Polecamy

Przewodnicząca SBP w Salonie Księgarzy

Data dodania: 21.05.2010

       Tym razem środowisko księgarzy zaprosiło do kolejnego Salonu Księgarzy Elżbietę Stefańczyk – przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie w Bibliotece Narodowej w Warszawie w dniu 20.05.2010 r. zgromadziło liczną publiczność: księgarzy, wydawców i bibliotekarzy. Zebranych w imieniu organizatorów: Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Izby Księgarstwa i Biblioteki Narodowej powitał Tomasz Makowski – dyrektor książnicy.

       Spotkanie prowadził sprawnie i elegancko Bogdan Klukowski, umiejętnie rozkładając pytania dotyczące wątków osobistych i zawodowych. Na początku przestawił krótko dokonania przewodniczącej, nawiązując do miejsca jej urodzenia, czyli Sieradza. Następnie wspominał o ważniejszych etapach życia zawodowego: studiach w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, pracy w CINTE i od 1993 r. w Bibliotece Narodowej, gdzie od 2006 r. jest wicedyrektorem ds. gromadzenia i opracowania zbiorów, od 2007 r. jest członkiem Rady Pozarządowych Organizacji Kulturalnych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2009 r. członkiem Krajowej Rady Bibliotecznej. Elżbieta Stefańczyk jest autorką kilkudziesięciu artykułów, redaktorem wielu publikacji książkowych z zakresu bibliotekoznawstwa.

       Rozmowa prowadzącego spotkanie z bohaterką dnia miała charakter swobodnej rozmowy, wywiadu. Pierwsze pytanie „jak zostaje się prezesem” wprowadziło luźniejszą, przyjemniejszą atmosferę i jednocześnie zaciekawienie gości. Odpowiedź ograniczyła się do trzech podstawowych elementów: zaufania środowiska bibliotekarskiego, rzetelnej pracy oraz… szczęścia, a także spotkania w życiu odpowiednich ludzi we właściwej porze (dopisek red.). Elżbieta Stefańczyk sprawuje funkcję przewodniczącej największej organizacji bibliotekarskiej w Polsce już drugą kadencję i jest pierwszą kobietą w ponad 90-letniej historii SBP, mimo ogromnego sfeminizowania zawodu. Kolejne pytania dotyczyły problemów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Liczy ono obecnie 8600 członków, głównie z bibliotek publicznych, następnie naukowych, pedagogicznych, najmniej osób pracuje w bibliotekach szkolnych. Ważną cechą stowarzyszenia jest dążenie do zjednoczenia bibliotekarzy wszystkich sieci wokół istotnych dla bibliotekarstwa problemów. Obecny okres w historii SBP jest czasem istotnych przemian, ukierunkowanym na rozwój w latach 2010-2021. Przykładem działań w tym zakresie jest program „strategia SBP na lata 2010-2021”. Jego realizację wspierają dwa ważne programy biblioteczne: Program Rozwoju Bibliotek realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i rządowy program Biblioteka+ prowadzony przez Instytut Książki. Są one ukierunkowane na unowocześnienie gminnych bibliotek publicznych i przekształcenie ich w centra kultury i informacji. Ważnym filarem działalności SBP są wydawnictwa (książki i czasopisma zawodowe). SBP wydaje rocznie ok. 20 pozycji książkowych, niestety niskonakładowych oraz 6 czasopism o charakterze naukowym, jak i popularnym. Z dużym powodzeniem organizuje coroczny Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję promocji bibliotek i czytelnictwa. Prowadzi prace nad programem lojalnościowym, czyli ofertą dla swoich członków. Aktywizuje grupę młodych bibliotekarzy, poprzez organizowanie kolejnych forów adresowanych do młodych pracowników bibliotek. Staraniem SBP powstał „Kodeks etyki bibliotekarza i pracownika informacji”, który obecnie jest jedynym takim dokumentem w obszarze kultury.

       W czasie dyskusji, przedstawiciele księgarstwa i wydawców (SKP, IKP) podkreślali znaczenie wspólnych działań i potrzebę dyskusji na forum Komitetu Porozumiewawczego Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców w takich sprawach jak: podatek VAT na książki, ustawa o książce, problem egzemplarza obowiązkowego, malejącego zakupu książek przez biblioteki w księgarniach (spadek o 20%). W odpowiedzi na pytanie o sytuację ekonomiczną bibliotek E. Stefańczyk wskazała na rolę samorządów w tym zakresie, możliwość dofinansowania działalności bibliotek w ramach programów unijnych, PRB, Biblioteki+ i ministerialnych. Biblioteki przeobrażają się w nowoczesne placówki dzięki operatywności bibliotekarzy, ich uporowi i energii. Zmniejsza się dystans między bibliotekami zachodnimi i polskimi w zakresie wyposażenia technologicznego. Gość Salonu – Elżbieta Stefańczyk - połączenie w jednej osobie wiedzy, elegancji, dystansu - dostała przydomek „żywa metafora dialogowości”, w nawiązaniu do jej zasług na polu współpracy środowisk związanych z książką. Na zakończenie ponad godzinnego, interesującego spotkania Elżbieta Stefańczyk otrzymała medal pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

 

   


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP