Polecamy

Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej: sesja I - relacja

Data dodania: 06.06.2013

Biblioteki w świecie komunikacji sieciowej: sesja I - relacja

Punktualnie o 11.00 rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Biblioteka w świecie komunikacji sieciowej”. Po przywitaniu uczestników przez przewodniczącą SBP, Elżbietę Stefańczyk, głos zabrała Ewa Kobierska-Maciuszko (prowadząca pierwszą sesję „Biblioteki w społeczeństwie wiedzy”) przedstawiając szerzej sylwetki prelegentów.

Pan dr Zdzisław Dobrowolski (IINiSB UW) zaprezentował siłę technologii informacyjnej, przywołując m.in. prawo Roberta Metcalfa. Podkreślił, że biblioteki są zmuszone poddać się tym zmianom, jeśli chcą nadążyć za niezwykle szybko rozwijającą się rzeczywistością sieciową. Obecnie, biblioteka najchętniej postrzegana jest przez czytelników jako wygodny klub, w którym prócz dostępu do książek papierowych, można korzystać z audiobooków, komputerów, baz danych, gier i filmów.

Następnym prelegentem był dr hab. Dariusz Pawelec (CINiBA). Opowiedział on o przełomowym przedsięwzięciu połączenia dwóch potężnych bibliotek uczelnianych w jedną - Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach. Oprócz kwestii architektoniczno-archiwalnych trzeba było się zmierzyć także z prawem akademickim, które wymaga m.in. istnienia odrębnej biblioteki na każdej uczelni. Udało się jednak pokonać wszystkie przeszkody i zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem, czego widocznym efektem jest działanie na Śląsku jednej z nowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich w Polsce.

Natomiast dr Justyna Jasiewicz (IINiSB UW) przybliżyła treści zawarte w swojej książce „Kompetencje informacyjne młodzieży”, opartej na prowadzonych przez siebie badaniach wśród młodych użytkowników nowych mediów. Nowoczesne technologie stały się nierozerwalnym elementem życia większości ludzi na świecie – aby się komunikować, znajdować informacje, uczyć, właściwie niezbędną jest umiejętność poruszania się w sieci, już od coraz wcześniejszych lat. Komputer bez dostępu do Internetu staje się coraz częściej sprzętem nieużytecznym. Jednak jak pokazują statystyki, część ludzi nie potrafi odnaleźć się w świecie nowych technologii – nie z powodu braku dostępu czy środków finansowych, ale z braku potrzeby, najczęściej uwarunkowanej brakiem umiejętności. Stąd tak niezbędne jest nabywanie kompetencji informatycznych – umiejętności korzystania z nowoczesnych sprzętów, programów czy aplikacji, jak również kompetencji informacyjnych – wyszukiwania informacji, oceniania ich wartości i ważności, itp.

Pierwsza sesja zakończyła się wystąpieniami sponsorów – pana Macieja Dziubeckiego z firmy Aleph Polska oraz pani Katarzyny Pengiel z firmy Ateria, AudioBook.

nad. Małgorzata Woźniak


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP