Polecamy

Sektor 3.0 - relacja z otwarcia

Data dodania: 24.05.2013

Sektor 3.0 - relacja z otwarcia

21 maja 2013 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpoczęła się konferencja „Sektor 3.0 - Technologie w organizacjach pozarządowych”. Forum jest organizowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - po raz trzeci - w tym roku pod hasłem „Innovate now!”. W ramach spotkania zorganizowany został także NGO Connection Day firmy Microsoft, do tej będący samodzielnym wydarzeniem.

Na początku organizatorzy powitali przybyłych gości: Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boni, ambasadora USA w Polsce Stephena D. Mulla, doradcę Prezydenta RP Krzysztofa Króla, a także przedstawicieli partnerów technologicznych - firm Microsoft, Intel i Orange, a także organizacji pozarządowych - m.in. Jadwigę Czartoryską - Prezes Fundacji Orange oraz Kubę Wygańskiego z organizacji Klon-Jawor.

Po oficjalnym otwarciu rozpoczęły się prezentacje zaproszonych gości. W pierwszym wystąpieniu minister Boni mówił nt. „Nowe technologie w procesie budowy nowoczesnej organizacji”. Podczas prezentacji jako przykład działań obywatelskich wspartych przez nowe technologie podał akcję „Stop likwidacji bibliotek” - media społecznościowe jako impuls do spotkania i zmiany stanowiska władzy. W odniesieniu do nowego podejścia do dobroczynności wspomniał o konieczności wprowadzenia zmian do regulacji dotyczącej zbiórek publicznych - nowe rozwiązania są konieczne, być może nastąpi deregulacja, być może zostanie stworzony serwis do obsługi zgłoszeń. Jako filary skutecznej cyfryzacji wskazał: zwiększanie dostępności do internetu, potrzeby używania sieci, kompetencji cyfrowych.

Drugim gościem był Stephen D. Mull - ambasador USA w Polsce. Opowiadał o tym jak technologie zmieniają dyplomację, przyczyniają się do zwiększenia odpowiedzialności władz. Sam aktywnie z nich korzysta. Mówił także o Programie Rozwoju Bibliotek, wspomagającym transformację - do tej pory wzięło w nim udział ok. 3000 bibliotek - a także o projekcie realizowanym przez FRSI, przy wsparciu finansowym Ambasady USA w Polsce - America @ your library. Na koniec ambasador zaprosił do kontaktu na Twitterze.

Autorem trzeciego wystąpienia był Jakub Wygański - przedstawiciel Stowarzyszenia Klon-Jawor. Mówił o zagrożeniach społecznych jakie niesie rozwój technologii. Przedstawił tezę, ze łatwość „skrzykiwania się” grup o podobnych interesach powoduje unieważnienie idei demokracji - na rzecz egoistycznych żądań. Jako przykład podał akcję dotyczącą sprzeciwu wobec łączenia bibliotek, nazywając ją „złośliwym atakiem”. Zwracał uwagę na dużą rolę organizacji pozarządowych - innowacje powinny służyć rozwiązywaniu rzeczywistych problemów społecznych. Rozwój technologii powoduje ograniczenie potrzeby tworzenia stowarzyszeń - dzięki internetowi i mediom społecznościowym łatwiej się zorganizować bez tworzenia struktur i sformalizowanych organizacji.

Ostatnią osobą występującą w I części konferencji była Mellisa Pailthorp - przedstawiciel firmy Microsoft. Po projekcji filmu przedstawiającego najnowsze technologie mówiła o możliwościach jakie dają te rozwiązania.

W II części otwarcia przedstawiciel strony ww.technologie.org.pl Tomasz Wojciechowski przedstawił krótko nowy serwis powstały we współpracy PAWF i Stowarzyszenia Klon-Jawor, a następnie omówił tematykę i rozmieszczenie poszczególnych warsztatów w części seminaryjnej.

Całość uzupełniona była pokazami technologicznymi partnerów, duże zainteresowanie budziła szczególnie pierwsza polska drukarka 3D. Przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli się także spotkać i nawiązać kontakty w strefach: medialnej, technologii, twittera, współpracy i networkingu.

nad. Małgorzata Szmigielska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP