Polecamy

Biblioteki mają społeczną moc!

Data dodania: 10.06.2013

Biblioteki mają społeczną moc!

Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z prof. Katarzyną Materską z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który ukazał się na portalu ngo.pl.

 

Agata Diduszko-Zyglewska: – Rozmawiamy, ponieważ jest pani członkinią Zespołu Sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie i w związku z pracami nad programem dotyczącym promocji książki i czytelnictwa sporządziła pani raport o bibliotekach publicznych i stanie czytelnictwa w Warszawie. Ostatnio często czytamy w gazetach o zamykaniu kolejnych bibliotek w mieście, a badania na temat czytelnictwa wskazują, że jednym z kluczowych czynników jest odległość, którą trzeba przebyć do najbliższej biblioteki. Czy rzeczywiście bibliotek w Warszawie jest coraz mniej?

Katarzyna Materska: – W Warszawie są w tej chwili 194 publiczne placówki biblioteczne: 18 bibliotek dzielnicowych i 176 filii, w tym 50 dla dzieci – to oznacza, że sytuacja nie jest zła w kontekście innych miast. Ta liczba placówek nie zmieniła się znacznie w ciągu ostatnich lat. Znikają te najsłabsze – więc nie ma czego żałować. Problem mają mieszkańcy nowych dzielnic na obrzeżach miasta, bo tam bibliotek jest z pewnością za mało. Poszerzenie sieci o te rejony to pole do popisu dla władz dzielnicowych.

Jak wynika z badań, przytaczanych także przez dyrektora Biblioteki Narodowej, Tomasza Makowskiego (http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/czytaj-dalej/20130103/nie-wygrasz-wyborow-fotografujac-sie-z-ksiazka), drugi istotny czynnik wspomagający czytelnictwo to zakup nowości wydawniczych. Jak to wygląda w warszawskich bibliotekach?

K.M.: – Ze strony organizatora, czyli miasta, biblioteki dostają z roku na rok coraz mniej pieniędzy – w związku z tym w 2012 roku zakupiono ze środków miasta mniej o 9 611 woluminów niż przed rokiem, ale bibliotekarze uczą się pozyskiwać środki z innych źródeł finansowania, starają się np. o dotacje z Ministerstwa Kultury. W liczbach bezwzględnych, księgozbiór się powiększa i w tej chwili liczy 5 143 403 woluminy, z czego w 2012 roku ubyło 113 156, a zakupiono 192 035 książek. Do tego trzeba jeszcze dodać zbiory specjalne, czyli 198 247 książek mówionych, materiałów audiowizualnych i dokumentów elektronicznych. Tutaj w 2012 przybyło 12 898 jednostek – ze środków organizatora kupiono o 460 mniej niż rok wcześniej. Wskaźnik zakupu nowości to w tej chwili 7,41 woluminu na stu mieszkańców. Czytelników przybywa, a środków ubywa. To nie napawa optymizmem.

Czytaj całość wywiadu.

Źródło: ngo.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP