Polecamy

Czytamy! Doceniamy! uroczystość w MBP w Jaśle

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 10.05.2013

8 maja 2013 r. był w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle dniem szczególnej uroczystości. Dzień Bibliotekarza, a zarazem pierwszy dzień X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, odbywającego się pod hasłem „ Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”  był okazją do spotkania z partnerami, sponsorami i sprzymierzeńcami  wspierającymi MBP w Jaśle w działaniach kulturalnych i edukacyjnych.

Dyplomy Fundacji „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” za aktywny udział oraz życzliwość i wsparcie dla akcji głośnego czytania dzieciom w MBP w Jaśle, a także dyplomy „Czytamy! Doceniamy”  - podziękowania za wsparcie w innych działaniach Biblioteki, odebrali przedstawiciele lokalnych władz, przedszkoli i szkół, Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Straży Miejskiej, sponsorzy – PGNiG Karpacki Oddział Handlowy w Tarnowie oraz Piekarnia Jana Wątroby, przedstawiciele  instytucji kultury, m.in. Jasielskiego Domu Kultury, Jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Młodzieżowego Domu Kultury, Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, dziennikarze lokalnych mediów, harcerze, wolontariuszki oraz wiele osób poświęcających swój czas dla działań edukacyjnych w Bibliotece.

Podczas spotkania dyrektor MBP w Jaśle, Małgorzata Piekarska przypomniała najważniejsze inicjatywy Biblioteki, kładąc szczególny nacisk na wartości, jakie niesie głośne czytanie dzieciom, propagowane przez akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”. Prezentacje Biblioteki przeplatały się z krótką ankietą wśród uczestniczących gości, którzy odpowiedzieli na pytania, czym jest dla nich czytanie i dlaczego włączają się w akcje Biblioteki.

Wśród odpowiedzi znalazły się wypowiedzi o czytaniu jako ucieczce w inny świat, wyruszaniu w podróż dokoła świata, ale także o znajdywaniu rozwiązań i zdobywaniu wiedzy. Dostrzeżono rolę MBP we wspieraniu wychowania, rozwoju kultury wśród dzieci i młodzieży, wpływie czytania na obecność w życiu społecznym, którego podstawą jest komunikacja słowna. „Jeżeli mamy bogactwo słowa, popartego emocją i wiedzą, nasza komunikacja będzie pełna i satysfakcjonująca”.

Goście mieli także okazję wyobrazić sobie magiczne różdżki i z ich pomocą „stworzyć coś”, co chcieliby mieć w Bibliotece. Znamienne, że większość uczestników pisała o większej, nowoczesnej przestrzeni, z regałami pełnymi nowości, z miejscami do spotkań czytelników, kreatywnych zajęć edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych, a nawet z kameralnym kinem – co w Dniu Bibliotekarza traktujemy jako życzenia zarówno dla nas samych, jak i wszystkich naszych czytelników. 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP