Wystawy, filmy, spotkania z interesującymi ludźmi, warsztaty i konkursy w ponad 20 miastach Polski - to atrakcje przygotowane w tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów obchodzonego od 7 do 10 czerwca.
W tym okresie, w większości archiwów państwowych na terenie całego kraju, odbywać się będą Dni Otwarte. Wstęp wolny.
To jedna z niewielu okazji, aby zwiedzić archiwum od zaplecza, zobaczyć magazyny, w których spoczywają najcenniejsze archiwalia lub zajrzeć do pracowni digitalizacji dokumentów. Będzie można również oglądać wystawy, filmy, uczestniczyć w prezentacjach, spotkaniach i konkursach. W tych dniach w archiwach będą odbywały się warsztaty genealogiczne oraz z zabezpieczania i czytania dokumentów.
Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów 9 czerwca 1948 r. w Paryżu. MRA jest organizacją pozarządową, której zadaniem jest m.in. rozwój i ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Ze szczegółami programu Międzynarodowego Dnia Archiwów w Polsce można zapoznać się na stronie internetowej Archiwów Państwowych.
Źródło: MKiDN