Wśród polecanych przez Instytut Goethego nowości wydawniczych znalazły się dwie laureatki Nagrody Literackiej Lipskich Targów Książki 2013 – LEBEN (Życie) Davida Wagnera oraz DIE GRUPPE 47. ALS DIE DEUTSCHE LITERATUR GESCHICHTE SCHRIEB – obszerna historia słynnej Grupy 47 autorstwa krytyka literackiego Helmuta Böttigera.
Christoph Ransmayr zabiera nas w podróż dookoła świata w siedemdziesięciu epizodach swojej najnowszej książki ATLAS EINES ÄNGSTLICHEN MANNES.
Tłumaczy literatury zainteresuje z pewnością propozycja Esther Kinsky FREMDSPRECHEN.
Z tłumaczeniem jest jak z miłością: można mówić o nim bez końca, gdyż chodzi tutaj w pierwszym rzędzie o praktykę, w której dyskusja wciąż wydobywa na wierzch inne jej aspekty, a sedno tym pewniej pozostaje w ukryciu - uważa autorka.
Do prawa bycia nieszczęśliwym przekonuje filozof Wilhelm Schmid w swojej nowej książce o przewrotnym tytule UNGLÜCKLICH SEIN. EINE ERMUTIGUNG (Być nieszczęśliwym. Zachęta).
Człowiek nie może bez przerwy być szczęśliwy, a pozytywne myślenie jest zakłamane, gdyż dyskryminuje nieszczęśliwych - udowadnia autor.
DIE FABELN VON DER BEGEGNUNG (Bajki o spotkaniu), taki tytuł nosi nowy tom prozy Botho Straußa.
To, co kreśli tutaj autor, jest szyderczą karykaturą współczesnych form towarzyskich. Ludzie zapomnieli, na czym polega sztuka miłosna, i zastąpili ją elastycznym związkiem. Związek, jak uczy omawiana tutaj bajka, to umowa, w ramach której następuje wymiana pożądanych właściwości.
Pełny wybór polecanych nowości, o których dyskutuje się obecnie w Niemczech, znaleźć można na portalu „Książki, o których się mówi” www.goethe.de/buecher
Wszystkie artykuły i recenzje na portalu dostępne są w języku polskim. W bibliotece Instytutu Goethego wypożyczyć można omówione książki w oryginalnej wersji językowej. Wydawcy zainteresowani polskim przekładem omawianych książek mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony Instytutu Goethego.