Umiejętności cyfrowe to umiejętności dla przyszłości - uważają sygnatariusze Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce, które zostało podpisane 3 lipca 2013 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w obecności przedstawicieli Komisji Europejskiej, Kancelarii Prezydenta oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Prezydent Bronisław Komorowski objął Porozumienie honorowym patronatem.
Inicjatywa, której członkami są przedstawiciele różnych sektorów (w tym administracji rządowej i samorządowej, biznesu, organizacji pozarządowych i mediów) została zapoczątkowana przez Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego oraz Lidera Cyfryzacji w Polsce Włodzimierza Marcińskiego. Jej celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków i uznanie ich kluczowego znaczenia dla rozwoju kraju.
Nowe technologie to najszybciej rozwijający się sektor gospodarki przodujących państw świata i ma coraz większy udział w ich PKB. Powszechność i zaawansowanie umiejętności cyfrowych mieszkańców danego kraju staje się wyznacznikiem dynamiki rozwoju społeczeństwa - mówi Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Porozumienie powstało przy wsparciu organizacji, które identyfikują się z jego celami oraz aktywnie włączają się w ich realizację, działając na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych, zwiększenia dostępu do wiedzy, informacji, kultury oraz partycypacji cyfrowej w życiu publicznym, skupionych m.in. wokół Koalicji „Dojrz@łość w sieci”.
Miło nam poinformować, że w gronie organizacji inicjujących powołaine Szerokiego Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych znalazła się Konferencja Dyrektorów Wojewódzkich Bibliotek Publicznych.
Źródło: FRSI