21 maja 2013 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie rozpoczęła się konferencja „Sektor 3.0 - Technologie w organizacjach pozarządowych”. Forum jest organizowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - po raz trzeci - w tym roku pod hasłem „Innovate now!”. W ramach spotkania zorganizowany został także NGO Connection Day firmy Microsoft, do tej będący samodzielnym wydarzeniem.
Na początku organizatorzy powitali przybyłych gości: Ministra Administracji i Cyfryzacji, Michała Boni, ambasadora USA w Polsce Stephena D. Mulla, doradcę Prezydenta RP Krzysztofa Króla, a także przedstawicieli partnerów technologicznych - firm Microsoft, Intel i Orange, a także organizacji pozarządowych - m.in. Jadwigę Czartoryską - Prezes Fundacji Orange oraz Kubę Wygańskiego z organizacji Klon-Jawor.
Po oficjalnym otwarciu rozpoczęły się prezentacje zaproszonych gości. W pierwszym wystąpieniu minister Boni mówił nt. „Nowe technologie w procesie budowy nowoczesnej organizacji”. Podczas prezentacji jako przykład działań obywatelskich wspartych przez nowe technologie podał akcję „Stop likwidacji bibliotek” - media społecznościowe jako impuls do spotkania i zmiany stanowiska władzy. W odniesieniu do nowego podejścia do dobroczynności wspomniał o konieczności wprowadzenia zmian do regulacji dotyczącej zbiórek publicznych - nowe rozwiązania są konieczne, być może nastąpi deregulacja, być może zostanie stworzony serwis do obsługi zgłoszeń. Jako filary skutecznej cyfryzacji wskazał: zwiększanie dostępności do internetu, potrzeby używania sieci, kompetencji cyfrowych.
Drugim gościem był Stephen D. Mull - ambasador USA w Polsce. Opowiadał o tym jak technologie zmieniają dyplomację, przyczyniają się do zwiększenia odpowiedzialności władz. Sam aktywnie z nich korzysta. Mówił także o Programie Rozwoju Bibliotek, wspomagającym transformację - do tej pory wzięło w nim udział ok. 3000 bibliotek - a także o projekcie realizowanym przez FRSI, przy wsparciu finansowym Ambasady USA w Polsce - America @ your library. Na koniec ambasador zaprosił do kontaktu na Twitterze.
Autorem trzeciego wystąpienia był Jakub Wygański - przedstawiciel Stowarzyszenia Klon-Jawor. Mówił o zagrożeniach społecznych jakie niesie rozwój technologii. Przedstawił tezę, ze łatwość „skrzykiwania się” grup o podobnych interesach powoduje unieważnienie idei demokracji - na rzecz egoistycznych żądań. Jako przykład podał akcję dotyczącą sprzeciwu wobec łączenia bibliotek, nazywając ją „złośliwym atakiem”. Zwracał uwagę na dużą rolę organizacji pozarządowych - innowacje powinny służyć rozwiązywaniu rzeczywistych problemów społecznych. Rozwój technologii powoduje ograniczenie potrzeby tworzenia stowarzyszeń - dzięki internetowi i mediom społecznościowym łatwiej się zorganizować bez tworzenia struktur i sformalizowanych organizacji.
Ostatnią osobą występującą w I części konferencji była Mellisa Pailthorp - przedstawiciel firmy Microsoft. Po projekcji filmu przedstawiającego najnowsze technologie mówiła o możliwościach jakie dają te rozwiązania.
W II części otwarcia przedstawiciel strony ww.technologie.org.pl Tomasz Wojciechowski przedstawił krótko nowy serwis powstały we współpracy PAWF i Stowarzyszenia Klon-Jawor, a następnie omówił tematykę i rozmieszczenie poszczególnych warsztatów w części seminaryjnej.
Całość uzupełniona była pokazami technologicznymi partnerów, duże zainteresowanie budziła szczególnie pierwsza polska drukarka 3D. Przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli się także spotkać i nawiązać kontakty w strefach: medialnej, technologii, twittera, współpracy i networkingu.
nad. Małgorzata Szmigielska