Polecamy

Kreatywny Tydzień z biblioteką

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 17.05.2013

W ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek od 8 do 15 maja na czytelników odwiedzających MBP w Jaśle czekało sporo atrakcji. Dzień Bibliotekarza, a zarazem pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” rozpoczęło spotkanie ze sprzymierzeńcami wspierającymi bibliotekę w działaniach kulturalnych i edukacyjnych. Członkowie Klubu Powiększania Wyobraźni spotkali się z Marianem Kozłowskim. Czytelnicy mogli wymienić się książkami biorąc udział w akcji „Swap książkę”, a młodzież wziąć udział w koncercie zespołu Expressly Indistinct i warsztatach dziennikarskich z Dariuszem Bugalskim. Fascynaci kina mieli okazję  podyskutować o relacjach i więziach między bohaterami filmu „Sala samobójców”, a łowcy książek zakupić tanie książki na bibliotecznym kiermaszu.

 

W Oddziale dla Dzieci odbył się Finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży podczas którego rozstrzygnięto konkurs na najlepszy Demotywator Literacki i usłyszeć można było poetyckie rapowanie w wykonaniu DPD. Najmłodsi rozwijali swoją wyobraźnię i zdolności manualne układając klocki PlayMais. Do biblioteki zawitali także studenci Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego by dowiedzieć się o początkach książki oraz wzięć udział w kreatywnych warsztatach jej poświęconych. Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przekonali się czym są Pralkoloty, zamieniając się w wynalazców niecodziennych przedmiotów. Mali czytelnicy odwiedzający Oddział dla Dzieci mieli okazję wziąć udział w całodziennej „Akcji-Kreacji!” pozostawiając ślad swej kreatywności w bibliotece, a członkowie Klubu Czytających Rodzin zamienić się w projektantów eko-mody. Na zakończenie uczestnicy, zorganizowanego w ramach Tygodnia happeningu „Może morze?”, dzięki swej pomysłowości przekonali się, że nawet do parku przybić może piracka flota.

 

Wraz z Filią nr 1 najmłodsi wzięli udział w warsztatach książki obrazkowej, a nieco starsi przekonali się czym są e-booki oraz audiobooki czytając książki elektroniczne i słuchając książek dźwiękowych. Nie zabrakło także lekcji bibliotecznych i kreatywnych zajęć literacko-artystycznych. Odwiedzający bibliotekę obejrzeli  bajki ze starego projektora, by potem móc stworzyć własny teatr cieni. Zapoznali się z najpopularniejszymi bohaterami filmów animowanych, ułożyli własną mini listę bajkowych przebojów i wzięli udział w kolorowych zabawach na świeżym powietrzu.

 

W Filii nr 2 najmłodsi mieli okazję prześledzić niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy, oglądając roboty, ucząc się ich programowania oraz zapoznając się z wynalazkami, które zmieniły świat. Dzieci  odwiedzające bibliotekę konstruowały budowle i postaci z chrupek PlayMais, obejrzały bajki ze starego projektora i wzięły udział w  kreatywnych warsztatach z książką obrazkową w roli głównej.

 

Młodzi czytelnicy odwiedzające Filię nr 3 zgłębiali tajniki modelarstwa uczestnicząc w spotkaniu z instruktorami Aeroklubu Szkoły Lotniczej w Krośnie. Przedszkolaki rozwijały swoją kreatywność na bazie warsztatów książki obrazkowej, rzeźbiły w książkach i poznały pomysłowego Dobromira, dzięki któremu przekonały się, że duży karton to duża zabawa. Seniorzy odwiedzający Filię nr 2 i 3 zapoznając się z nowymi formami książki przekonywali się o ich możliwościach, a wraz z nimi o nowym wymiarze czytania.

 

W Czytelni Głównej w ramach Tygodnia Bibliotek odbywały się lekcje z edukacji czytelniczej i medialnej, przygotowane specjalnie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Gimnazjaliści wzięli udział w lekcji „Muzyka w obrazie”, Uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej z kolei wzięli udział w lekcji „Gdy film czyta literaturę – adaptacja filmowa na przykładzie „Tataraku” w reż. A. Wajdy” oraz  „Kreatywnie? Remiks”. 

 

Podczas Tygodnia Bibliotek czytelnicy mogli obejrzeć także wystawy: Liberatura – książki na wolności, Kryzys – plakaty Aleksandry Zajdel, wystawę prac laureatów XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz prac laureatów Konkursu na Demotywator Literacki, które w dalszym ciągu dostępne są dla odwiedzających bibliotekę.

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP