Polecamy

Tydzień Bibliotek 2013 w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Autor: Hanna Ciepiela Biblioteka: Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wlkp. Województwo: lubuskie
Data dodania: 16.05.2013

Tradycyjnie już ulica Łokietka, przy której mieści się budynek biblioteki, przemieniła się na jeden dzień w „Ulicę Uwalnianych Książek”. Pod murami rozłożono około 150 książek. Każdy przechodzień mógł za darmo wziąć jedną lub nawet kilka z nich. Po przeczytaniu powinien zostawić je w miejscu publicznym dla kolejnego czytelnika. W akcji bookcrossingowej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Największym powodzeniem cieszyły się romanse i książki wojenne. Jednym z uczestników „kiermaszu” był Robert Kowalski, który wraz z 3-letnią córką Weroniką przyjechał pod bibliotekę rowerem. - Bardzo lubię czytać i lubię takie akcję, bo dzięki nim poznaję  Gorzów - mówił. - A wybrałem sobie książkę dotyczącą literatury rosyjskiej. Historia Rosji to moje hobby…

R. Kowalski, doktorant Królewskiej Politechniki w Sztokholmie, dwa lata temu przeprowadził się z rodziną z Krakowa do Gorzowa. Jak zapewnia jest zakochany w mieście nad Wartą.  Codziennie z córką na rowerze przemierza ulice i poznaje nowe miejsca. - Jak jadę, słyszę córkę, która do ucha powtarza mi wierszyki Tuwima - wyjawia.  - Ostatnio szepcze  „Buch, jak gorąco…”
Mała Weronika nie ogląda telewizji, za to codziennie słucha bajek czytanych jej przez rodziców.

Laurki i zakładki

Książki bardzo lubi też Dominika Binert, uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie, która wraz z koleżanki i kolegami, wzięła udział  w warsztatach plastycznych "Paski twórczo zwijane barwne, kolorowe, kreatywne warsztaty quillingowe". Uczniowie w technice quillingu, polegającej na zwijaniu wąskich pasków i ozdobnego przyklejania ich do kartki, wykonali laurki na Dzień Matki, a podczas pracy rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Okazałao się, że nastolatki najchętniej sięgają po kryminały oraz książki przygodowe i humorystyczne. - Uwielbiam „Zmierzch”, jak zacznę czytać, to nie mogę przerwać - mówiła Dominka. - Świetnie czyta się też „Cukiernię pod Amorem”, którą poleciła mi mama - przekonywała Anita Kaczperska.

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się też warsztaty "Lokomotywa, rzepka i ptasie radio rozśpiewane...-kreatywne warsztaty Tuwimem inspirowane". W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Wcześniej dzieci obejrzały wystawę zakładek i wysłuchały wierszy Juliana Tuwima.

Zabawy z głosem

Młodzież z IV LO w Gorzowie wzięła udział w warsztatach teatralnych "By o aktorstwie spełnić marzenie - kreatywnie na teatralnej scenie". Poprowadziła je Anna Miłkowska-Prorok, aktorka teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., znana m. in. ze znakomitego spektaklu „Trzy razy Piaf”:
-  Opowiadałam licealistom jak wygląda praca w teatrze – wyjaśniała aktorka.
- Potem próbowałam zachęcić, by sami stanęli na scenie i zaczęli oswajać się ze swoim głosem
.

- Zajęcia były ciekawe, kreatywne i dużo się  nauczyłam na temat operowania głosem - zapewniała Julia Adamczyk, uczennica pierwszej klasy IV LO.  Julia od lat interesuje się teatrem i chciałaby swą przyszłość związać z kulturą.  Jej kolegom i koleżankom również tak bardzo spodobały się warsztaty, że poprosili aktorkę o kolejne spotkanie.

Podczas Tygodnia Bibliotek nie zapomniano o starszych Czytelnikach. To dla nich zorganizowano warsztaty „Pogodni i kreatywni – seniorzy wciąż aktywni”.

Wszyscy Czytelnicy, niezależnie od wieku, mogli również zobaczyć wystawę „Kreatywni są wśród  nas”, na której zaprezentowano rysunki, filcową biżuterię, ceramikę oraz hafty wykonane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej i zaprzyjaźnionych bibliotekarzy. 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP