.
Jak poinformowała Katarzyna Tośta z Łódzkiego Centrum Komiksu, na festiwalu pojawić się mają uznani twórcy światowego komiksu i ilustracji, m.in. Stephen Desberg - uznany scenarzysta belgijski, Guy Delisle - znany na całym świecie kanadyjski autor komiksów, amerykański grafik Don Rosa, jeden z najsłynniejszych twórców historyjek z Kaczorem Donaldem i laureat nagrody Eisnera w 1995 roku oraz Grzegorz Rosiński - mieszkający w Szwajcarii znakomity polski twórca komiksu.
W tym roku w programie imprezy znajdzie się co najmniej 15 wystaw m.in. komiksu czeskiego i skandynawskiego, ekspozycje tematyczne dot. komiksu ekonomicznego oraz poświęcone polskim artystom. Zostaną one pokazane m.in. w Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury oraz wielu klubach i galeriach na terenie miasta.
Wstęp na festiwal w Atlas Arenie będzie bezpłatny, przy wejściu organizatorzy planują sprzedawać cegiełki na rzecz jego organizacji.
Źródło: Portal księgarski