Tradycyjnie już ulica Łokietka, przy której mieści się budynek biblioteki, przemieniła się na jeden dzień w „Ulicę Uwalnianych Książek”. Pod murami rozłożono około 150 książek. Każdy przechodzień mógł za darmo wziąć jedną lub nawet kilka z nich. Po przeczytaniu powinien zostawić je w miejscu publicznym dla kolejnego czytelnika. W akcji bookcrossingowej wzięło udział kilkadziesiąt osób. Największym powodzeniem cieszyły się romanse i książki wojenne. Jednym z uczestników „kiermaszu” był Robert Kowalski, który wraz z 3-letnią córką Weroniką przyjechał pod bibliotekę rowerem. - Bardzo lubię czytać i lubię takie akcję, bo dzięki nim poznaję Gorzów - mówił. - A wybrałem sobie książkę dotyczącą literatury rosyjskiej. Historia Rosji to moje hobby…
R. Kowalski, doktorant Królewskiej Politechniki w Sztokholmie, dwa lata temu przeprowadził się z rodziną z Krakowa do Gorzowa. Jak zapewnia jest zakochany w mieście nad Wartą. Codziennie z córką na rowerze przemierza ulice i poznaje nowe miejsca. - Jak jadę, słyszę córkę, która do ucha powtarza mi wierszyki Tuwima - wyjawia. - Ostatnio szepcze „Buch, jak gorąco…”
Mała Weronika nie ogląda telewizji, za to codziennie słucha bajek czytanych jej przez rodziców.
Laurki i zakładki
Książki bardzo lubi też Dominika Binert, uczennica piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Gorzowie, która wraz z koleżanki i kolegami, wzięła udział w warsztatach plastycznych "Paski twórczo zwijane barwne, kolorowe, kreatywne warsztaty quillingowe". Uczniowie w technice quillingu, polegającej na zwijaniu wąskich pasków i ozdobnego przyklejania ich do kartki, wykonali laurki na Dzień Matki, a podczas pracy rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Okazałao się, że nastolatki najchętniej sięgają po kryminały oraz książki przygodowe i humorystyczne. - Uwielbiam „Zmierzch”, jak zacznę czytać, to nie mogę przerwać - mówiła Dominka. - Świetnie czyta się też „Cukiernię pod Amorem”, którą poleciła mi mama - przekonywała Anita Kaczperska.
W ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się też warsztaty "Lokomotywa, rzepka i ptasie radio rozśpiewane...-kreatywne warsztaty Tuwimem inspirowane". W zajęciach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11. Wcześniej dzieci obejrzały wystawę zakładek i wysłuchały wierszy Juliana Tuwima.
Zabawy z głosem
Młodzież z IV LO w Gorzowie wzięła udział w warsztatach teatralnych "By o aktorstwie spełnić marzenie - kreatywnie na teatralnej scenie". Poprowadziła je Anna Miłkowska-Prorok, aktorka teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., znana m. in. ze znakomitego spektaklu „Trzy razy Piaf”:
- Opowiadałam licealistom jak wygląda praca w teatrze – wyjaśniała aktorka.
- Potem próbowałam zachęcić, by sami stanęli na scenie i zaczęli oswajać się ze swoim głosem.
- Zajęcia były ciekawe, kreatywne i dużo się nauczyłam na temat operowania głosem - zapewniała Julia Adamczyk, uczennica pierwszej klasy IV LO. Julia od lat interesuje się teatrem i chciałaby swą przyszłość związać z kulturą. Jej kolegom i koleżankom również tak bardzo spodobały się warsztaty, że poprosili aktorkę o kolejne spotkanie.
Podczas Tygodnia Bibliotek nie zapomniano o starszych Czytelnikach. To dla nich zorganizowano warsztaty „Pogodni i kreatywni – seniorzy wciąż aktywni”.
Wszyscy Czytelnicy, niezależnie od wieku, mogli również zobaczyć wystawę „Kreatywni są wśród nas”, na której zaprezentowano rysunki, filcową biżuterię, ceramikę oraz hafty wykonane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej i zaprzyjaźnionych bibliotekarzy.