Autostrada kojarzy się z szybkością i łatwością docierania do celu - a Autostrada Cyfrowa? Fiszki z zakurzonych szufladek katalogowych są zastępowane przez dane dostępne online, prostsze do przeszukiwania i wykorzystywania. Z kolei skanowanie i udostępnianie w Internecie cennych publikacji nie tylko ułatwia do nich dostęp, lecz często staje się ostatnią deską ratunku dla rozsypujących się w proch wydań papierowych. Autostradą Cyfrową użytkownicy mogą dotrzeć do potrzebnych im informacji i publikacji błyskawicznie, o dowolnej porze, z dowolnego miejsca.
Projekt „NUKAT - Autostrada Informacji Cyfrowej” realizowany w latach 2009-2013 z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka polegał na rozbudowie i modernizacji czterech narzędzi informacyjnych do przeszukiwania i przeglądania online zasobów bibliotecznych.
Na Autostradzie nabrały rozpędu:
Ta ostatnia zawiera dziś o ponad 80 tys. publikacji więcej niż 4 lata temu, gdy ruszały prace nad projektem – wzbogacono ją o zdigitalizowane bezcenne stare czasopisma, między innymi „Kurier Warszawski” i „Gazetę Warszawską”, dając do nich łatwy, bezpłatny dostęp z dowolnego miejsca na świecie.
W katalogu NUKAT i katalogu bibliotek UW studenci i pracownicy naukowi znajdą dzięki Autostradzie więcej informacji o zasobach bibliotecznych, a w KaRo skorzystają z nowych opcji takich jak schowek czy możliwość przeszukiwania polskich bibliotek cyfrowych. Wszystkie wymienione narzędzia działają szybciej i sprawniej dzięki zakupom sprzętu i rozbudowie oprogramowania umożliwionym przez unijne dofinansowanie.